Piwa dolnej fermentacji - piwa typu lager
Lager ma znaczenie dwojakie:
Określane tym mianem są wszystkie piwa wytwarzane metodą dolnej fermentacji, a także w węższym znaczeniu - piwo lager to piwo o niższym poziomie gorczycy niż pilzner.
Piwa typu lager (rozumiane jako grupa wszystkich piw dolnej fermentacji) dzielą się na jasne i ciemne. Swoją nazwę zawdzięczają niem. lagern czyli leżakować, ponieważ mogą one długo leżakować bez stosowania żadnych metod utrwalania, np. pasteryzacji.
Piwa dolnej fermentacji - piwa typu lager
W Polsce powiemy na nie po prostu koźlak. Nazwa pochodzi od niem. bock, czyli kozioł. Jest to piwo o wyrazistym smaku, bursztynowej barwie, warzone sezonowo.
Bock charakteryzuje wysoka zawartość - zarówno alkoholu jak i ekstraktu. Wśród koźlaków mamy odmiany: jasny, majowy, lodowy, pszeniczny, dubeltowy.
Piwa dolnej fermentacji - piwa typu lager
Piwo pilzner, inaczej - pils - cechuje je ostry, wyrazisty smak, kwiatowy aromat i klarowna czystość napoju. Swoją nazwę bierze od czeskiego miasta Pilzno.
Pilzner bazuje na jasnym słodzie (tzw. słodzie pilzneńskim), dzięki czemu barwę ma bardzo jasną. Piwo to dzieli się na 2 typy:
Pilzner czeski: posiada obfitą, gęstą pianę, która pozostaje na szkle. Jest niezwykle klarowny, przyjmuje barwę od słomkowej po ciemnozłotą. Posiada mniej alkoholu, za to więcej goryczki w stosunku do lagera.
Pilzner niemiecki: w tej odmianie piwa (w przeciwieństwie do pilznera czeskiego) nie mogą zostać zastosowane estry owocowe. Stosunkowo długo wyczuwalny jest posmak goryczki.
Piwa dolnej fermentacji - piwa typu lager
Jest to ciekawe piwo - należy do najbardziej cenionych w Polsce. Czemu zostało nazwane akurat porter do końca nie wiadomo, jako że porter jest typowym ciemnym piwem otrzymywanym w procesie fermentacji górnej (bardzo zbliżonego do innej odmiany w tamtej grupie - stouta).
Prawdopodobnie chodzi tu o barwę - porter bałtycki ma kolor ciemny, niemal czarny, cechuje go przy tym obfita, trwała piana. Porter bałtycki posiada wyraźnie wyczuwalną wiodącą nutę zapachowo-smakową. Często czuć aromat kawy, czekolady, melasy, suszonych śliwek, wiśni, czarnej porzeczki.