Co można zrobić z kabaczka na obiad? Wypróbuj przepisy na placki, zapiekankę lub faszerowanego kabaczka
fot. iStock, Sergey Kurganskiy
Pyszne przepisy z kabaczkiem to przede wszystkim pomysły na warzywne placki i zapiekanki. Kabaczek świetnie smakuje także z makaronem czy jako dodatek lub baza dań jednogarnkowych. Do wszystkich tych przepisów możesz wykorzystać także klasyczną cukinię i odwrotnie - do wszystkich dań z cukinii będzie pasować także kabaczek.
Co można zrobić z kabaczka? Wykorzystasz go do dań obiadowych oraz lekkich propozycji na kolację. Możesz go jeść na surowo, dzięki czemu świetnie sprawdzi się także pocięty na "makaron" i wykorzystany jako sałatka do słonego śniadania czy lunchu. Wszystkie przepisy z cukinii pasują też do kabaczków. Pomiędzy kabaczkiem a cukinią nie ma większych różnic, można stosować te warzywa w przepisach zamiennie. Zobacz, co zrobić z kabaczka.
Placki z cukinii lub kabaczka to pyszna i bardzo szybka propozycja, którą możesz wykorzystać na obiad, lunch czy pożywną kolację. Podaj je z sosem jogurtowo-ziołowym albo z tzatzikami.
Składniki:
kabaczek,
duża cebula,
2 ząbki czosnku,
jajko,
100 g sera tartego (opcjonalnie),
50 g bułki tartej,
ok. 100 - 130 g mąki pszennej,
sól i pieprz,
majeranek.
Sposób przygotowania:
Kabaczka umyj, osusz, a następnie zetrzyj na grubych oczkach. Zasyp solą i odstaw na 20 minut, stawiając miskę pod lekkim kątem, aby spłynął nadmiar wody.
W tym czasie cebulę pokrój w drobną kostkę, a czosnek posiekaj albo przeciśnij przez praskę.
Kabaczka dokładnie odsącz z nadmiaru wody, a następnie dodaj do niej jajko, przyprawy oraz cebulę i czosnek. Jeśli używasz sera, dodaj go w tym momencie.
Następnie dodaj mąkę oraz bułkę tartą i zamieszaj. Zacznij od mniejszej ilości mąki i ewentualnie dodaj później resztę - masa nie może być zbyt rzadka, ale nie może być też zbyt gęsta.
Tak przygotowane placki smaż na mocno rozgrzanym oleju po kilka minut z każdej strony.
fot. Kabaczek przepisy: placki z kabaczka/iStock, BURCU ATALAY TANKUT
Idealną propozycją na pożywny i sycący obiad są warzywa faszerowane. Kabaczek jest duży i ma dość twardą skórkę, dzięki czemu doskonale się do tego sprawdzi. Możesz przygotować go w wersji mięsnej lub warzywnej, a także wykorzystać marynowane tofu. Tak samo zrobisz cukinię faszerowaną.
Składniki:
duży kabaczek,
400 g mięsa mielonego,
duża cebula,
2 ząbki czosnku,
łyżka przecieru pomidorowego,
150 g tartej mozzarelli,
łyżeczka papryki słodkiej,
łyżeczka bazylii,
sól i pieprz.
Sposób przygotowania:
Piekarnik nastaw na 180 stopni.
Kabaczka umyj, osusz, a następnie przekrój wzdłuż na pół i wydrąż większą część środka. Posyp solą i wstaw wydrążone kabaczki do piekarnika na ok. 20-25 minut.
W tym czasie przygotuj farsz. Cebulę pokrój w kostkę i zeszklij na oleju, a następnie dodaj mięso mielone.
Kiedy się zarumieni, dodaj czosnek i podsmaż jeszcze chwilę, a następnie dodaj przecier.
Podlej całość odrobiną wody (ok. 50 ml), dodaj przyprawy i smaż przez ok. 10 minut, aż farsz zgęstnieje. Jeśli będzie zbyt rzadki, zredukuj go poprzez dłuższe smażenie.
Gotowy farsz wyłóż do połówek kabaczka, posyp obficie serem, a następnie wstaw do piekarnika na kolejne 10-15 minut.
Zapiekany kabaczek będzie idealną propozycją na lekki obiad wegetariański, ale możesz też wykorzystać ten przepis do zrobienia przekąsek, szybkiej kolacji albo lunchu. Wystarczy, że użyjesz kokilek zamiast naczynia żaroodpornego.
Składniki:
ok. 500 g kabaczka,
300 g pomidorków koktajlowych,
mały ząbek czosnku,
kawałek pora (ok. 3 cm),
jajko,
200 g tartego sera,
150 g jogurtu naturalnego,
sól i pieprz.
Sposób przygotowania:
Kabaczka umyj i pokrój w cienkie plasterki albo zetrzyj na grubych oczkach - w obu wersjach zapiekanka będzie pyszna.
Pomidorki koktajlowe umyj i przekrój na pół (jeśli masz odmianę o podłużnym kształcie, przetnij wzdłuż krótszej części, aby powstały "dwie połówki jajka", a nie "dwie łódeczki").
Pora posiekaj, a czosnek przeciśnij przez praskę.
Kokilkę wysmaruj w środku niewielką ilością masła lub oleju, następnie ułóż kabaczka, pora z czosnkiem i pomidorki.
W osobnej misce wymieszaj ser (zostaw niewielką część do posypania), przyprawy oraz jajko, aby powstał kremowy sos. Polej nim warzywa.
Na wierzchu wysyp resztkę sera i całość wstaw do piekarnika (180 stopni) na 20-30 minut.
fot. Co zrobić z kabaczka: zapiekany kabaczek/iStock, PUZURIN
Zobacz także inne przepisy z cukinią i kabaczkiem:
Lekkostrawny obiad z cukinią to dobry pomysł na główny posiłek w diecie lekkostrawnej. Cukinia w większości składa się z wody, nie zawiera dużych ilości białka, tłuszczu i węglowodanów. W 100 g cukinii jest 1 g błonnika. Aby obiad z cukinią był lekkostrawny, nie należy dodawać do potrawy zbyt dużych ilości tłuszczu, warto natomiast wzbogacić go jajkami lub mięsem drobiowym oraz innymi warzywami, aby był pełnowartościowy.
Pyszne przekąski z cukinii zrobisz w kilka chwil! Postaw na chrupiące frytki, rozpływające się w ustach mini placki albo coś na zimno - roladki z cukinii z serowym farszem i warzywami. Cukinia świetnie smakuje ugrillowana z oliwą i przyprawami, a także w formie szaszłyków. Zobacz, jak zrobić pyszne cukiniowe przekąski.
Placki z cukinii keto są smaczne i bardzo szybko się je przygotowuje. Aby placki były ubogie w węglowodany konieczne jest zastąpienie tradycyjnej mąki jej niskowęglowodanowymi zamiennikami. Sama cukinia wpisuje się doskonale w dietę ketogeniczną. Średnia sztuka tego warzywa zawiera jedynie 6 g węglowodanów, z czego 2 g to błonnik, którego nie organizm nie przyswoi.
Dania z cukinią fit nasycą cię, a nie dostarczą wielu kalorii. Pomysły na wykorzystanie cukinii w fit przepisach to np.: cukiniowy makaron, zupa z cukinią fit, fit faszerowana cukinia, duszona cukinia z koperkiem, szaszłyki fit z cukinią, a nawet owsianka z cukinią. Zainspiruj się naszą bazą pomysłów na dietetyczne dania z cukinią.
Fit zapiekanka z cukinii to pomysł na pyszny niskokaloryczny posiłek. Zapiekankę z cukinii fit można przygotować w wersji wysokobiałkowej, niskowęglowodanowej, ale też klasycznej: z ziemniakami i serem. Oto 5 przepisów na fit zapiekankę z cukinii: z mięsem mielonym, z kurczakiem, z jajkami, z pieczarkami. Podajemy też przepis na mniej fit, keto zapiekankę z cukinii.
FIT faszerowana cukinia to doskonała dietetyczna kolacja lub obiad. Porcja faszerowanej cukinii może mieć tylko 200 kcal. Z łatwością przygotujesz faszerowaną fit cukinię w niskowęglowodanowej wersji. Poznaj przepisy na fit cukinię: wegetariańską, z mielonym mięsem, z kaszą i pieczarkami, z niebieskim serem i nie tylko. Hit na odchudzanie.
Fit ciasto z cukinii jest smaczne i zdrowe. Cukinia zatrzymuje wewnątrz wilgoć i powoduje, że ciasto jest przyjemnie mokre i smaczne. Nie wyczujesz warzywa w smaku, jeśli nie wiesz, że to ciasto z cukinią. Oto 2 najlepsze fit przepisy na cukiniowe ciasto: ciemne czekoladowe i jasne cynamonowe cukiniowe ciasto, bez dodatku mąki.
Fit placki z cukinii możesz zrobić w wersji pieczonej lub smażonej na niewielkiej ilości oliwy. Przetestuj 5 najlepszych przepisów na dietetyczne cukiniowe placuszki. Przygotuj fit placki z cukinii: z płatkami owsianymi zamiast mąki, z cukinii i marchewki, wersję z serem feta, z curry i pieczone placki cukiniowe idealne dla dzieci.
Co zrobić z dużej cukinii? Twarda skóra, widoczne pestki i lekko gorzki smak? Jeszcze nic straconego! Możesz przygotować aromatyczną zupę-krem, placuszki albo... przetwory. Jeśli nie znasz jeszcze patentu na ketchup z cukinii, koniecznie sprawdź naszą propozycję. Co jeszcze można zrobić z przejrzałej cukinii?
Dietetyczne pizzerki z cukinii to idealna fit przekąska. Zrobisz je z zaledwie 5 składników. Są niskokaloryczne, bardzo tanie i smakują wszystkim. Podaj je jako przystawkę, podwieczorek, lub zrób, zamiast zamawiać fast food. Fit pizzerki z cukinii możesz wzbogacić i podać z grzybami, szynką parmeńską lub oliwkami.
Krem z cukinii w wersji fit jest lekki, dietetyczny, a bardzo smaczny. Nie ma w nim wielu kalorii. Bazą fit kremu z cukinii jest podsmażona cukinia i roślinny bulion. Dodatki smakowe ulepszające fit krem z cukinii to: zeszklona cebula, jogurt naturalny, maślanka, czosnek, papryka chili, przecier pomidorowy, płatki drożdżowe, natka pietruszki, mięta.
Makaron z cukinii jest dietetyczny, niskokaloryczny (17 kcal/ 100 g) i ma mało węglowodanów. Możesz przygotować z niego niskokaloryczny obiad. Makaron z cukinii możesz zrobić specjalną maszynką (spiralizerem), obieraczką do warzyw lub nożem. Podgotuj go w wodzie lub podsmaż i podaj z dodatkami. Makaron z cukinii to odchudzający hit.
Frytki z cukinii to mniej kaloryczna alternatywa klasycznych frytek ziemniaczanych. Frytki z cukinii zrobisz równie szybko, co te tradycyjne - by były bardziej fit, upiecz je w piekarniku, zamiast smażyć.
Dżem z cukinii zrobisz zarówno z młodych warzyw, jak i z tych przerośniętych cukinii. Dżem z cukinii nadaje się do przekładania ciast, ale dobrze smakuje także na świeżym chlebie. Dodatek cytryny podkręci smak dżemu.
Placki z kaszy manny to bardzo szybki sposób na proste danie do pracy lub do szkoły. Możesz podać je z ziemniakami i surówką lub po prostu w towarzystwie sosu czosnkowego.