Zdarza ci się zostawać w pracy po godzinach, ponieważ twój przełożony zleca ci dodatkowe zadania? Wykonywanie służbowych zleceń w weekendy to dla ciebie żadna nowość? Sprawdź, jakie profity przysługują ci za nadgodziny.
Co na ten temat mówi prawo?
Kodeks Pracy, który reguluje wszystkie prawa i obowiązki pracowników oraz przełożonych, jasno mówi, że za pracę w nadgodzinach należy się wynagrodzenie. Ustawa wskazuje też, że pracodawca ma prawo poprosić pracownika o zostanie w firmie dłużej niż 8 godzin, które wskazane są w umowie.
Muszą być spełnione 3 warunki:
- liczba godzin ponadprogramowych nie może przekroczyć 150 godzin rocznie,
- musi zostać zachowany obowiązkowy wymóg nieprzerwanego czasu odpoczynku, który wynosi 11 godzin na dobę,
- dodatkowe zadanie musi być zgodne z kwalifikacjami pracownika.
Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:
1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;
2) szczególnych potrzeb pracodawcy.
Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek (...)
Kodeks Pracy, art 151.
Komu przysługuje dodatkowe wynagrodzenia za nadgodziny?
Wynagrodzenie za nadgodziny przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Ważne jest też to, kto dane nadgodziny zleca. Jeśli robi to twój przełożony, możesz ubiegać się o większą wypłatę, zgodnie z wytycznymi, o których mówi ustawa.
Nie licz jednak na żadne dodatkowe pieniądze, jeśli z własnej woli zostajesz w pracy dłużej.
Stawki za nadgodziny
Wynagrodzenie za nadgodziny jest zrealizowane w dwóch formach. Możesz otrzymać od pracodawcy dodatkowy dzień wolny albo ekstra pieniądze.
Na dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 100% dziennej stawki możesz liczyć, gdy zajmiesz się obowiązkami służbowymi nocą, w wolne niedziele i święta, w czasie zaplanowanego urlopu.
50% wynagrodzenia dziennego otrzymasz za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu. Jeśli więc z polecenia przełożonego zostaniesz dłużej w poniedziałek, a nie jest to święto, masz prawo do dodatkowej wypłaty.
Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz:
Jak być profesjonalistką?
Jak poradzić sobie z depresją w pracy?
Tego nie mów pracodawcy, gdy negocjujesz powyżkę!
Jak przetrwać pierwszy dzień w pracy?
Czy ukończenie studiów gwarantuje znalezienie pracy?