Krewetki w tempurze, w stylu tempura, w cieście tempura - różnie określa się ten typ potraw. Podobnie jak w przypadku "chop suey", dość trudno jednoznacznie określić, czy słowo "tempura" dotyczy bardziej nazwy ciasta, procesu smażenia czy całej potrawy. Niemniej jednak dania w tempurze cieszą się ogromną popularnością. Możesz je przygotować także w domu, ale nie zapomnij o tym, by zawsze dodać do niej zimnej wody - to trik, który powoduje, że tempura jest chrupiąca.
Spis treści:
- Co to jest tempura?
- Co zrobić, żeby tempura była chrupiąca?
- Tempura: przepis
- Co można smażyć w tempurze?
- Czy tempura jest zdrowa?
Co to jest tempura?
Tempura to potrawy smażone w specjalnym cieście, przygotowywanym z mąki pszennej i kukurydzianej, a także z zimnej wody. Najczęściej w tempurze moczy się owoce morza, takie jak krewetki czy kalmary. Można w niej przygotować także mięso drobiowe, a także warzywa i grzyby. Tempura, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, jest chrupiąca i przez to cieszy się naprawdę dużym powodzeniem.
Bardzo popularne jest także sushi w tempurze - najczęściej są to rolki typu maki, czyli te klasyczne rolki z maksymalnie 3 składnikami, otulone paskiem nori.
fot. Krewetki w tempurze/Adobe Stock, alex9500
Czym różni się panko od tempury?
Tempura i panko często są ze sobą mylone, choć w rzeczywistości są to dwie zupełnie różne rzeczy. Tempura, oprócz tego, że jest sposobem smażenia, to także płynne ciasto, w którym moczy się wybrane składniki. Dodatkowo składnikami tempury są: mąka pszenna, mąka kukurydziana oraz woda.
Panko zaś to sucha panierka pszenno-drożdżowa, bez żadnych mokrych składników. Obtacza się nią wybrane produkty, zarówno owoce morza, jak i rożne rodzaje mięs.
Co zrobić, żeby tempura była chrupiąca?
Jeśli chcesz, aby gotowe dania w tempurze były idealnie chrupiące, kluczowa jest temperatura wody. Musi być ona bardzo zimna, a wręcz lodowata. Dobrym pomysłem jest dodanie do niej kostek lodu. Kiedy się lekko rozpuszczą, a woda stanie się naprawdę zimna, wyjmij resztki kostek i wlej wodę do masy.
Od razu przygotuj ciasto, zanurz w nim składniki i wrzuć na olej. Jeśli masa zrobi się ciepła, tempura może nie wyjść chrupiąca.
Tempura: przepis
Przepis na tempurę nie jest trudny, ale bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji oraz temperatury wody - to ona determinuje sukces. Ważne jest także, aby do smażenia użyć oleju roślinnego. Tłuszcz zwierzęcy się nie sprawdzi.
Składniki:
- 150 g mąki pszennej,
- 150 g mąki ziemniaczanej,
- lodowata woda,
- olej roślinny do smażenia.
Sposób przygotowania:
- Olej rozgrzej w głębokiej patelni do 175-180 stopni. Musi być gotowy, kiedy zaczniesz robić ciasto.
- Obie mąki przesiej do miski, a następnie porcjami dolewaj bardzo zimną wodę. Cały czas mieszaj do momentu, aż powstanie konsystencja gęstej śmietany. Lepiej jest, jeśli ciasto jest bardziej gęste, niż rzadkie.
- Od razu zacznij zanurzać przygotowane składniki w masie i wrzucaj na rozgrzany olej. Smaż kilka minut z każdej strony. Tempura lekko się zarumieni, ale pozostanie jasnozłota.
fot. Kurczak w tempurze/Adobe Stock, 貴弘 西
Co można smażyć w tempurze?
Tempura kojarzy się przede wszystkim z owocami morza. Najpopularniejsze jest smażenie krewetek, kalmarów i kawałków ośmiorniczek w tempurze. Wspomniane już sushi w tempurze często pojawia się w gotowych zestawach - zazwyczaj są to 2-4 sztuki w całym secie. Sushi w tempurze idealnie komponuje się z sosem sojowym oraz pastą wasabi.
W tempurze można także przygotować mięso z kurczaka, najlepiej polędwiczki. W ten sposób powstaną pyszne stripsy. Dobrym pomysłem jest także przygotowania całej piersi z kurczaka.
Czy tempura jest zdrowa?
Niestety tempura nie jest uważana za zdrową, dlatego traktujemy ją często jako przekąskę lub dodatek do potraw i nie jemy zbyt często. Ciasto, choć składa się tylko z mąki i wody, smażone jest na głębokim tłuszczu i nawet odsączanie całości na ręczniku papierowym nie zmieni znacznie kaloryczności gotowego dania.
Tempurę warto traktować więc jako przekąskę imprezową lub przygotowywać jako ciekawostkę podczas rodzinnych spotkań.
Czytaj także:
Dania z krewetkami
Sajgonki na dwa sposoby
Sos tamari