POLECAMY

Pensja minimalna 2019 - ile wyniesie brutto, a ile „na rękę”?

Rząd zapowiada wzrost płacy minimalnej w 2019 roku. O ile?
Marta Kosakowska / 4 dni temu
Pensja minimalna 2019 - ile wyniesie brutto, a ile „na rękę”? fot. Adobe Stock

Od 1 stycznia 2019 roku ma wejść w życie podwyżka tzw. „najniższej krajowej”. Minimalne wynagrodzenie ma zostać poniesione o 120 zł brutto. O planowanych zmianach poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ile wyniesie płaca minimalna brutto i netto?

Minimalne wynagrodzenie 2019

Minimalna płaca to określana prawnie wysokość najniższej pensji, jaką pracodawca może zaproponować pracownikowi w zamian za pracę na pełen etat. Stanowi ona około 47% przeciętnych zarobków osiąganych w Polsce w danym roku. W 2018 roku pensja minimalna została określona na 2100 brutto. Od stycznia 2019 jej wysokość ma zostać poniesiona do 2220 zł brutto. Wynagrodzenie brutto to ogólny koszt pracodawcy, który musi on ponieść z tytułu zatrudnienia pracownika. Nie jest to rzeczywista kwota, którą pracownik otrzymuje za swoją pracę. Odprowadzane są od niej składaki na ubezpieczenie zdrowotne (NFZ) oraz społeczne (ZUS), a także zaliczka na podatek dochodowy.

Kalkulator wynagrodzenia brutto/netto

Ile to będzie „na rękę”?

W 2019 roku pensja minimalna netto ma wynieść 1613 zł netto. Będzie to nieco ponad 100 zł więcej niż w obecnie. Jest to kolejny wzrost najniższego wynagrodzenia w Polsce na przestrzeni lat. W 2017 roku wynosiło ono 1460 zł.

Dowiedz się:
Co się składa na wynagrodzenie brutto?
Wynagrodzenie brutto a netto - jaka jest różnica?
Jaką kwotę wynagrodzenia wpisać na umowie o pracę - brutto czy netto?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)