Afrykańskie piwa - tradycja i współczesność
Okazuje się, że pierwsze piwa na świecie pochodzą właśnie z Afryki. Już w starożytnym Egipcie znany był ten trunek, a szczególnie jego właściwości lecznicze. Niektóre metody warzenia piwa przetrwały do dnia dzisiejszego w słabiej rozwiniętych społeczeństwach. Najbardziej tradycyjny napój alkoholowy to piwo Chibuku, które powstaje w wyniku połączenia wody, sorgo, kukurydzy i drożdży. Najczęściej Chibuku robione jest w domach, lecz czasem sprzedaje się je w papierowych pojemnikach. Trunek ten jest zawiesisty o białej barwie, często traktowany bywa jako jedno z dań, ponieważ jest dobrym źródłem węglowodanów, witamin i minerałów. Tubylcy nazywają je Shake Shake z tego powodu, że przed spożyciem należy wstrząsnąć pojemnik, aby uzyskać odpowiednią konsystencję i kolor. Najczęściej produkowane jest w Botswanie, Malawi i Zimbabwe.
Obecnie w znacznej większości krajów afrykańskich istnieją browary. Wyjątek stanowią państwa kierowane przez islamskich fundamentalistów. Oprócz tradycyjnego piwa sorgo, Afryka słynie z produkcji wyśmienitych złotych lagerów i stoutów. Dużą część na rynku piwowarskich stanowią też zagraniczne browary, np. niemieckie czy holenderski Heineken.
Zobacz także: Piwa dolnej fermentacji - piwa typu lager
RPA - afrykańska potęga piwna
W Afryce, a konkretniej w Republice Południowej Afryki, znajduje się browar South African Breweries, należący do jednej z największych korporacji piwowarskich na świecie - SAB Miller. Podstawowymi produktami tego browaru są: Castle Lager i Castle Milk Stout. Lager to mocny, orzeźwiający trunek o delikatnym chmielowym aromacie i posmaku miodowym. Stout, natomiast, to bardzo ciemny i mocny napój, do którego dodaje się cukry mlekowe. W RPA jednym z największych i najstarszych browarów jest Mitchell's, który produkuje wyłącznie piwa niepasteryzowane. Najpopularniejszym przedstawicielem tego zakładu jest Raven Stout - bardzo ciemne piwo o smaku czekolady i lekkim cytrynowym aromatem.
Zobacz także: Piwa górnej fermentacji - piwa typu ale
Inne afrykańskie piwa
Symbolem afrykańskiego rynku browarniczego jest piwo Tusker Lager produkowane przez East African Breweries z siedzibą w Ugandzie. Jest świeże, orzeźwiające o delikatnym smaku i lekkim słodowym aromacie. Niemniej popularny jest też lager Casablanca z browaru Maroc. Z kolei w Namibii, dzięki niemieckim emigrantom powstał browar dziś noszący nazwę Namibian Breweries, którego specjalnością jest Tafel Lager - piwo o złocistym kolorze, lekkim chmielowym smaku i delikatnym słodowym aromacie. Bestsellerem w Nigerii jest piwo Star, produkowane przez Niegerian Breweries. Jest to jasny, złocisty lager, którego aromat przypomina świeży popcorn.
Zobacz także: Argentyńskie piwa