Nie pozwól na dyskryminację w pracy!

Jest to działanie absolutnie zakazane.
Nie pozwól na dyskryminację w pracy! fot. Fotolia/Kolaż Polki.pl

Im wcześniej poznasz najważniejsze przepisy z Kodeksu pracy, które mogą cię bezpośrednio dotyczyć, tym lepiej dla twojej kariery, a także finansów. Być może nawet nie wiesz, że w polskim prawie pracy masz zagwarantowane wiele rzeczy, które dają ci poczucie bezpieczeństwa. Każdy pracodawca powinien ich bezwzględnie przestrzegać, ale wiadomo, że w życiu bywa różnie i nie możesz spotkać na swojej drodze bardzo różnych szefów. Dlatego więc - znaj swoje prawa!

Polski Kodeks pracy absolutnie zakazuje dyskryminowania pracowników przy ustalaniu wysokości ich wynagrodzenia. Zobacz, jakie zasady przy tym obowiązują:

Jednakowe wynagrodzenie

Każdy pracownik zatrudniany w firmie, który wykonuje taką samą pracę lub pracę o takie samej wartości, ma prawo do jednakowego wynagrodzenia. Nie może być tak, że pojedynczy pracownicy ustalają coś z szefem za plecami reszty zespołu i zyskują dzięki temu wyższe pensje. W tym przypadku obowiązuje równość.

Taka sama praca, czyli jaka?

Praca o jednakowej wartości to taka, która wymaga od pracownika:
  • podobnych kwalifikacji zawodowych (potwierdzonych w dokumentach oraz doświadczeniem zawodowym);
  • podobnej odpowiedzialności;
  • podobnego wysiłku.

Nie tylko wynagrodzenie ma być jednakowe

Również inne profity, które pracownicy otrzymują od pracodawcy, powinny być identyczne. Co na przykład?
  • odprawa;
  • odszkodowanie;
  • deputata.

Co grozi pracodawcy, który nie stosuje się do przepisów Kodeksu pracy?

W pracy obowiązuje zasada równego traktowania w zatrudnieniu, w tym również w w ustalaniu wysokości wynagrodzenia. Przepisy Kodeksu pracy stanowią, że za nieprzestrzeganie tej zasady grozi odpowiedzialność odszkodowawcza.

Zobacz też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)