Co roku obowiązkowy na wigilijnym stole, co roku prawie w tej samej postaci. Złocisty karp w panierce to standardowy specjał wigilijny w wielu polskich domach. Ale jeżeli macie już dosyć karpiowej nudy, zapraszamy do wypróbowania świątecznej rybki w nieco innej odsłonie.
Zobacz także: Śledzie na świątecznym stole
Według wierzeń ludowych ryby były symbolem płodności i nowego życia, a karp na wigilijnym stole miał symbolizować siłę i obfitość. Choć nie wyobrażamy sobie Wigilii bez karpia, to jednak rybę tą tak naprawdę spożywamy tylko podczas Bożego Narodzenia. W ciągu roku praktycznie w ogóle po nią nie sięgamy.
Jeżeli nie jesteście miłośnikami karpia, smażonego jadacie głownie ze względu na tradycję, a chcielibyście urozmaicić jego smak, zachęcamy do wypróbowania naszych przepisów.
Karp w galarecie
Składniki:
- włoszczyzna
- 1 kg karpia
- 5 łyżeczek żelatyny
- 4 ziarna ziela angielskiego
- pół cytryny
- sól, cukier, pieprz
Sposób przygotowania:
Z włoszczyzny ugotować bulion warzywny. Ugotowany bulion odcedzić, zostawiając marchewki do dekoracji. Oczyszczonego karpia pokroić w dzwonka i dodać do wywaru z warzyw. Gotować na małym ogniu przez 20 minut. Karpia wyjąć, osączyć, usunąć ości.
Prostokątną formę wyłożyć folią spożywczą. Układać na niej warstwami rybę, plasterki marchewki. 2 szklanki wywaru rybno - warzywnego przecedzić, a następnie wymieszać z żelatyną. Doprawić solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny. Wystudzić i tężejącą masę wlać do formy. Chłodzić w lodówce. Rybę przełożyć na półmisek i udekorować kawałkami cytryny
Karp z pieczarkami zapiekany pod serem i śmietaną
Składniki:
- karp pokrojony na porcje
- 60 dag pieczarek
- 40 dag żółtego sera
- cebula
- szklanka kwaśnej śmietany
- sól, pieprz
- oliwa
Sposób przygotowania:
Cebulę obieramy, kroimy w kostkę. Pieczarki obieramy, myjemy, kroimy w ósemki. Na patelni rozgrzewamy olej, podsmażamy lekko cebulkę, następnie dodajemy pieczarki i razem wszystko obsmażamy. Pokrojonego karpia oprószamy solą i pieprzem i smażymy na mocno rozgrzanej oliwie.
W naczyniu żaroodpornym najpierw układamy rybę, na to dajemy pieczarki, żółty ser, kolejną warstwę ryb. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 15 minut. Po tym czasie polewamy całość śmietaną i zapiekamy kolejne 5 minut.
Karp w migdałowej panierce
Składniki:
- 1 karp cały,
- bułka tarta,
- szklanka migdałów w płatkach,
- 1 jajo,
- olej do smażenia,
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Karpia kroimy na dzwonka, solimy, pieprzymy i dodajemy inne przyprawy wg upodobań (może być czosnek). Przygotowujemy jajko, bułkę tartą - tak jak do normalnej panierki. Na osobnym talerzyku przygotowujemy migdały. Karpia moczymy w jajku, bułce tartej, a na końcu w migdałach i wrzucamy na gorący olej, opiekamy z obu stron.
Karp bakaliowy
Składniki:
- 1 kg sprawionego karpia
- włoszczyzna
- po 5 dag migdałów, rodzynek, suszonych śliwek,
- 2 łyżki masła,
- 2 łyżki sosu sojowego,
- sól, pieprz,
- sok z cytryny,
- listek laurowy,
- 5-6 ziaren ziela angielskiego,
- łyżeczka imbiru
Sposób przygotowania:
Karpia pokroić na dzwonka, oprószyć solą i pieprzem. Na włoszczyźnie ugotować bulion warzywny. Po 20 minutach gotowania wyjąć warzywa a do gorącego wywaru włożyć rybę. Gotować ok. 20 min. na małym ogniu. Ugotowaną rybę wyjąć, zdjąć skórę, mięso oczyścić z ości, pokroić na małe kawałki. Rodzynki i śliwki namoczyć. Śliwki pokroić w paseczki. Migdały sparzyć wrzątkiem, obrać ze skórki. Ugotowane i pokrojone warzywa wymieszać z kawałkami ryby, rodzynkami, migdałami oraz śliwkami. Skrapiamy sokiem z cytryny wymieszanym z sosem sojowym.