Butelkowe napoje mieszane

Mateus Rosé.
Jak poradzić sobie z podawanie dużej ilości drinków jednocześnie? Należy wszystko odpowiednio przygotować dużo wcześniej. Oto kilka ważnych rad.
/ 25.04.2012 11:17
Mateus Rosé.

Bywają sytuacje, że barman musi w krótkim czasie wydać, niemal jednocześnie, wiele drinków, najczęściej cocktaili, których indywidualne wykonanie wymaga wiele czasu. Wyjściem z takiej sytuacji jest wcześniejsze przygotowanie takich napojów mieszanych BOTTLED DRINKS, ang., czyt. Botld drinks, i przechowanie ich w wymiarowych butelkach do chwili serwowania.

Jest to możliwe, jeżeli wykona się napój używając składników, które pozwolą na przechowanie go przez kilka czy kilkanaście godzin, bez uszczerbku dla jego smaku i wartości. Nie wchodzą zatem w grę żadne short drinki emulsyjne(z jajkiem czy śmietanką), natomiast mogą to być cocktaile przejrzyste, o trwale wiążących się składnikach. Czas przechowywania takich napojów (w chłodziarce) nie może przekraczać 24 godzin, zaś temperatura musi wynosić ok. 8 stopni C.

Zobacz także: Technika przyrządzania drinków warstwowych

Cocktaile przygotowywane na zapas, po właściwym wymieszaniu (bez użycia lodu) w odpowiednio dużym naczyniu, rozlewa się do butelek pozbawionych etykiet, o poj. 0,75 l lub 1,0 l, zamyka się (zakrętką metalową) i oziębia chłodem zewnętrznym, a nie lodem. Dla zapewnienia im odpowiedniej zawartości alkoholu, należy dodać, przed całkowitym zmieszaniem składników, przygotowaną i ostudzoną wodę. W stosunku do całej ilości musi to być około 5-10%, co będzie się równać przyrostowi napoju wskutek rozpuszczania się lodu podczas miksowania, w normalnie wykonywanych indywidualnych cocktailach. 

Bottled Drinks można również przygotować wcześniej w butelkach bez dodatku ostudzonej wody, przechowując wówczas w nieco wyższej temperaturze, np. 12 stopni C. Przed podaniem należy wlać je do dużej wazy lub misy, jak w przypadku Punchu, napełnionej do 1/3 poj. kostkami lodu i po wymieszaniu (dodatkowym ochłodzeniu), rozlewać do przygotowanych naczyń.  Przewidziane recepturą owoce do garnirowania również muszą być przygotowane w odpowiednich ilościach, aby można je było dodać niezwłocznie po rozlaniu napoju do kieliszków.

Przedstawiamy przykładową recepturę standardowego butelkowego cocktailu :

JOURNALIST COCKTAIL- 10 porcji, butelka 0,75 L

Składniki: 30 ml dry gin, 15ml dry warmouth, 15ml sweet vermouth, 2D. orange Curacao, 2D. soku cytrynowego, 1D. Angostura Bitters, 5ml wody.

Mnożąc wszystkie składniki cocktail przez 15 otrzyma się ok. 1L mieszaniny na 15 porcji, ok. 70ml. Zmniejszając porcję do 50ml, butelka o poj. 0,75L zawierać będzie 14 porcji, a butelka o poj. 1L- 20 porcji cocktailu.

Zobacz także: Jak degustować wino?

Redakcja poleca

REKLAMA