Jakie ryby wykorzystujemy do przygotowania sushi?

Czy sushi to zawsze surowa ryba?
Sushi cieszy się coraz większą popularnością. Nie musimy koniecznie wychodzić do knajpki by skosztować tego przysmaku. Możemy je zrobić sami w domu. Dowiedz się jakie ryby można wykorzystać do przygotowania sushi.
/ 01.08.2012 13:32
Czy sushi to zawsze surowa ryba?

Na początek makrela. W Polsce spożywana jest głównie wędzona - ma charakterystyczny smak i zapach. Sushi Masterzy moczą mięso makreli w occie lub soku z cytryny dla jego zminimalizowania Najbardziej popularną rybą używaną do przyrządzenia sushi jest łosoś (sake). Nie wszyscy jednak wiedzą, że na sushi nadaje się jedynie łosoś oceaniczny. W sushi barach serwowany jest lekko wędzony, grillowany lub solony.

Tuńczyk, czyli maguro to druga po łososiu najpopularniejsza ryba do sushi. Surowa ma krwistoczerwony kolor i mięsną konsystencję.

Węgorz (unagi) w sushi nigdy nie jest podawany surowy. Natomiast obróbka węgorza tak, by można było go wykorzystać do sushi jest niezwykle trudne. Wyfiletowany węgorz trafia nad otwarty płomień dzięki czemu wytapia się z niego nadmiar tłuszczu spod skóry. Parowanie węgorza sprawia, że mięso staje się puszyste. Ostatnim etapem jest grillowanie i polewanie specjalnym sosem unagi no tare.

Saba znana jest bardziej z ostrego zapachu. Kawałki sushi z makrelą warto spożywać na końcu by jej mocny smak nie zdominował innych.

Zobacz także: Ryż - podstawowy składnik sushi

Ośmiornica (tako) jest gotowana na małym ogniu przez długi czas. Surowa ośmiornica w postaci Sashimi nie ma wyrazistego smaku, a mięso bywa twarde i żujące.

Krewetki (ebi) podaje się gotowane w osolonej wodzie lub smażone w tempurze.

Krab w rzeczywistości nie jest krabem, a jedynie paluszkami krabowymi - mięso z białej ryby zakropione sokiem z kraba.

Zobacz także:  Jaką rybę wybrać do sushi?