Ocet ryżowy – do czego służy i czy bez niego sushi się nie obejdzie?

Ocet ryżowy
Ocet ryżowy jest istotny w procesie przygotowania ryżu do sushi, chociaż w zasadzie nie wyczuwamy go, ani nie widzimy. Czemu więc służy?
/ 10.09.2012 13:56
Ocet ryżowy

Ocet jest produkowany od setek lat. W tym czasie powstały liczne odmiany tej przyprawy. Tworzone je na bazie win i innych napojów alkoholowych. Dziś jednak ocet jest produkowany ze zbóż i owoców, ponieważ z każdego płynu, zawierającego cukier lub skrobię, możemy po sfermentowaniu uzyskać ocet. Jednak od czasu rosnącej popularności sushi najpopularniejszym rodzajem tej przyprawy jest ocet ryżowy.

Zobacz także: Wasabi - dlaczego jest niezbędne do sushi?

Ten rodzaj octu dodawany jest do ryżu, przez co podstawowy składnik sushi jest odpowiedni wilgotny i nadaje się do formowania rolek sushi. Występuje w kilku odmianach. Najprostszy tworzony jest poprzez sfermentowanie ryżu, co wpływa na jego bezbarwny kolor. Drugi rodzaj octu powstaje na bazie sake i jest podobny w smaku do tradycyjnego octu znanego z polskich stołów.  Taki ocet jest ostrzejszy w smaku i to właśnie ten rodzaj najlepiej nadaje się do sushi.

Ocet ryżowy jest wytwarzany w kilku państwa azjatyckich, czego efektem są różnice w smaku różnych rodzajów przyprawy. Japoński ocet ryżowy jest znacznie łagodniejszy niż chińskie odmiany. Wynika to z mniejszej ilości podstawowego składnika tej przyprawy, kwasu octowego. Jednak to właśnie chiński, ostrzejszy ocet, jest najpopularniejszy w restauracjach sushi w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Wynika to zapewne z podobieństwa tej przyprawy do zachodniego, tradycyjnego octu, który jest zdecydowanie mocniejszy w porównaniu z octem produkowanym w Azji. Dlatego, aby uzyskać podobny efekt smakowy, musimy zastosować podwójną jego ilość.

Istnieją również inne odmiany octu ryżowego. Czarny i czerwony ocet ryżowy produkowane są w Chinach. Czarny rodzaj wytwarza się na bazie słodkiego ryżu, może również zawierać proso lub sorgo. Płyn przybiera ciemną barwę, od głębokiej czerwieni po czerń. Ten zdecydowany kolor wskazuje również na efekt smakowy – ciemne odmiany octu są o wiele mocniejsze w smaku, a do tego charakteryzują się lekko dymną nutką. Z kolei koreańską odmianę octu ryżowego docenią jedynie prawdziwi fani dobrze doprawionego sushi, bowiem należy on do najostrzejszych odmian tej przyprawy. Istnieje również winny ocet ryżowy, który, jak sama nazwa wskazuje, powstaje na bazie wina. Co ciekawe, nie powstaje jednak na bazie samego płynu, ale osadu, który pozostaje na dnie butelki.

Ocet jest podstawowym składnikiem sushi. Bez niego ryż będzie mdły i popsuje Waszą japońską ucztę. Nie zapomnijcie zatem zapytać w sklepie o ocet ryżowy. Z pewnością nie pożałujecie.

Polecamy: Marynowany imbir do sushi - czemu służy?

Redakcja poleca

REKLAMA