Poszukiwanie pracy to nie lada wyzwanie. Nie dość, że musisz stworzyć CV, w którym przedstawisz swoje umiejętności i mocne strony, to musisz też przeprowadzić selekcję ogłoszeń i wybrać najlepsze dla ciebie. Zobacz, czym kierujemy się, wybierając pracodawcę. Zapamiętaj te kryteria i wykorzystaj je, gdy sama będziesz szukała pracy.
Wymagania
Jesteś świeżo po studiach, ale marzy ci się praca na poważnym stanowisku? A może po prostu szukasz nowego, lepszego stanowiska w innej firmie? Pamiętaj, aby nie wysyłać aplikacji do wszystkich znalezionych ofert. Zanim prześlesz swoje CV, koniecznie sprawdź, kogo dana firm poszukuje. Zapoznaj się z opisem stanowiska oraz wymaganiami, jakie postawione są przed kandydatem. Jeśli ich nie spełniasz, nie wysyłaj zgłoszenia, bo stracisz tylko swój czas.
Zarobki
Rzadkością są sytuacje, w których od razu na ogłoszeniu pojawia się informacja o wynagrodzeniu, jakie oferuje firma. Najczęściej o finansach dowiadujemy się dopiero podczas ostatniego etapu rekrutacji. Wielu ludzi deklaruje, że zarobki są ważne, ale nie najważniejsze w poszukiwaniem pracy.
Możliwość awansu
To, czy firma ma przejrzystą ścieżkę kariery oraz czy daje możliwość awansu, jest ważnym kryterium, ponieważ daje pracownikowi nadzieję na możliwość rozwoju. Jeśli więc zależy ci na awansie, możliwości pięcia się w górę, koniecznie zapytaj już na rozmowie kwalifikacyjnej o możliwości, jakie daje twój potencjalny pracodawca.
Warunki pracy
Opecspace czy małe biuro? Prac przy komputerze, za pomocą tabletu czy laptopa? Od poniedziałku do piątku, w stałych lub elastycznych godzinach, z urlopem i przede wszystkim w oparciu o jaką umowę? Czasem nawet system operacyjny komputera ma ogromne znaczenie. Na wszystkie te szczegóły powinnaś uzyskać odpowiedź podczas rozmowy rekrutacyjnej. Ustal sobie priorytety. Jeśli więc zależy ci na pracy w godzinach 8-16, nie zgadzaj się na inne opcje.
Prestiż firmy
Jak się okazuje, prestiż pracodawcy ma niezwykle duże, szczególnie dla studentów, którzy odbywają swoje pierwsze staże i praktyki. Zarówno młodzi absolwenci, jak i doświadczeni pracownicy deklarują, że lepiej pracuje się im w firmach o bogatej tradycji, znanych w branży, niż w typowych noname'ach. Wiąże się to z komfortem i daje pewność, że zdobyty staż pracy i doświadczenie w solidnej firmie, rokuje na przyszłość, w sytuacji poszukiwania innego miejsca pracy.
Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz:
Jak wygląda praca w call center?
Kim są millenialsi i czego się boją?
Tego nie mów pracodawcy, gdy negocjujesz podwyżkę!
Co ci się należy za nadgodziny w pracy?
Czy ukończenie studiów gwarantuje znalezienie pracy?