Polska z klusek słynie. Nie ma chyba domu, w którym regularnie nie gościłyby na stole. Nasze kopytka, pierogi, pyzy, czy kluski śląskie są tak pyszne, że z pewnością podbiłyby cały świat.
Kluskami pod różnymi postaciami zajadały się nasze babcie i prababcie. I mimo upływu lat i tak łatwego dostępu do kuchni świata, nadal u wielu z nas są na liście kulinarnych przebojów. Czy podane z mięsnym sosem, tłuszczem ze skwarkami, czy odsmażone na rumiaano na masełku, zawsze smakują tak samo, reweolacyjnie.
Prezentujemy wam podstawowe przepisy na mączne pyszności. Wbrew pozorom są bardzo proste w wykonaniu, więc zachęcamy do kulinarnych eksperymentów z polskimi kluchami.
Kopytka
Składniki:
- 1 kg ugotowanych ziemniaków
- 300 g mąki tortowej
- 1-2 jajka
- sól, pieprz
- masło
Sposób przygotowania:
Ziemniaki ugotować w osolonej wodzie. Jeszcze ciepłe rozgnieść dokładnie praską i zostawić do całkowitego wystygnięcia. Dodać jajko, mąkę i zagnieść ciasto. Jeśli ciasto jest klejące dodać trochę więcej mąki. Ciasto podzielić na kilka mniejszych części, z każdej uformować wałeczek i pokroić na ukośne małe kawałeczki. Gotować partiami w osolonej wodzie do momentu wypłynięcia.
Pierogi
Składniki:
- 1 kg mąki tortowej
- 2 szklanki ciepłej wody
- sól
Sposób przygotowania:
Z mąki, wody i soli zagniatamy miękkie i elastyczne ciasto i przykrywamy ściereczką na 30 minut. Następnie ciasto dzielimy na porcje. Każdą po kolei wałkujemy na cieki placek, podsypując delikatnie mąką. szklanką bądź literatką (w zależności od tego jak duże chcemy mieć pierogi) wykrawamy koła.
Kluski śląskie
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- 250 g mąki ziemniaczanej
- 2 jaja
- sól
Sposób przygotowania:
Ziemniaki gotujemy i przepuszczamy przez praskę. Łączymy z mąką ziemniaczaną, dodajemy jaja i sól, szybko wyrabiamy ciasto. Oprószonymi mąką rękami formujemy małe kulki z wgłębieniem. Wrzucamy do osolonego wrzątku, a gdy wypłyną, na małym ogniu gotujemy 2-3 min.
Pyzy ziemniaczane
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- sól
Sposób przygotowania:
Ziemniaki obrać i umyć. 2/3 ziemniaków zetrzeć na drobnej tarce i porządnie odcisnąć na miską. Krochmal, jaki się w niej zbierze na dnie dodać później do startych ziemniaków. Resztę ziemniaków ugotować, ostudzić i przepuścić przez praskę. Wymieszać dokładnie ziemniaki surowe z gotowanymi, doprawić solą. Gdyby ciasto było zbyt rzadkie, dodać do niego trochę mąki ziemniaczanej. Z masy ziemniaczanej formować kulki wielkości dużego orzecha włoskiego. Gotować w osolonym wrzątku, 7 – 10 minut od czasu ich wypłynięcia na powierzchnię.