Narodziny zupy gulaszowej
Zupa gulaszowa narodziła się na rozległych terenach stepów, gdzie węgierscy pasterze spędzali długie dnie i noce pilnując swoich stad. Zmuszeni zostali przez nieprzychylne warunki tamtejszej przyrody, posilać się czymś ciepłym, rozgrzewającym i pożywnym.
Danie to można było przygotować szybko z wszystkiego co było aktualnie pod ręką i niemal w każdych warunkach.
W XIX wieku, początkowo proste pasterskie danie, w końcu zagościło na salonach i stołach mieszczańskich i do dziś tam pozostało.
Polecamy: Zupy naszych sąsiadów
Rola papryki
Danie koczowniczych Madziarów w smaku i kolorze nie przypominało zupy gulaszowej w dzisiejszym wydaniu. Związane to było z nieznajomością papryki w tamtejszym okresie. A przecież to ona, obok mięsa i pomidorów, stanowi podstawę składników tej wyjątkowej potrawy. Zaczęto ją dodawać dopiero w XVII wieku, co automatycznie wiązało się ze wzrostem popularności zupy.
Oryginalny węgierski gulasz
Od wieków gulasz był gęstą, zawiesistą zupą o pikantnym smaku, z dodatkiem ziemniaków i różnego rodzaju mięsa: wieprzowego, baraniego, wołowego czy drobiowego oraz warzyw: papryki i pomidorów. Nie stanowił dodatku do kasz, czy ziemniaków, jako drugie danie. Był potrawą główną, ale często i jedyną.
Gotowano go w kociołku zawieszonym nad ogniskiem. Bogrács, bo tak nazywa się ten kociołek (ale i potrawa), był naczyniem, z którym pasterze się nie rozstawali. Wieszano go na łańcuchu nad ogniem i topiono w nim słoninę z cebulką, czosnkiem i papryką. Potem do tego garnka trafiała reszta składników – mięso i pomidory.
Zupa gulaszowa dziś
Obecnie powszechne jest, zwłaszcza w domach praktykujących tradycję i w ekskluzywnych restauracjach, serwowanie tej potrawy w kociołkach z dodatkiem chleba.
Popularność potrawy sprawiła, że zaczęto ją przyrządzać na całym świecie, niekoniecznie w tej samej postaci. Wersje różnią się od siebie sposobem i doborem składników, według własnych, czy narodowych gustów, jak na przykład gulasz po chińsku z kurczakiem.
Polsko-węgierski gulasz
Polacy rzadko trzymają się pierwotnej receptury i do tradycyjnych składników dodają najczęściej majeranek, kminek i cząber oraz czerwone wytrawne wino. Często także zastępują typowe mięso, tym, które jest aktualnie pod ręką.
Zobacz także: Gulasz - jak gotować i z czym podawać?