Kuchnia węgierska to nie tylko gulasz, salami, papryka i tokaj. To także wiele dań z ryb. Węgry pozbawione są dostępu do morza, liczne zbiorniki i rzeki zapewniają jednak szeroką paletę ryb słodkowodnych. Do pewnego czasu mówiło się nawet, że skład węgierskiej rzeki to w dwóch trzecich woda, a w jednej trzeciej - ryby. Dziś te proporcje może nie są aż tak wyraźne, między innymi przez regulację rzek, jednak ryba ma dalej mocną pozycję na madziarskim stole.
Między sandaczem a karpiem
Główne źródła ryb to jezioro Balaton oraz rzeki Dunaj i Cisa. To właśnie w nich wyławia się najpopularniejsze gatunki takie jak karp, pstrąg, jazgarz, różne rodzaje suma, płoć, węgorz czy najszlachetniejszy z nich - sandacz. A dokładnie - sandacz balatoński, który żyje tylko w jeziorze Balaton. Już od XV wieku był on tak popularny, że znalazł drogę na arystokratyczne europejskie stoły.
Popularnym gatunkiem jest karp hodowlany. Stał się on podstawą wielu dań, między innymi karpia po węgiersku - kiedy to karpia zapieka się w brytfannie z ryżem i cebulą. Na wigilijnych stołach często podawany jest karp w stylu Rac - specjalna zapiekanka z ziemniaków, pomidorów, papryki, cebuli i dzwonków karpia, przykryta z wierzchu warstwą posypanej ostrą papryką śmietany.
Polecamy również: Węgierska zupa gulaszowa
Zupa rybna - narodowa specjalność
Jedną z ważniejszych narodowych potraw jest zupa rybna - halászlé. Jej odmiany różnią się w zależności od regionów kraju, jednak podstawowymi jej składnikami zawsze są ryba (najczęściej karp), cebula i papryka. Podawana zazwyczaj z węgierskim chlebem, w niektórych regionach dodaje się makaron, w innych - specjalną bazę na cebuli i tłuszczu. Można także dodawać różne gatunki ryb do jednej zupy. Tradycyjnie zupa rybna gotowana była w kociołku - bograczu. Jej popularność do dzisiaj jest tak wielka, że istnieje coroczny konkurs na najlepszą zupę, w którym wziąć udział mogą zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy.
Zobacz też: Pieprz turecki - o roli papryki w kuchni węgierskiej