Żona zarabia więcej niż mąż - jak się dogadać fot. Fotolia

Żona zarabia więcej niż mąż - jak się dogadać

Zarobki bywają niezwykle problematyczną kwestią w związkach...
Milena Oszczepalińska / 12.11.2014 05:50
Żona zarabia więcej niż mąż - jak się dogadać fot. Fotolia
Statystycznie w Polsce wyższe zarobki przypadają mężczyznom. W związku z tym w większości domów sytuacja wygląda raczej tak, że to mąż (partner) zarabia więcej. Taka sytuacja stała się więc normą...

A co, jeśli to żona zarabia więcej niż mąż?

Przez lata sytuacja na rynku pracy wyglądała tak, jak dziś, czyli że to mężczyźni zarabiają więcej, nawet jeśli są zatrudnieni na takich samych stanowiskach, jak kobiety. Nie można powiedzieć, że jest to sytuacja sprawiedliwa, ale na pewno trzeba zauważyć, że stała się już normalna i zwyczajna. Tak jest i już.

Kiedy zatem w jakimś małżeństwie okazuje się, że to ona, kobieta, przynosi wyższą pensję, mogą się zacząć naprawdę poważne kłopoty. Dlaczego? Dlatego że mężczyzna zaczyna czuć się zagrożony,  jego pozycja znacznie maleje, jego prestiż nie jest już taki sam. Oczywiście nie zawsze musi tak być, wszystko zależy od podejścia kobiety w takim przypadku. Aby jednak nie dopuścić do rozwalenia małżeństwa przez pieniądze, lepiej uświadomić sobie, jakie pułapki czyhają na małżonków, kiedy konto żony jest dużo pokaźniejsze niż męża.

Jakie problemy pojawiają się, gdy to kobieta zarabia więcej?

Jeśli przestajemy być czujni, a do tego poddajemy się przypływającym do nas myślom, możemy przez pieniądze nieźle zacząć się kłócić. Dlaczego?
  • Żona zaczyna czuć władzę i myśleć, że jest bardziej zaradna, sprytniejsza, po prostu lepsza. W związku z tym nie szanuje już męża, jak dawniej, coraz mniej go chwali, bo niby za co? Staje się dla niej coraz mniej wartościowy. Chyba nie trzeba tłumaczyć, że taka sytuacja nie jest zbyt zdrowa dla małżeńskich relacji...
  • Mąż z kolei próbuje odpierać ataki i albo staje się wybuchowy, albo zamyka się w swoim świecie. Nie chce mieć relacji z żoną, która go nie docenia. Co gorsza, sam naprawdę zaczyna odczuwać, że coś z nim nie tak, bo przecież koledzy tak świetnie sobie radzą, a on jest niemal na garnuszku żony.

Jak się dogadać, kiedy to żona zarabia więcej niż mąż?

Przestań myśleć jedynie w kategoriach finansowych. Twój mężczyzna ma na pewno wiele wspaniałych cech, nieco mniejsze konto nie powinno ci ich wszystkich przesłaniać. Dopóki sytuacja wygląda tak, że żyjecie na odpowiednim poziomie, a tobie trafiła się akurat lepsza posada, nie panikuj, tylko się ciesz. Są jednak sytuacje, kiedy z pewnością powinnaś być czujna.

Uważaj i natychmiast reaguj, jeśli:
  • czujesz, że jesteś wykorzystywana. Mąż jest po prostu leniwy i jest mu wygodnie, kiedy to na Tobie spoczywa ciężar utrzymania rodziny;
  • nie masz czasu na nic, a mąż nie chce ci pomóc choćby w domowych obowiązkach, a ma przecież więcej wolnego niż ty.
  • nie jesteś szczęśliwa i brak ci poczucia bezpieczeństwa ze strony mężczyzny. W końcu to przecież my jesteśmy delikatniejsze i potrzebujemy czuć, że mężczyźni nas wspierają i dbają o nas.

Zobacz też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/13.11.2014 20:08
Dla mnie to problem dlatego poszłam do szkoły. Uczę się żeby dostać lepszą pracę i lepiej zarabiać. W szkole policealnej w Progresie jestem na rachunkowości i mam nadzieję, że w przyszłości mi się to opłaci. Nie chcę wiecznie zarabiać najniższej krajowej i tylko patrzeć jak inni się rozwijają. Sama od siebie też dużo wymagam.