mobbing w pracy fot. Fotolia

Jak uchronić się przed mobbingiem?

Sprawdź czym jest mobbing i jak z nim walczyć!
mobbing w pracy fot. Fotolia
Mobbing to molestowanie psychiczne, którego celem jest podporządkowanie sobie ofiary. To rodzaj przemocy, który dziś szczególnie związany jest z relacjami w pracy. Najczęściej mobbingującymi są pracodawcy i osoby postawione nieco wyżej w hierarchii. Sprawdź, czym jest mobbing, jak rozpoznać, że ktoś cię mobbinguje oraz w jaki sposób walczyć z tym zjawiskiem.

Czym jest mobbing?

Słowo mobbing pochodzi od anielskiego zwrotu "mobb" i oznacza linczowanie kogoś. Międzynarodowa Ogranizacja Pracy za mobbing uznaje upokarzające zachowania pracownika, którego celem jest zaszkodzenie drugiej osobie.

Mobbing to obraźliwe zachowanie poprzez mściwe, okrutne, złośliwe lub upokarzające usiłowania zaszkodzenia jednostce lub grupie pracowników (...) obejmuje ono sprzysięganie się lub mobbing przeciwko wybranemu pracownikowi, który staje się przedmiotem psychicznego dręczenia. Mobbing zawiera stale negatywne uwagi lub krytykę, izolowanie osoby od kontaktów społecznych, plotkowanie lub rozprzestrzenianie fałszywych informacji.

Międzynarodowa Organizacja Pracy
 
Chociaż mobbing jest zjawiskiem znanym już od dawna, to niestety niewiele osób wie, jak sobie z nim poradzić. Nieustanne komentarze, fala krytyki, hejt, plotkowanie, wyśmiewanie i szykanowanie na oczach innych pracowników to tylko niektóre sytuacje, które można zaliczyć do mobbingu.

Jak nie paść ofiarą mobbingu? 

Czym charakteryzuje się mobbing i jak go rozpoznać?

Mobbing może mieć wiele różnych form. Oto 10 najczęściej powtarzanych zachowań, które są zaliczane do przemocy psychicznej w pracy:
 1. ciągłe prześladowanie,
 2. nękanie,
 3. obgadywanie,
 4. krytyka pracy bez powodu,
 5. wkraczanie w życie prywatne ofiary i krytyka,
 6. groźby ustne,
 7. zastraszanie zwolnieniem,
 8. zabranianie innym kolegom z pracy rozmów z osobą nękaną,
 9. publiczne szykanowanie,
 10. zlecanie zadań służbowych, które godzą w kompetencję i godność pracownika.

Jak udowodnić mobbing w pracy?

Mobbing charakteryzuje się też:
 • celową agresją, która świadomie wymierzona jest w konkretną osobę
 • zależność ofiary od prześladowcy – wysoko postawiony pracownik lub szef czuje się bezkarny, dlatego pozwala sobie na atakowanie innych, bo wie, że nic nie zagraża jego pozycji
 • specyficzną komunikacją lub jej brakiem – osoba mobbingująca unika rozmów z ofiarą, gdyż uważa się za przedstawiciela wyższej klasy. Często przysłowiowy kat komunikuje się z poniżanym pracownikiem jedynie za pomocą rozkazów.
 • perfidią – złośliwe uwagi, dziwny wzrok, aluzje czy niemiłe żarty wymierzone w jedną osobę to działanie mające na celu skuteczne zaszkodzenie innemu pracownikowi. Ma też odsunąć go od kolegów i sprawić, że będzie odosobniony i nielubiany.

Jak utrzeć nosa wrednej koleżance z pracy?

Kim jest ofiara, a kim kat?

Ofiarą mobbingu padają najczęściej osoby nieśmiałe, niezintegrowane jeszcze z innymi pracownikami, często nowi w danej firmie. Są to też ludzie zależni, na niższym stanowisku, niemające komu się poskarżyć i z kim porozmawiać o swoim problemie.
Kat zawsze jest silniejszy, zarówno pod względem psychicznym, jak i swojej pozycji w firmie. Często bywa to szef, maganer, lider zespołu albo ktoś wysoko postawiony. To też osoba ogólnie lubiana w grupie, która ma poparcie i aby poprawić swoje samopoczucie czy własne ego, szuka kozła ofiarnego.

9 sposobów, jak walczyć z mobbingiem

Jak walczyć z mobbingiem?

Mobbing jest przemocą psychiczną i stanowi przestępstwo. Jeśli uważasz, że twój kolega z pracy cię mobbinguje, pamiętaj, że możesz i powinnaś z tym walczyć.
 • Opowiedz o męczącej cię sytuacji pracodawcy i poproś o pomoc.
 • Skorzystaj z pomocy psychologa lub coacha firmowego. Pamiętaj, że pracodawca ma obowiązek zapewnić wsparcie psychiczne pracownikom.
 • Zgłoś sprawę do ogólnopolskiego Stowarzyszenia Antymobbingowego.
Tagi: mobbing
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/24.05.2018 19:11
Powiem szczerze, są kretyńskie artykuły a to jeden z w wielu jakie przeczytałem. Pracę w korpo można określić w jednym zdaniu: Tyłek z ołowiu, pracowitość, olej w głowie a jak ktoś obrabia za plecami, to paskudny człowiek a tacy znajda się nawet w najbliższym towarzystwie - proste.
/11.01.2017 03:37
A co jesli przełożony bezposredniwgo przełożonego razem z hr zamiata wszystko pod dywan, udaja że nie ma problemu? Nie mam już gdzie tego zgłosić ...
/31.12.2016 08:22
Marta podaj mi swoje namiary.Okropne co Cie spotkalo i cieszy mnie to,ze zaaregowalas w czas.
POKAŻ KOMENTARZE (1)