Szkoła wizażu i charakteryzacji – wybór

szkoła wizażu i charakteryzacji fot. Fotolia
Fascynuje cię moda i makijaż? Chciałabyś związać swoje życie ze stylizacją albo charakteryzacją? To świetny pomysł, który ma duże szanse na sukces, bo na te zawody jest duże zapotrzebowanie. Tylko jak wybrać odpowiednią szkołę? Podpowiadamy!
Katarzyna Krajewska / 25.06.2019 15:10
szkoła wizażu i charakteryzacji fot. Fotolia

W dzisiejszym świecie zalanym przez zdjęcia i obrazy, gdzie kreacja wizerunku nierzadko gwarantuje sukces zawodowy i towarzyski, zawód wizażysty, stylisty czy charakteryzatora jest wyjątkowo fascynujący i pożądany.

Na rynku, prócz wyspecjalizowanych szkół wizażu i charakteryzacji, pojawia się co raz więcej kursów i warsztatów oferujących rozmaity poziom, pogram i jakość kształcenia. Aby nie tracić swego cennego czasu i pieniędzy (należy pamiętać, że jest to dość kosztowny zawód), warto wiedzieć, czym się kierować przy wyborze najlepszej szkoły czy kursu w danym mieście.

Jak wybrać dobrą szkołę wizażu i charakteryzacji - pierwszy krok

Pierwszym krokiem powinno być wnikliwe przejrzenie strony internetowej danej szkoły, oraz – jeśli takowe posiada – social media (Facebook, Instagram itp.), blogi oraz inne kanały informacyjne. Najistotniejszy powinien być dział „Aktualności”, w którym można zapoznać się najnowszymi realizacjami szkoły (w tym z pracami studentów) oraz przekonać się, czy i jak często szkoła bierze udział w imprezach branżowych, praktykach zawodowych itd. Powinniśmy ostrożnie podejść do szkoły, która od kilku miesięcy jest nieaktywna w internecie. To znaczy, że albo placówka zakończyła działalność, bądź nie dba o ciekawą realizację programu artystycznego.

Jeśli zależy nam na najwyższej jakości kształcenia, powinniśmy sprawdzić kilka istotnych spraw.

Sprawdzenie szkoły wizażu i charakteryzacji w rejestrze

Ważne jest sprawdzenie czy szkoła jest wpisana jest w rejestr szkół i placówek funkcjonujących w ramach systemu oświaty. Jest to gwarantem realizacji właściwego programu nauczania. Kontrolę nad szkołami funkcjonującymi w systemie oświaty mają: Centrum Edukacji Artystycznej, Kuratorium Oświaty, Biuro Edukacji m. st. Warszawy w przypadku stolicy.

W Polsce obok zarejestrowanych szkół działają również firmy szkoleniowe – ustawa o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej dopuszcza taką możliwość, przy czym Kuratorium Oświaty, Centrum Edukacji Artystycznej czy Biuro Edukacji nie sprawują kontroli nad takimi instytucjami.

Jak rozpoznać, czy dana instytucja jest zarejestrowana w systemie oświaty?

  • Sprawdzając rejestry Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji Narodowej;
  • na stronie internetowej interesującej nas szkoły. Szkoły policealne po ukończeniu nauki wydają najczęściej następujące dokumenty: dyplomy i świadectwa ukończenia szkoły policealnej. Z kolei firmy szkoleniowe wydają certyfikaty i zaświadczenia MEN (jeśli zarejestrowane są jako Placówki Kształcenia Ustawicznego) lub same certyfikaty (firma szkoleniowa).

Praktyki zawodowe w szkole wizażu i charakteryzacji - ważny element

Wiele szkół wymaga od słuchaczy odbycia praktyk zawodowych (jest to warunek zdania egzaminu końcowego), przy czym nierzadko uczniowie zmuszeni są samodzielnie znaleźć miejsce, w którym mogą odbyć praktyki. W przypadku praktyk wizażowych i charakteryzatorskich jest to niezwykle trudne.

Dobra szkoła wizażu i charakteryzacji zapewnia praktyki wszystkim uczniom. Dzięki temu mogą oni poznać specyfikę pracy w teatrze, przy sesjach zdjęciowych, na planie filmowym czy przy organizacji eventów.

Fot. Fotolia

Czesne a zapewnienie uczniom materiałów do pracy

Zaczynając przygodę z wizażem czy charakteryzacją, mało kto posiada skompletowany kufer. Dlatego szkoła w ramach czesnego powinna zapewnić wszelkie kosmetyki, materiały i akcesoria potrzebne uczniowi do pracy, w tym produkty do demakijażu, gąbeczki i profesjonalne pędzle. Dzięki temu uczeń ma szansę nauczyć się pracować na całym wachlarzu kosmetyków i w przyszłości móc samodzielnie skompletować kufer zawodowca. Jedynie na dodatkowych kursach czy warsztatach (zwłaszcza tych na poziomie zaawansowanym) prowadzący mogą wymagać posiadania własnych kosmetyków i akcesoriów.

Sprawdzenie kadry w szkole - jedna z najważniejszych spraw

Wizażu czy charakteryzacji nie sposób nauczyć się, nie odbywając zajęć praktycznych. Warto, abyśmy wiedzieli, kto będzie nas uczył i jaki procent zajęć praktycznych przewidzianych jest w programie nauczania (im więcej, tym lepiej!).

Szkołę, która nie podaje nazwisk i sylwetek swoich wykładowców, powinniśmy potraktować sceptycznie. Istotne, aby byli to czynni zawodowo wizażyści i charakteryzatorzy. Dzięki temu uczniowie mają dostęp do aktualnej wiedzy i trendów. Ważne jest również, aby uczniowie mieli sposobność uczenia się od różnych osób – dzięki temu poznają różne techniki i zawodowe „sztuczki”, a nie powielają styl pracy jednego wykładowcy.

Szkoła wizażu i charakteryzacji - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przeglądając ofertę danej szkoły, sprawdź, czy posiada dodatkowe atuty takie jak np.:

  • Dodatkowe zajęcia „po godzinach” w ramach czesnego, podczas których uczniowie mogą szlifować swoje umiejętności pod okiem doświadczonego instruktora.
  • Dostęp do studia fotograficznego i obecność w szkole fotografa, który dokumentuje wykonywane makijaże, stylizacje i charakteryzacje. Dzięki temu uczeń może pozyskać profesjonalne zdjęcia do przyszłego portfolio.
  • Współpraca z firmami kosmetycznymi i rabaty dla uczniów - umożliwia to skompletowanie w przyszłości swojego kufra mniejszym kosztem. Ponadto uczniowie, którzy mają możliwość brania udziału  w szkoleniach firm kosmetycznych poznają aktualne trendy, produkty i uzyskują ciekawe porady.

Ponadto polecamy osobiście odwiedzić szkołę, by na własne oczy zobaczyć, w jakich warunkach prowadzone są zajęcia, jak wyposażone są pracownie (np. czy nie są przetłoczone i zapewniony jest dostęp do naturalnego światła) oraz na jakich kosmetykach pracują uczniowie (np. czy nie są stare, zniszczone itd.).

Każdy, kto wiąże swoją przyszłość z wizażem i charakteryzacją, wyposażony w garść powyższych porad powinien czuć się bezpiecznie i śmiało rozpocząć poszukiwania wymarzonej, a przede wszystkim najlepszej szkoły.

Trzymamy kciuki!

 Źródło: Szkoła Wizażu i Charakteryzacji MAKE UP STAR - www.szkolawizazu.pl

Redakcja poleca

REKLAMA