Desery mistrzów: Crème caramel

Znany też jako flan, zasadniczo jest bardzo podobny do crème brûlée, z jedną kluczową wszak różnicą: wszystko rozbija się o karmel!
/ 15.06.2009 08:27
Znany też jako flan, zasadniczo jest bardzo podobny do crème brûlée, z jedną kluczową wszak różnicą: wszystko rozbija się o karmel!

Uwielbiany zwłaszcza w krajach hiszpańskojęzycznych, ale także cieszący się stale rosnącą popularnością w Stanach, ten chłodny aksamitny pudding nadaje się świetnie jako deser do towarzystwa ciężkich, ostrych dań – wedle znawców (i smakoszy) ma nawet działanie tonizujące żołądek.

Desery mistrzów: Crème caramel

Jak już wspomniałam, całość przypomina pomysł na crème brûlée i opiera się na tych samych składnikach. Wnętrze zawdzięcza swój smak tłustej śmietance i wanilii. Wierzchu jednak nie zdobi krucha zapieczona skórka z cukru, ale miękki, aksamitny karmel. Deser podaje się wywrócony z foremki, polany ciemnobrązowym sosem i ozdobiony takimi dodatkami, jak liście mięty czy wiórki czekolady.

Na 4 porcje potrzebujemy:
  • 150 ml mleka,
  • 275 ml śmietanki (można użyć chudszej, 18%),
  • 4 duże jaja,
  • 1 łyżeczka esencji waniliowej,
  • 175 g cukru
Cukier w małym garnuszku umieszczamy nad średnim ogniem i topimy, lekko poruszając garnkiem (ok. 5 minut). Gdy ¼ się stopi zaczynami mieszać drewnianą łyżką aż syrop nabierze koloru ciemnego miodu, Wtedy zdejmujemy garnuszek z ognia i ostrożnie dodajemy 2 łyżki wody (uwaga: może chlapać!). Powracamy na mały ogień i mieszamy do gładkości. Szybko, zanim zastygnie, przelewamy 2/3 syropu na dno foremek i obracamy nimi, aby pokryć też ścianki. Do garnka z pozostałym karmelem dolewamy mleko i śmietankę. Podgrzewamy na małym ogniu do całkowitego rozmieszania – początki mogą być trudne, bo karmel będzie się lepił i przylegał do łyżki, ale ciepło w końcu rozpuści stwardniałą masę. Po rozpuszczeniu zdejmujemy z ognia.

Jaja wbijamy do misy i ubijamy. Stopniowo wlewamy gorące mleko z karmelem cały czas mocno ubijając. Dodajemy wanilię i przelewamy sos do foremek. Foremki umieszczamy w większym naczyniu z wodą (powinna sięgać do 2/3 ścianek) i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temp. 150 stopni na 1 ¼ godziny – aż środek się zetnie. Wyjmujemy, pozostawiamy do wystygnięcia, po czym przykrywamy folią spożywczą i wkładamy na kilka godzin do lodówki.

Przed podaniem, okrawamy brzegi nożem, przewracamy foremkę i porządnie potrząsamy, aż krem wyskoczy na talerzyk. Można podawać go z bitą śmietaną, śmietanką albo większą ilością sosu karmelowego (stopić cukier i wymieszać ze śmietanką).

Agata Chabierska

Redakcja poleca

REKLAMA