Prognozy finansowe na przyszły rok. Będziemy zarabiać więcej?

Czy utrzyma się trend z 2014 roku?
Prognozy finansowe na przyszły rok. Będziemy zarabiać więcej? fot. Fotolia

Gdy kończy się jeden rok, a zaczyna drugi, warto zrobić pewien rekonesans i uzmysłowić sobie, jaki jest stan naszej gospodarki. Czy jest lepiej, niż było, czy gorzej. A może jest szansa na to, że kolejny rok przyniesie sporą poprawę dla naszych budżetów? Jakie tendencje obserwuje się w polskiej gospodarce? Sprawdźmy.

Ceny produktów konsumpcyjnych maleją

Od kilku miesięcy obserwuje się spadek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Np. w listopadzie 2014 był on niższy w porównaniu do listopada ubiegłego roku o 0,6 proc. Najbardziej, o 5,3 proc., potaniało paliwo, co z pewnością zauważyli kierowcy. Ceny paliw od dawna nie spadały poniżej 5 zł, a obecnie zbliżają się one dość dynamicznie w kierunku 4,5 zł. O 4,6 proc. w dół poszły też ceny odzieży i obuwia. Ceny żywności obniżyły się o 2,7 proc. Dzięki temu na święta w tym roku mogliśmy sobie pozwolić na zrobienie nieco większych zakupów za te same pieniądze, co kilka miesięcy wcześniej. Czy ten trend spadających cen utrzyma się w 2015 roku?

Wynagrodzenie wyższe niż przed rokiem

Średnie wynagrodzenie brutto w 2014 roku w przedsiębiorstwach było wyższe niż przed rokiem. Np. w listopadzie ta różnica wynosiła 2,7 proc. W efekcie średnia pensja brutto przekroczyła próg 4000 zł i wyniosła 4004,8 zł. Poprzednio taki poziom średniego wynagrodzenia brutto został przekroczony w marcu ubiegłego roku. Są szanse, że w 2015 roku średnie wynagrodzenie brutto będzie jeszcze większe, co z pewnością jest optymistyczną prognozą.

Będzie więcej mieszkań?

Według GUS, w 2014 r. oddano do użytkowania 127,6 tys. mieszkań w okresie od stycznia do listopada, czyli o 1,2 proc. mniej niż w tym samym okresie w 2013 r. Przyszły rok powinien być pod tym względem lepszy, ponieważ liczba wydanych pozwoleń na budowę zwiększyła się o 14,3 proc. i wyniosła 144,4 tys. Aż o 15,3 proc. wzrosła także liczba rozpoczętych budów, osiągając poziom 139,5 tys.

Nowa ustawa o obligacjach

Senat przyjął nową ustawę o obligacjach. Ma ona sprzyjać rozwojowi rynku tych papierów wartościowych, które stają się coraz bardziej popularne wśród oszczędzających i inwestorów. Jej zapisy służyć mają też między innymi zwiększeniu praw posiadaczy obligacji, wprowadzają też nowe rodzaje obligacji.

Zobacz też:

Na podstawie materiałów prasowych MSL Group
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Obligacje również pozwalają całkiem nieźle zarobić, ale wymagają wykorzystania do tego celu konkretnych środków. Nie wiem jakie są realne zyski, ale znalazłem takie formy inwestycji, gdzie potencjał wydaje się być spory. Bo jeśli firma ma prawo kupować nieruchomości za 1/3 jej wartości, z rynku bankowego, to czy można na tym nie zarobić? Tutaj mowa akurat o Blue Investment Group. Zyski z poprzedniego roku zadowalające, ale czy ktoś z was faktycznie w to inwestował?