O spożywaniu piwa w Polsce pisał Gall Anonim w swojej Kronice polskiej, a także Jan Długosz w Rocznikach, jednakże pierwszy wspomniał o tym niemiecki kronikarz Thietmar, nazywając Bolesława Chrobrego piwoszem. W średniowieczu miał miejsce szybki rozwój browarnictwa. Niemalże każde miasto mogło się poszczycić posiadaniem własnego browaru. Pijała je głównie szlachta, a także zamożne mieszczaństwo. Początkowo był to napój o bardzo niskiej zawartości alkoholu. Przez pierwsze wieki piwo produkowano z pszenicy. Później zastąpiono ją jęczmieniem.
Z czego powstaje piwo?
Mylnie uważa się, że głównym składnikiem potrzebnym do produkcji piwa jest chmiel. Jednakże, piwo najczęściej wytwarza się ze słodu jęczmiennego, rzadziej pszenicznego czy żytniego. Chmiel nadaje jedynie lekko gorzki aromat napojowi. Słód powstaje w procesie słodowania, który polega na moczeniu ziaren, kiełkowaniu, a potem wysuszeniu. Do produkcji piwa potrzeba również wody i specjalnie wyselekcjonowanych szczepów drożdży.
Jak zrobić wino domowej roboty?
Proces wytwarzania
Początkowo słód poddaje się procesowi zacierania, czyli przetworzenia składników nierozpuszczalnych w wodzie w rozpuszczalne, wszystko pod wpływem enzymów. Następnie słód jest filtrowany, w wyniku czego powstaje tzw. brzeczka. Brzeczkę z dodatkiem chmielu poddaje się warzeniu, czyli gotowaniu. Następnie pod wpływem drożdży piwowarskich napój pozostawia się do fermentacji.
Piwo domowe
By przygotować prawdziwe piwo samodzielnie trzeba posiadać ogromną wiedzę i doświadczenie w tej materii, a także zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt, dostępny w sklepach piwowarskich, np. fermentator czy areometr. Dla zapaleńców na dobry początek specjaliści proponują zakup brew-kitu – zestawu zawierającego potrzebne przyrządy, składniki (słód, drożdże, etc.), a także szczegółową instrukcję. Mniej wymagający mogą spróbować przygotować domowe piwo z poniższego przepisu.
Do przygotowania piwa domowego potrzeba 2 l jęczmienia, 2 kg cukru, 20 dag chmielu, 5 dag drożdży, 12 litrów wody. Jęczmień należy zamoczyć na kilka godzin w ciepłej wodzie, aż napęcznieje. Następnie trzeba odlać wodę i jęczmień pozostawić na kilkanaście dni (do momentu kiełkowania) w kamiennym lub glinianym (koniecznie emaliowanym) naczyniu, przykryć kocem. Kiełkujące ziarna należy gotować w 8 l wody przez ok. 3 godziny. W tym czasie należy sporządzić syrop z 2 l wody i cukru, a także przygotować chmiel: gotować go w 2 l wody przez ok. 3 godziny. Wywary z chmielu i jęczmienia następnie należy połączyć, dodać syrop i przestudzić do ok. 30 stopni C. Później należy rozpuścić drożdże w niewielkiej ilości wody i dodać do całości, dokładnie mieszając. Wywar należy przykryć szczelnie ścierką i pozostawić na dobę. Po tym czasie całość przecedzić przez sito wyłożone dla większej dokładności gazą. Tak powstały napój należy rozlać do wyparzonych butelek tak, by pozostawić nieco miejsca w szyjce i szczelnie zamknąć. Pozostawić przynajmniej na tydzień w zacienionym i chłodnym miejscu. Sterylnie i należycie przygotowane piwo może leżakować w butelkach ok. 2 lat.
Zobacz także: Burzliwa historia piwa w Chinach.