POLECAMY

Rok 2014 w liczbach

Czy jesteśmy coraz bogatsi?
Rok 2014 w liczbach fot. Fotolia
Słyszymy co jakiś czas, że polskie społeczeństwo stale się rozwija, bogaci. Dowiadujemy się, że, owszem, są pewne trudności, ale ogólnie jest coraz lepiej. A jak prezentują się faktyczne dane w tym zakresie? Sprawdźmy, jak wyglądał rok 2014 w liczbach.

Ilu Polaków miało pracę?

W ostatnich miesiącach 2014 roku liczba pracujących w Polsce wyniosła 16,06 mln osób. To rekordowa liczba, odkąd prowadzone są tego typu wiarygodne statystyki. Wcześniej nieznacznie przekraczała 16 mln jedynie w czwartym kwartale 2008 i w trzecim kwartale 2009 r. To dane pochodzące z prowadzonego przez GUS Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL).

Ile średnio zarabialiśmy?

Średnia pensja brutto w gospodarce narodowej w trzecim kwartale wynosiła 3781,14 zł. W firmach średnie wynagrodzenie było nieco wyższe i wynosiło 3939,22 zł. Najlepiej sytuacja prezentowała się w przemyśle. Tu średnie zarobki przekroczyły próg 4000 zł i wynosiły 4024,99 zł. Warto dodać, że wynagrodzenia w poszczególnych miesiącach roku rosły w porównaniu do tego samego miesiąca poprzedniego roku od 2,6 do 4,2 proc.

Jak wysokie było bezrobocie?

Mimo znaczącej liczby osób aktywnych zawodowo, stopa bezrobocia w listopadzie wynosiła 11,4 proc. Choć liczba ta jest znacznie mniejsza w porównaniu do początku roku (w styczniu sięgała 14 proc.), poziom bezrobocia wciąż jednak trudno uznać za niski. Zarejestrowanych bezrobotnych w III kwartale 2014 roku było w sumie 1,82 mln Polaków.

Jaką emeryturę lub rentę otrzymywali Polacy?

Według GUS w październiku przeciętna emerytura i renta brutto wynosiły 2004 zł. Z bardziej szczegółowych danych ZUS wynika, że przeciętna wypłacana emerytura wyniosła 2049,6 zł, a renta 1542,6 zł. Emerytów i rencistów stale przybywa w polskim społeczeństwie. Emerytury z systemu pozarolniczego w październiku pobierało 4,96 mln osób, renty z tytułu niezdolności do pracy 1,02 mln osób, a renty rodzinne 1,25 mln osób.

Ile oddaliśmy w podatkach?

Fiskusowi w ciągu trzech pierwszych kwartałów roku zapłaciliśmy aż 30,7 mld zł podatku dochodowego od osób fizycznych. Inne podatki były jeszcze większe. Z podatku akcyzowego państwo ściągnęło 45,7 mld zł, a z VAT ogromną kwotę wynoszącą aż 93,1 mld zł.

Jaką kwotę osiągnęło zadłużenie Skarbu Państwa?

Mimo ogromnego obciążenia podatkowego nałożonego na społeczeństwo, dług Skarbu Państwa stale się powiększa. Po trzecim kwartale 2014 roku krajowe zadłużenie Skarbu Państwa wynosiło 493,2 mld zł. Do tego trzeba dodać 266,6 mld zł długu wobec podmiotów zagranicznych. To około dwa razy więcej niż dziesięć lat temu.

Ile oszczędziliśmy?

Co nieco udało się nam jednak oszczędzić. Gospodarstwa domowe w formie depozytów w bankach na koniec II kwartału zgromadziły kwotę 569,3 mld zł. To ponad dwa razy tyle, ile mieliśmy pod koniec 2008 roku.

Ceny spadały czy rosły? O ile?

Wskaźnik inflacji w listopadzie 2014 roku był ujemny i wynosił -0,6 proc. To oznacza, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych o tyle właśnie średnio były niższe niż w poprzednich miesiącach. Inflacja utrzymywała się na bardzo niskim poziomie przez kilkanaście miesięcy. W lipcu 2014 roku po raz pierwszy od dawna mieliśmy do czynienia z deflacją, czyli spadkiem cen. Ta tendencja wciąż się utrzymuje.

Zobacz też:

Materiały prasowe - MSL Group
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)