Sos tamari to sos sojowy produkowany z sfermentowanej soi, który w przeciwieństwie do klasycznego sosu, nie zawiera pszenicy, a więc jest bezglutenowy. Może stanowić doskonałą alternatywę dla sosu sojowego u osób z nietolerancją glutenu.
W jego składzie znajdują się wyłącznie soja, woda i sól. Sos tamari ma zdecydowanie ciemniejszy kolor, niż sos sojowy i jest jeszcze bardziej intensywny w smaku. Wartość energetyczna 100 g sosu tamari wynosi ok. 70 kcal.
Przed butelkowaniem sos tamari przechowywany jest w specjalnych beczkach przez okres przynajmniej 6 miesięcy.
Do czego używać sosu tamari?
Sos tamari to podstawa azjatyckiej kuchni, przede wszystkim chińskiej i japońskiej. Doskonale komponuje się ze smakiem mięsa - wieprzowiny, kurczaka, wołowiny a także ryb, głównie łososia.
Podkreśli charakter dań warzywnych - świetnie smakuje z bakłażanem, papryką, cebulą, grzybami. Warto mieć go w swojej kuchni w sezonie grillowym - wystarczy przed smażeniem zamarynować warzywa w oleju z dodatkiem sosu tamari, aby uzyskać charakterystyczny słono-słodki smak.
Może być dodany także do wzbogacenia smaku zup, i to nie tylko azjatyckich. Sos tamari, podobnie jak sos sojowy, to jeden z najważniejszych nośników smaku umami - świetnie sprawdzi się do wegetariańskich i wegańskich rosołów czy bulionów. Sos tamari podawany jest również do sushi.
fot. Adobe Stock
Gdzie kupić sos tamari i jaka jest jego cena?
Sos tamari dostępny jest nie tylko w sklepach z azjatycką żywnością i sklepach internetowych, znajdziesz go również w dużych supermarketach i w sklepach ze zdrową żywnością
Sprzedawany jest zawsze w niewielkich buteleczkach z ciemnego szkła. Cena sosu waha się od 10 zł do nawet 30 złotych. Dostępne są również wersje bio.
Na rynku sos tamari oferują m.in. marki takiej jak Kikkoman, Lima, Yamasa.
Więcej porad kulinarnych: