Mangostan - dar od bogów

Mangostan to niepozorna fioletowa kulka pod którą kryje się delikatny miąższ - jeden z najsmaczniejszych wśród owoców tropikalnych.
Mangostan to prawdziwa królowa owoców, która nie ma sobie równych. Od wieków wykorzystywany jest w kuchni ludowej krajów Azji Południowo-Wschodniej. Naukowcy do dziś badają jego dobroczynny wpływ na zdrowie, odnaleźli już ponad 130 korzyści!
/ 05.08.2011 13:06
Mangostan to niepozorna fioletowa kulka pod którą kryje się delikatny miąższ - jeden z najsmaczniejszych wśród owoców tropikalnych.

Dar od Buddy

Według legendy Budda przemierzając tropiki natknął się na mangostana i go spróbował. Doceniając jego dobroczynne właściwości pobłogosławił go i podarował ludziom. Po dziś dzień ten owoc jest postrzegany przez Azjatów za jeden z najświętszych.

Mangostany wywodzą się z Indonezji. Uprawiane są w Indiach, Tajlandii, Wietnamie, na Filipinach i w niektórych rejonach Afryki. Nie są znane w Ameryce i Europie ze względu na trudności w uprawie oraz transporcie.

Drzewa mangostanu osiągają nawet 25 metrów wysokości. Rosną w klimacie ultratropikalnym, w ok. 20-30 stopniach, w niższych temperaturach sadzonki. Wydają owoce dopiero 10 letnie okazy.

Polska nazwa mangostanu to smaczelina. Znany jest także jako garcynia, żółciec i żółtopla.

Chińczycy uważają mangostan za „królową wszelkich zbiorów” i „królową owoców” – królem jest durian. Został także doceniony przez Karola Linneusza, który go określił mianem „soczystego i orzeźwiającego” a także przez Królową Wiktorię dla której mangostan był ulubionym owocem. 

Zobacz także: Jakie owoce jedzą w Indonezji?

Owoc życia

Nie da się wymienić wszystkich zdrowotnych korzyści jakie płyną ze spożywania mangostanu. Od wieków stosowany jest w medynie ludowej przez uzdrowicieli Indii, Malezji, Tajlandii, Wietnamu i Filipin. Na Karaibach wytwarzana z mangostanu herbata, nazywana „wodą kreolską” stosowana jest na polepszenie nastroju. Wysuszona pokrojona skórka jest stosowana na czerwonkę i biegunki. Maści używają na choroby skórne i egzemy.

Ponadto mangostan poprawia trawienie, zapobiega miażdżycy, zapobiega depresji, otyłości, jest przeciwgorączkowy, przeciw zapalny i przeciw bakteryjny.

Obliczono korzyści wynikające ze spożywania mangostanu – jest ich ponad 130!

Co najważniejsze mangostan zawiera 40 związków ksantonowych, z czego 6 ma silne właściwości przeciwnowotworowe. Te fitoskładniki bardzo silne przeciwutleniacze wyłapujące wolne rodniki i opóźniające procesy starzenia są skuteczniejsze niż witaminy C i E. Żaden inny owoc na świecie nie zawiera tyle ksantonów co mangostan.

Ponadto zawiera szereg witamin i soli mineralnych a także błonnika. Innym ważnym, prozdrowotnym składnikiem obecnym w mangostanie jest kwas elagowy chroniący materiał genetyczny przed rozwojem nowotworów.

Najwięcej odżywczych składników zawiera skórka owocu, niespożywana ze wyglądu na cierpki smak, wykorzystywana do produkcji maści i leków.

Jak przygotować mangostana?

Mimo nazwy nie ma nic wspólnego melonem. Z wyglądu przypomina fioletową kulę wielkości jabłka zakończoną kokardą z płatków. Pod twardą skórka kryje się biały, delikatny, orzeźwiający miąższ podzielony na kilka segmentów. W smaku przypomina połączenie agrestu z ananasem i brzoskwinią.

Liczba płatków oznacza liczbę segmentów z jakich złożony jest miąższ.

Przygotowanie owocu jest stosunkowo proste. W tym celu należy obrać mangostan z zewnętrznej skórki. Następnie trzeba naciąć skórkę w połowie wysokości owocu i otworzyć go, otrzymując 2 połówki. Segmenty miąższu powinny znajdować się z jednej połowie.

Mangostana można spożywać samego, na surowo lub w przetworach takich jak galaretki, dżemy i kompoty. Jest doskonały do deserów lodowych i sorbetów. Należy go przechowywać w suchym i chłodnym miejscu nie dłużej niż kilka dni, ponieważ jest bardzo nietrwały.

Należy uważać na sok ze skórki, ponieważ silnie barwi.

Zobacz także: Galeria owoców egzotycznych

Redakcja poleca

REKLAMA