Dużo, jeszcze więcej
Indonezja liczy ponad 13 tysięcy wysp. Do największych należą Sumatra, Jawa, Celebes, a także Kalimantan, czyli indonezyjska część wyspy Borneo oraz Irian Zachodni, czyli indonezyjska część Nowej Gwinei. Nic dziwnego, że kraj rozłożony na tak wielu wyspach i wysepkach może pochwalić się kuchnią, w której są potrawy znane powszechnie, ale też popularne lokalnie, przygotowywane i jadane przez mieszkańców jednej wyspy lub małego wyspiarskiego archipelagu. Menu poszczególnych wysp uzależnione jest w dużej mierze od religii zamieszkujących ją społeczności.
Zobacz także: Co spotkasz w daniach indonezyjskich?
Wakacje na Bali
Choć Bali nie jest dużą wyspą, jej sława wykracza daleko poza Azję. Dzieje się tak za sprawą przybywających tu tłumnie turystów, którzy poszukują romantycznych chwil i egzotycznych widoków. Ponieważ wyspę zamieszkuje wielu wyznawców hinduizmu, w menu trudno spotkać wołowinę, za to nie brak wieprzowiny. Można spróbować na przykład babi guling, czyli prosię z rożna, które wcześniej jest nadziewane ziołami i przyprawami korzennymi. Miłośnicy wieprzowiny mogą też zamówić siekane i pieczone skórki wieprzowe z warzywami, podawane na ostro. Warta uwagi jest też potrawa o nazwie Bebek batutu, czyli kaczka nadziewana przyprawami, a następnie otulona liśćmi bananowca i łupinami orzecha kokosowego. Ciepły klimat tej wyspy sprzyja dojrzewaniu owoców, dlatego bez trudu spróbować tu można banany, ananasy czy melony, a takk ze owoce bardziej egzotyczne, jak rambutany, duriany czy mangostany.
Zobacz także: Kaczka nie tylko po pekińsku
Pikantna Sumatra
Zaledwie jedna piąta tej wyspy jest wykorzystywana rolniczo, a wśród upraw dominuje ryż, bataty, kukurydza, orzeszki ziemne oraz warzywa. Na lokalną kuchnię wpływ ma też duża społeczność chińska, zamieszkująca wyspę. Dominującą rolę kulinarną na Sumatrze ma kuchnia Padang, słynąca ze swej pikantności. Brakuje tu wieprzowiny, pojawia się za to wołowina i owoce morza. Bardzo rygorystycznie przestrzega się rytualnego uboju, który gwarantuje czystość mięsa. Daniom mięsnym i warzywnym, podawanym licznie w małych miseczkach, towarzyszą zawiesiste, bardzo wyraziste w smaku sosy.
Słodkawa Jawa
To najlepiej rozwinięta indonezyjska wyspa. Niemal dwie trzecie jej powierzchni zajmują sady i rozmaite uprawy rolne, przede wszystkim ryż, kukurydza, maniok, orzeszki ziemne, soja, bataty czy sezam. Kuchnia na Jawie w porównaniu z innymi wyspami wydaje się nieco słodsza. Warto tu spróbować na przykład owocu nangka z mlekiem sojowym. Wśród potraw o bardziej wyrazistym charakterze na uwagę zasługuje rawon, pikantna zupa z wołowiny z kiełkami soi.