Mimo, że Senegal leży nad oceanem i w jego kuchni królują ryby, to nie może się ona być również bez występowania w niej dużej ilości warzyw. Do najpopularniejszych należy maniok, który ze względu na brak żywność w krajach afrykańskich zalicza się do podstawowych produktów. Maniok jest trochę podobny do korzenia imbiru i przed spożyciem trzeba go obrać z łykowatej skórki. Niestety zawiera on w sobie substancje trujące więc nie można go jeść surowego tylko po wcześniejszym ugotowaniu lub ususzeniu. W Senegalu korzenie manioku trze się, marynuje, a następnie smaży się i przerabia na gęstą papkę. Natomiast jego liście suszy się i dodaje do sosów. Bulwy zaś trafiają prawie do wszystkich dań z ryżem lub kuskusem. Generalnie maniok dodaje się do dań w zastępstwie ziemniaków lub mąki pszennej.
Zobacz także: Jak w Egipcie gotuje się ryż?
Równie dużą popularnością w Senegalu cieszą się pomidory, ale przede wszystkim w postaci koncentratu pomidorowego. Niebe to miejscowa fasola , której również nie brakuje na senegalskich stołach.
Ryż i proso są obowiązkowe w przygotowaniu senegalskich potraw. Ryż jest jednak trochę droższy więc spożywanie go to zazwyczaj przywilej bogatszych mieszkańców kraju. Większość gospodyń domowych stosuje tak zwany riz brise, czyli ziarna białego ryżu. Proso i kuskus są popularniejsze na wsiach wśród biedniejszej ludności.
Nie można zapomnieć o orzeszkach ziemnych, paście arachidowej i oleju palmowym, które są wszędzie dostępne i dodawane do prawie wszystkich potraw.
Polecamy także: Czym jest topinambur?