Przyzwyczajenia żywieniowe
Zdrowy styl życia, zbilansowana dieta i codzienny ruch są z jednej strony tak naturalne, a z drugiej tak trudne do stosowania w codziennym życiu. Warto przypomnieć, że każdy posiłek to nasz własny wybór. Na własnym talerzu decydujemy o zdrowiu i chorobie, dobrym samopoczuciu i energii. Wbrew pozorom to także my sami wybieramy smak – smakuje nam to, co znamy, do czego jesteśmy przyzwyczajeni – niestety najczęściej także to, co bogate w tłuszcz, sól i cukier.
Smak zmienia się zarówno z wiekiem jak i z porą roku, co więcej już po 3-4 tygodniach diety adaptujemy się do nowych smaków. Dużo zależy też od nastawienia psychicznego, poglądów na temat jedzenia czy zwyczajów z dzieciństwa.
Zobacz także: Sałatki dietetyczne
Niestety przemysł spożywczy stawia na produkty relatywnie drogie, trwałe, wysoko przetworzone, wygodne w użyciu i obciążone duża marżą - proste, nieprzetworzone kasze, warzywa i owoce oraz świeże mięso i produkty mleczne są zbyt tanie, by można było na nich zarobić, choć z punktu widzenia naszego organizmu – bezcenne. Warto zatem jeszcze raz przypomnieć, czego powinniśmy unikać robiąc codzienne zakupy.
Hamburgery, hot-dogi
To produkty mięsne z mięsa najgorszej jakości, przemielonego, z wypełniaczami, np. białkiem sojowym i bułką tartą. Takie potrawy są bogate w tłuszcz, cholesterol, sól i polepszacze smaku, i zapachu oraz barwniki. Zawartość mięsa w tych produktach zwykle nie przekracza 10% ! Za to pierwowzory hamburgera, czyli pieczony na grillu kotlet mielony z chudego wołowego mięsa, czy pierwowzór hot-doga - czyli pasek smażonej polędwicy wieprzowej są już bardzo wartościowe żywieniowo.
Frytki
Smażone produkty z ziemniaków czyli frytki (także te mrożone do odsmażenia na patelni czy w piekarniku) i chipsy ponieważ zawierają ogromne ilości tłuszczu oraz soli i przyśpieszające rozwój cukrzycy, chorób serca i otyłości oraz silnie rakotwórcze kwasy tłuszczowe typu trans oraz akrylamid przechodzący do krwi i magazynowany w wątrobie! Za to ziemniaki w obierkach są niskokaloryczne i cenne żywieniowo.
Bułki do burgerów
Pieczywo do hot-dogów, hamburgerów, chleb tostowy, bułki „do odpieku” z masłem ze względu na maksymalnie oczyszczoną mąkę pozbawioną jakiejkolwiek wartości odżywczej poza kaloryczną, kwasy tłuszczowe typu trans oraz akrylamid, masę polepszaczy smaku i zapachu, polepszaczy piekarniczych, środków antypleśniowych i konserwujących.
"Mleczne" napoje
Produkty mleczne jak kremowe jogurty kawowe, koktajle mleczne typu shake, serki homogenizowane z posypką czekoladową lub dżemem ze względu na bardzo wysoką zawartość tłuszczu, cholesterolu czy cukru (porównywalną do czekolady mlecznej – porcja takiego jogurtu potrafi odpowiadać ½ czekolady) należy porównywać do słodyczy nie do nabiału.
Nabiał, który warto polecić, to przede wszystkim produkty o smaku naturalnym z minimalną ilością zagęszczaczy czy stabilizatorów. Warto unikać zwłaszcza tych obcych dla mleka dodatków technologicznych jak np. modyfikowane skrobia, produkty otrzymane z wodorostów – karaginiany, alginiany czy żelatyna.
Zobacz także: Co to znaczy "za gruby"?
Płatki śniadaniowe
Płatki śniadaniowe kukurydziane i pszenne, czekoladowe i w słodkiej otoczce oraz niestety wiele gotowych musli ze względu na bardzo wysoką zawartość cukru ma wysoki indeks glikemiczny, co powoduje wysoki wyrzut insuliny do krwi a przez to paradoksalnie obniża poziom dostępnej dla komórek glukozy. Taka „cukrowa huśtawka” to na dłuższą metę łatwiejsze odkładanie się tkanki tłuszczowej oraz szybkie ataki głodu.
Pamiętajmy, że przemysł spożywczy to potężny dział gospodarki, inwestujący ogromne kwoty w technologię, poprawę wydajności produkcji, marketing i PR. Jest smutnym paradoksem naszych czasów zamiana wyrobów spożywczych najgorszej jakości w pożądane, błyszczące, kolorowo opakowane, szeroko reklamowane i promowane nowoczesne produkty żywnościowe.
Więcej informacji : Przystań Psychologiczna