Czym jest spadek z dobrodziejstwem inwentarza?

Nie wiesz, na czym polega ta forma spadku?
Czym jest spadek z dobrodziejstwem inwentarza? fot. Fotolia
18 października 2015 roku weszły w życie zmiany dotyczące spadków z dobrodziejstwem inwentarza. Wyjaśniamy, na czym polega teraz ten spadek i o czym należy pamiętać. Sprawdź!

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza

Dotychczas było tak, że jeśli spadkobierca nie poinformował sądu w ciągu 6 miesięcy po otrzymaniu spadku o formie, w jakiej chce otrzymać spadek lub o tym, że chce go odrzucić - przyjmował go w całości. To powodowało, że czasami zamiast majątku, dziedziczył potężne długi. Teraz spadkobierca jest bardziej bezpieczny - otrzymuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza. czyli jak?

Na czym polega przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?

Jest to przyjęcie spadku nie w całości, ale do wysokości ustalonego w wykazie inwentarza. Co to oznacza w praktyce? Spadkobierca może otrzymać w spadku majątek oraz długi, ale jeśli długi przewyższają majątek, jest on zwolniony z konieczności spłacenia ich z własnego majątku. Jeśli natomiast otrzymał np. majątek w wysokości 20 000 zł oraz długi o wartości 5 000 zł, wówczas jest obciążony tymi długami i ostatecznie otrzymuje spadek w wysokości 15 000 zł.

A co, jeśli długi w testamencie są większe niż majątek?

Jeśli natomiast majątek (stan czynny spadku) wynosi 10 000 zł, a długi przekraczają tę wysokość i wynoszą np. 30 000 zł, spadkobierca de facto nic nie otrzyma, ale też niczego nie straci. Wierzyciele długów będą mogli natomiast domagać się zwrotu jedynie 10 000 zł. A więc to wierzyciele będą tracić w takich przypadkach.

Polecamy też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
temat spadków jest mi boleśnie dobrze znany... nie było łatwo. u nas problemem był podział spadku. Nie wiem jakby sie to wszystko skończyło gdybyśmy nie skontaktowali sie z jwc-kancelaria z Krakowa. Na prawdę dobrze jest znać soje prawa, albo poprosić o pomoc kogoś kto się na tym zna.