Rok temu zmarła moja mama. Była rencistką. Ja mam 20 lat i studiuję na uczelni wyższej na pierwszym roku jako wolny słuchacz. Czy mam prawo do renty rodzinnej?
Olga
Dzieci mają prawo do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu, jeśli rodzic:
- miał w chwili śmierci ustalone prawo do emerytury
- miał w chwili śmierci ustalone prawo lub renty z tytułu niezdolności do pracy
- spełniał warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń,
- pobierał w chwili śmierci zasiłek przedemerytalny,
- pobierał w chwili śmierci świadczenie przedemerytalne
- zmarł wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej
- był rencistą uprawionym do renty wypadkowej, który zmarł wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
Dzieci mogą otrzymać rentę rodzinną:
- do ukończenia 16 lat,
- do ukończenia nauki w szkole, jeśli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do 25 roku życia,
- bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresach wyżej wskazanych.
Jak wynika z wyżej przedstawionych przesłanek dzieci, które straciły ojca lub matkę, mają prawo do renty rodzinnej do czasu zdobycia wykształcenia. W przypadku, jeśli ukończyły 16. rok życia, muszą udowodnić posiadanie statusu ucznia lub studenta. W tym celu dostarczają do ZUS zaświadczenie szkoły bądź uczelni.
Osoby studiujące w pierwszym roku nauki w charakterze wolnego słuchacza, występujące o rentę rodzinną, muszą przedstawić zaświadczenie uczelni stwierdzające, że są wolnymi słuchaczami, a po zaliczeniu pierwszego lub drugiego semestru mogą uzyskać wpis na listę studentów.
W przypadku Czytelniczki ZUS przyzna rentę rodzinną na okres nie dłuższy niż jeden rok akademicki Po wpisaniu na listę studentów musi Pani przedłożyć w ZUS dokumenty zaświadczające o tym fakcie.
Podstawa prawna: Art. 65, 68 ust. 1 pkt 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).
Przeczytaj:
Renta chorobowa - kto może ją dostać i ile wynosi?
Wysokość renty socjalnej w 2018 roku