Reklama

W dzisiejszym świecie zalanym przez zdjęcia i obrazy, gdzie kreacja wizerunku nierzadko gwarantuje sukces zawodowy i towarzyski, zawód wizażysty, stylisty czy charakteryzatora jest wyjątkowo fascynujący i pożądany.

Reklama

Na rynku, prócz wyspecjalizowanych szkół wizażu i charakteryzacji, pojawia się co raz więcej kursów i warsztatów oferujących rozmaity poziom, pogram i jakość kształcenia. Aby nie tracić swego cennego czasu i pieniędzy (należy pamiętać, że jest to dość kosztowny zawód), warto wiedzieć, czym się kierować przy wyborze najlepszej szkoły czy kursu w danym mieście.

Jak wybrać dobrą szkołę wizażu i charakteryzacji - pierwszy krok

Pierwszym krokiem powinno być wnikliwe przejrzenie strony internetowej danej szkoły, oraz – jeśli takowe posiada – social media (Facebook, Instagram itp.), blogi oraz inne kanały informacyjne. Najistotniejszy powinien być dział „Aktualności”, w którym można zapoznać się najnowszymi realizacjami szkoły (w tym z pracami studentów) oraz przekonać się, czy i jak często szkoła bierze udział w imprezach branżowych, praktykach zawodowych itd. Powinniśmy ostrożnie podejść do szkoły, która od kilku miesięcy jest nieaktywna w internecie. To znaczy, że albo placówka zakończyła działalność, bądź nie dba o ciekawą realizację programu artystycznego.

Jeśli zależy nam na najwyższej jakości kształcenia, powinniśmy sprawdzić kilka istotnych spraw.

Sprawdzenie szkoły wizażu i charakteryzacji w rejestrze

Ważne jest sprawdzenie czy szkoła jest wpisana jest w rejestr szkół i placówek funkcjonujących w ramach systemu oświaty. Jest to gwarantem realizacji właściwego programu nauczania. Kontrolę nad szkołami funkcjonującymi w systemie oświaty mają: Centrum Edukacji Artystycznej, Kuratorium Oświaty, Biuro Edukacji m. st. Warszawy w przypadku stolicy.

W Polsce obok zarejestrowanych szkół działają również firmy szkoleniowe – ustawa o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej dopuszcza taką możliwość, przy czym Kuratorium Oświaty, Centrum Edukacji Artystycznej czy Biuro Edukacji nie sprawują kontroli nad takimi instytucjami.

Jak rozpoznać, czy dana instytucja jest zarejestrowana w systemie oświaty?

  • Sprawdzając rejestry Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji Narodowej;
  • na stronie internetowej interesującej nas szkoły. Szkoły policealne po ukończeniu nauki wydają najczęściej następujące dokumenty: dyplomy i świadectwa ukończenia szkoły policealnej. Z kolei firmy szkoleniowe wydają certyfikaty i zaświadczenia MEN (jeśli zarejestrowane są jako Placówki Kształcenia Ustawicznego) lub same certyfikaty (firma szkoleniowa).

Praktyki zawodowe w szkole wizażu i charakteryzacji - ważny element

Wiele szkół wymaga od słuchaczy odbycia praktyk zawodowych (jest to warunek zdania egzaminu końcowego), przy czym nierzadko uczniowie zmuszeni są samodzielnie znaleźć miejsce, w którym mogą odbyć praktyki. W przypadku praktyk wizażowych i charakteryzatorskich jest to niezwykle trudne.

Dobra szkoła wizażu i charakteryzacji zapewnia praktyki wszystkim uczniom. Dzięki temu mogą oni poznać specyfikę pracy w teatrze, przy sesjach zdjęciowych, na planie filmowym czy przy organizacji eventów.

Fot. Fotolia

Czesne a zapewnienie uczniom materiałów do pracy

Zaczynając przygodę z wizażem czy charakteryzacją, mało kto posiada skompletowany kufer. Dlatego szkoła w ramach czesnego powinna zapewnić wszelkie kosmetyki, materiały i akcesoria potrzebne uczniowi do pracy, w tym produkty do demakijażu, gąbeczki i profesjonalne pędzle. Dzięki temu uczeń ma szansę nauczyć się pracować na całym wachlarzu kosmetyków i w przyszłości móc samodzielnie skompletować kufer zawodowca. Jedynie na dodatkowych kursach czy warsztatach (zwłaszcza tych na poziomie zaawansowanym) prowadzący mogą wymagać posiadania własnych kosmetyków i akcesoriów.

Sprawdzenie kadry w szkole - jedna z najważniejszych spraw

Wizażu czy charakteryzacji nie sposób nauczyć się, nie odbywając zajęć praktycznych. Warto, abyśmy wiedzieli, kto będzie nas uczył i jaki procent zajęć praktycznych przewidzianych jest w programie nauczania (im więcej, tym lepiej!).

Szkołę, która nie podaje nazwisk i sylwetek swoich wykładowców, powinniśmy potraktować sceptycznie. Istotne, aby byli to czynni zawodowo wizażyści i charakteryzatorzy. Dzięki temu uczniowie mają dostęp do aktualnej wiedzy i trendów. Ważne jest również, aby uczniowie mieli sposobność uczenia się od różnych osób – dzięki temu poznają różne techniki i zawodowe „sztuczki”, a nie powielają styl pracy jednego wykładowcy.

Szkoła wizażu i charakteryzacji - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przeglądając ofertę danej szkoły, sprawdź, czy posiada dodatkowe atuty takie jak np.:

  • Dodatkowe zajęcia „po godzinach” w ramach czesnego, podczas których uczniowie mogą szlifować swoje umiejętności pod okiem doświadczonego instruktora.
  • Dostęp do studia fotograficznego i obecność w szkole fotografa, który dokumentuje wykonywane makijaże, stylizacje i charakteryzacje. Dzięki temu uczeń może pozyskać profesjonalne zdjęcia do przyszłego portfolio.
  • Współpraca z firmami kosmetycznymi i rabaty dla uczniów - umożliwia to skompletowanie w przyszłości swojego kufra mniejszym kosztem. Ponadto uczniowie, którzy mają możliwość brania udziału w szkoleniach firm kosmetycznych poznają aktualne trendy, produkty i uzyskują ciekawe porady.

Ponadto polecamy osobiście odwiedzić szkołę, by na własne oczy zobaczyć, w jakich warunkach prowadzone są zajęcia, jak wyposażone są pracownie (np. czy nie są przetłoczone i zapewniony jest dostęp do naturalnego światła) oraz na jakich kosmetykach pracują uczniowie (np. czy nie są stare, zniszczone itd.).

Każdy, kto wiąże swoją przyszłość z wizażem i charakteryzacją, wyposażony w garść powyższych porad powinien czuć się bezpiecznie i śmiało rozpocząć poszukiwania wymarzonej, a przede wszystkim najlepszej szkoły.

Trzymamy kciuki!

Reklama

Źródło: Szkoła Wizażu i Charakteryzacji MAKE UP STAR - www.szkolawizazu.pl

Reklama
Reklama
Reklama