Chałwa to esencja słodyczy. Jest popularna na Bałkanach, na zachodzie Azji i w krajach śródziemnomorskich. Jako wyrób cukierniczy jest również dostępna w sklepach w Europie. Wytwarza się ją z karmelu i miazgi nasion roślin oleistych. Warto przygotować chałwę samemu, ponieważ nic nie smakuje tak, jak słodkości domowej roboty, poza tym wiemy, co jemy.
Przygotowanie chałwy wcale nie jest trudne. Najprostszą wersją jest chałwa sezamowa z miodem. Trzeba zaopatrzyć się w sezam, który można kupić w każdym sklepie z nasionami, ziarnami, produktami zbożowymi. Ilość sezamu zależy od tego, jak dużo chałwy chcemy przygotować.
Zobacz też: Jakie są różnice między miodami?
Na początek sezam należy uprażyć na małym ogniu, na patelni, najlepiej teflonowej (ponieważ nadaje się do smażenia bez tłuszczu). Warto pamiętać o tym, że – owszem – prażony sezam zmienia kolor, ale trzeba uważać, by go nie przypalić i nie zrumienić – wówczas zmienia swój smak i chałwa nie będzie już tak smaczna. W ten sposób przygotowane nasiona trzeba odstawić do wystygnięcia.
Następnie, sezam należy zmielić, np. przy użyciu elektrycznego młynka do kawy. Trzeba to zrobić dokładnie: tak, by uzyskać w miarę jednolitą konsystencję. Sezam sam w sobie jest gorzki, dlatego należy dodać do masy dobrej jakości miodu, koniecznie w płynnej konsystencji (tylko taki uda nam się prawidłowo wymieszać z masą sezamową). Na 100 g sezamu powinno się dodać 2 łyżki miodu, ale oczywiście stopień słodkości chałwy zależy od indywidualnych upodobań smakowych.
Zobacz także: Więcej o sezamie.
Na koniec chałwę należy przełożyć do prostokątnego naczynia i włożyć do lodówki tak, by zastygła. Po 3 godzinach chałwa jest gotowa do spożycia: można ją pokroić w kosteczki. Warto urozmaicić smak i wygląd własnoręcznie przygotowanych słodyczy. Do chałwy można dodać pokruszone orzechy arachidowe, ziemne, lub pistacjowe (koniecznie bez łupinek!), a także rodzynki, suszone czy kandyzowane owoce. Do masy można również dodać aromaty, np. migdałowy, rumowy, czy cytrynowy. Miód możemy zastąpić karmelem przygotowanym z rozpuszczonego cukru. Smacznego!
Polecamy: Jak zrobić karmel?