Jakie znasz rodzaje ciast

Ciasto kruche, parzone czy francuskie jest doskonałą bazą dla wielu potraw: słodkich deserów, słonych i pikantnych przystawek. Czy wiesz jak w ciekawy sposób wykorzystać każdy z tych rodzajów ciast, by zachwycić gości?
Cornish pasty podobne są do klasycznych pierogów z mięsem, ale zamiast gotować, pieczemy je w piekarniku.

Ciasto parzone

Ciasto parzone jest stosunkowo mało kaloryczne i łatwe w przygotowaniu. Najpierw trzeba zagotować wodę z solą i masłem. Następnie dodaj mąkę i nadal gotuj tę masę mieszając ją drewnianą łyżką. Po krótkim czasie z masy uformuje Ci się kulka, która będzie odklejać się od garnka. Na tym etapie wbij jajka i ucieraj ciasto drewnianą łyżką, aż powstanie gładka masa odchodząca od łyżki. Tak przygotowane ciasto wyłóż łyżką albo wyciśnij rękawem na blachę i piecz ptysie w temperaturze 200oC przez blisko 40 min. Po wystygnięciu ciastka przekrój nożem i napełnij je bitą śmietaną, kremem słodkim lub pikantnym, albo innym farszem o dowolnym smaku.

Ciasto kruche

Możesz je przyrządzić w wersji na słodko lub na słono.

Warto zagnieść nieco więcej ciasta, by część wykorzystać od razu, a część schować w zamrażalniku w razie potrzeby będziesz mogła je wyjąć i szybko przygotować pyszny deser lub smaczną przekąskę.

Z kruchego ciasta wytnij koła i włóż je do foremek – cisto piecze się szybko 10 – 15 min w temperaturze 175oC.

Babeczki możesz napełnić owocami, tężejącą galaretką, kremem, twarożkiem z owocami, konfiturą, czy bitą śmietaną. W wersji na słono możesz napełnić babeczki pastami jajeczną, serową, rybną.

Ciasto francuskie

By coś z niego wyczarować wystarczy kupić ciasto w sklepie, a następnie rozwałkować do uzyskania płatu ciasta dwukrotnie większego niż na początku. 

Polecamy: Bajaderka

Z ciasta można wycinać różne kształty, by gościom zaserwować ciekawe ciasteczka – ciekawe w formie i smaku. Ciasteczkom można nadać smak kminku, słony, serowy. Możesz również podać ciasto francuskie w wersji na słodko, np. rożki z ciasta wypełnij bitą śmietaną, konfiturami lub musem owocowym. 

Czytaj także: Jak zrobić tort

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/4 lata temu
bardzo bym je zjadł ale nie moge sie powstrzmnać ale jezeli byście mogli je dlamnie zrobić go bym był brdzo wdzięczny dziekuje za uwgę
/4 lata temu
jjjjkuuuhuuiuukyyyyyyyytifjgkizrjtugwsratrgfaefchjumkhjlok/'[p[p[p[p[p;;p/p;.ikukjhiy8uy768yghjyjy
/4 lata temu
iiiiiiiiioiuouioliulpuiluilo i8loio566y7uy6m,
POKAŻ KOMENTARZE (1)