Zasadniczo uznaje się, że posiłki spożywane w ciągu dnia nie powinny być zbyt obfite, jeżeli już, to tylko w witaminy i mikroelementy. Gdy dopada nas głód, często sięgamy po drożdżówki, batoniki, zapiekanki czy szybkie dania na wynos, które niewiele mają wspólnego z ideą racjonalnego żywienia. Warto zadbać o swoje ciało i zdrowie, samemu przygotowując chociażby od czasu do czasu posiłki, które zjemy z apetytem w pracy. Niewątpliwie warto zatem bliżej zapoznać się z tą kolorową i niesamowicie sycącą sałatką.
Polecamy: Jak zrobić rozgrzewającą zupę z soczewicą?
Dlaczego soczewica?
Można powiedzieć, że ta skromna roślina strączkowa nie miała lekkiego życia. Niedoceniana, zepchnięta na kulinarny margines, jedynie od czasu do czasu gościła w domach naszych przodków, najczęściej z braku innej alternatywy, a nie z wyboru. Odniesienie do niej znajdziemy nawet w Biblii, ale niestety również negatywne - biblijny Ezaw za miskę soczewicy oddał swoje prawo do pierworództwa, czyli parafrazując kolejne przysłowie - zamienił siekierkę na kijek. Doczekała się jednak uznania i po latach zajęła honorowe miejsce wśród najhojniej obdarzonych cennymi składnikami roślin. Dziś jest nieodłącznym elementem diety wegetariańskiej, ponieważ zastępuje mięso - jest bogata w białko, kwas foliowy, wapń, żelazo... Lista jest naprawdę długa. Ponadto, soczewica jest idealnym materiałem na wszelkiego rodzaju sałatki, sosy i zupy. Istnieje masa argumentów, które powinny skłonić do bliższego kontaktu. Jeżeli wciąż nie przekonałaś się do tej niepozornej kuzynki fasoli, warto byś wiedziała, że soczewica ma zbawienny wpływ na układ pokarmowy, a co za tym idzie, znakomicie syci - zatem gdy w porze lunchu zjesz danie, które zawiera ten skromny składnik, możesz być pewna, że jeszcze przez długi czas nie będziesz borykać się z uczuciem głodu.
Jak przyrządzić pyszną sałatkę?
Do wykonania tej sałatki, potrzeba przede wszystkim śródziemnomorskich warzywnych specjałów, takich jak: bakłażan, karczochy, cukinia, pomidory, papryka. Są łatwo dostępne i cieszą się sporą popularnością. Grubo pokrojone warzywa rozłóż na niewielkiej wielkości blasze, skrop odrobiną oliwy i octu balsamicznego oraz oprósz solą morską. Piecz je ok. 15 minut i zajmij się soczewicą. Wrzuć ją (ok. 200 g) do rondla i zalej bulionem warzywnym lub drobiowym - wedle uznania. Poczekaj, aż zacznie wrzeć i gotuj przez 20 minut, aż będzie miękka (ważne, aby cały bulion został przez nią wsiąknięty). Następnie przełóż wszystkie składniki do miski (możesz ponownie skropić oliwą i octem). Przypraw i dorzuć bazylię, całość starannie wymieszaj (dodanie warzyw do ciepłej soczewicy sprawia, że nabiera ona ich aromatu). Pozostaw ją do ostygnięcia, zapakuj do plastikowego pudełka i zabierz do pracy.
Zobacz także: Jak przygotować sałatkę Cezar w wersji light?