POLECAMY

Najczęstsze błędy przy stole

Chyba nie ma człowieka, który choć raz nie znalazł się w kłopotliwej sytuacji podczas oficjalnego posiłku: miał problem z doborem sztućców czy nie wiedział jak jeść daną potrawę. Drobne uchybienia są wybaczalne, ale najbardziej typowych błędów przy stole powinniśmy się wystrzegać.
Najczęstsze błędy przy stole

Poniżej znajdziesz listę dziesięciu najbardziej rażących i notorycznie powtarzających się błędów popełnianych podczas różnych posiłków.

  • Opieranie łokci o stół - łokcie nie mają co tu robić, nad blatem mogą znajdować się tylko dłonie i nadgarstki.
  • Pochylanie zbyt nisko głowy nad posiłkiem – szczególnie w wydaniu damskim wygląda to mało elegancko, jak włosy lądują w potrawie. Po to mamy sztućce, aby podawać sobie kęsy do ust, a postawa wyprostowana to wymóg kulturalnego biesiadnika.
  • Odkładanie na obrus uprzednio użytych sztućców – raz użyte sztućce nie mają prawa ponownie dotknąć obrusa. Toteż nie odkładamy sztućców w ten sposób, że częściowo znajdują się na talerzu, a częściowo na stole, tylko krzyżujemy je, albo kładziemy równolegle na talerzu.
  • Oblizywanie łyżeczki od herbaty czy kawy – w kontaktach oficjalnych musimy z tej przyjemności zrezygnować, nawet gdy wsypujemy przepyszną śmietankę do kawy, mówi się trudno.
  • Podawanie herbaty w szklankach – powinniśmy trzymać się zasady, że gorące napoje podajemy w filiżankach, a zimne w szklankach.
  • Trzymanie kieliszka z winem za kielich – gdy tymczasem należy trzymać go za nóżkę. Pozwoli to uzyskać piękny dźwięk podczas toastów, a także w przypadku win schłodzonych zapobiegnie to ociepleniu trunku.
  • Przeglądanie się w lusterku – pamiętajmy, że jeśli chcemy poprawić coś w swoim wyglądzie, to powinniśmy wyjść do toalety. Damie nie przystoi wyjmowanie puderniczki w trakcie posiłku.
  • Wygłaszanie toastów przed gospodarzem – gdy tymczasem zasady dobrego wychowania wskazują, że pierwszy toast należy do gospodarza.
  • Wygłaszanie toastów podczas gorącego dania – toasty należy wznosić między posiłkami.
  • Wznoszenie tostów w połowie napełnionymi kieliszkami – przed wzniesieniem toastu należy upewnić się, czy każdy ma napełniony kieliszek. Trącanie się kieliszkami, w których tylko na dnie pozostał alkohol nie jest zbyt eleganckie.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/2 lata temu
Mam to w dupie i te zasady, k***a. A ty, Katarzyno, jesteś pie.....loną pindą.
/7 lat temu
Szanowna Pani Katarzyno! Słusznie nakazuje Pani trzymanie kieliszka za stopkę, ale uwaga ,że ma to pozwolic na wydobycie "pięknego" dzwięku podczas toastu jest błędna . Zasady dobrego wychowania zakazują stukania się kieliszkami podczas toastów.Polecam lekturę książek Pań Meyden , Bonneau, czy Hansa Kleina
/7 lat temu
Poprawna forma jest taka że jeżeli gość mężczyzna sugeruje że kobiety pierwsze to wtedy należy najpierw kobiecie gospodarzowi polać przed gościom mężczyznom. W biznesie jest analogicznie.
POKAŻ KOMENTARZE (7)