Spożywcze właściwości bambusa
Delikatne i młode pędy bambusa większości spośród setek gatunków są jadalne. Mają włóknistą konsystencję i kremową barwę, są podobne do szparagów. Stanowią jeden z najbardziej specyficznych elementów kuchni chińskiej. Pędy wykopuje się z ziemi, następnie starannie oczyszcza. Często przyrządza się je tuż po wykopaniu. Surowy pęd należy pokroić na kawałki, następnie ugotować, usmażyć lub zamarynować.
Mimo rozbudowanej systematyki, wyróżnić można 3 główne gatunki bambusa – gatunki sezonowe: wiosenne, letnie i zimowe. Te ostatnie cieszą się największym uznaniem wśród smakoszy i wegetarian.
Bambus w kuchni chińskiej
W kuchni chińskiej bambus wykorzystuje się m.in. do przyrządzania zup, sałatek, sosów oraz wielu innych dań. Smacznym przykładem może być kurczak z pędami bambusa (zob.przepis) i słodką, czerwoną papryką, podobnie jak kurczak słodko – kwaśny. Szybki i prosty w przygotowaniu jest także ryż z bambusem (zob. przepis). Wyjątkowy, lekko gorzkawy, jednak delikatny smak oraz chrupkość pędów bambusa, przysporzyła im amatorów zarówno w Chinach i całej Azji, jak i wśród smakoszy orientalnej kuchni z Zachodu.
Zobacz także: Jak skomponować posiłek w chińskim stylu?
Bambus w kuchni – po raz drugi!
Bambus jest również istotnym produktem, jeśli idzie o wszelkiego rodzaju kuchenne naczynia i narzędzia. Jeszcze przed pięćdziesięcioma laty, Chińczycy wykorzystywali go do produkcji niemal wszystkich sprzętów kuchennych. Zacnym wyjątkiem był metalowy wok, który, skądinąd, prawdziwie zgrany duet tworzy z zheng. Jest to bambusowy kosz do gotowania na parze. W starożytnej chińskiej tradycji kulinarnej, w której kultywowano jedność smażenia i gotowania na parze.
Z bambusa wykonane są również chińskie pałeczki, a także specjalne łyżki, służące do wyciągania makaronu z wrzątku.
Bambus w kuchni – po raz trzeci…
Chińczycy przejęli od narodów osiadłych na granicy z Wietnamem i Birmą ciekawy sposób wykorzystania bambusa – również kulinarny. Otóż, duszą ryż lub ryby w wydrążonych w środku „rurach” bambusowych, dzięki czemu zachowują one swój smak oraz soczystość. Z kolei mieszkańcy górskich regionów Chin, w środku bambusowych łodyg, transportują lub przechowują żywność.
Lecznicze właściwości bambusa
Chińczycy, znani z dbałości o walory dietetyczne przyrządzanych potraw, od wieków cenią lecznicze działanie młodych pędów. Przypisuje się im m.in. właściwości obniżające ciśnienie, a także zwalczające wszelkiego rodzaju przeziębienia. Ponad to, cienko pokrojone i uduszone pędy bambusa mają, według Chińczyków, pobudzać jelita do wzmożonej aktywności i wspomagać wydalanie z organizmu zbędnego tłuszczu.
Dostępność w Polsce
W Polsce bambus sprzedawany jest w puszkach - w wodzie znajdują się całe pędy lub pędy pocięte w cienkie plastry. Pędy w większych kawałkach są lepsze o tyle, że zachowują większą jędrność. Po otwarciu puszki, bambus należy przełożyć do plastikowego lub szklanego pojemnika, które – szczelnie zamknięte – przechowywać można w lodówce przez tydzień. Należy często zmieniać wodę, aby bambus zachował świeżość.