Świętowanie Wielkanocy w Brazylii
Wielkanoc, znana w Brazylii jako Pascoa, obchodzona jest na jesieni. Wielki Tydzień poprzedza największy i najbardziej znany karnawał na świecie w Rio de Janeiro. W tym czasie ludzie bardzo hucznie świętują, bawią się, wychodzą na ulice w kolorowych kostiumach po to, aby tańczyć. Koniec karnawału jednocześnie rozpoczyna okres Wielkiego Postu, podczas którego nie je się w ogóle mięsa. Wielki Tydzień zaczyna się od rytuałów, takich jak zaplatanie liści palmy w kształty krzyża lub liter, a następnie święci się je w kościele. Bardzo ważne jest oddanie czci symbolom natury. Popularny kwiat Macela, który kwitnie tylko w czasie trwania Wielkiego Postu, święcony jest w Niedzielę Palmową przez księży. Wierzy się, że ma on potem właściwości lecznicze.
Radość okazywana jest na różne sposoby. W wielu miastach odbywają się festiwale, np. Sambodromo czy Humanity Festival. W tradycji kraju na dobre zagościły uroczystości w miejscowości Fazenda, które odbywają się od 1950 roku. Wolontariusze odgrywają scenę aresztowania, procesu i ukrzyżowania Chrystusa. Oprócz uczestnictwa w dużych festiwalach, ludzie często wychodzą na ulicę, żeby świętować, tańczyć i śpiewać.
Zobacz także: Wielkanoc w Europie
Tradycyjny przysmak świąteczny
Niemal w każdym brazylijskim domu przygotowuje się słodkie cukierki Pacoa, zrobione ze zmielonych orzechów ziemnych i cukru. Częstuje się nimi wszystkich gości. Dawniej przygotowywane były samodzielnie w domu, obecnie częściej kupuje się gotowe w supermarketach. Na brazylijskim stole nie może także zabraknąć odpowiednika polskiej baby, czyli Easter Ring Cake. Jest to ciasto drożdżowe w formie pierścienia.
Składniki:
- 0,5 kg mąki
- 150 g cukru
- 2 jajka
- 1 białko
- 100 ml mleka
- 0,5 opakowania suchych drożdży
- 1 cytryna
- 2 łyżki cukru
- 100 ml oliwy
- sól
Mieszamy ze sobą mąkę, cukier, drożdże i sól, a następnie dodajemy jajka i skórkę z cytryny. Do ciasta wlewamy oliwę i odrobinę ciepłego mleka, mieszamy i dodajemy resztę mleka. Wyrabiamy ciasto przez około 10 minut. Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 180 stopni C. Formę do pieczenia wykładamy papierem. Dzielimy ciasto na trzy kawałki, każdy z nich formujemy w wałki, a następnie łączymy ze sobą tak, aby powstał okrąg. Ubijamy białko i smarujemy nim powierzchnię ciasta. Wkładamy formę do piekarnika i pieczemy około 40 minut.
Zobacz także: Jak zrobić koszyczek wielkanocny z ciasta?