Mąż moim szefem - czy warto

Mąż moim szefem - czy warto fot. Fotolia
Kiedy mąż staje się twoim szefem...
Milena Oszczepalińska / 02.09.2014 06:37
Mąż moim szefem - czy warto fot. Fotolia
Z prawnego punktu widzenia nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, żebyś zaczęła pracę u własnego męża w firmie. Jest to jego prywatna działalność, nie można zatem mieć żadnych podejrzeń o nepotyzm. Jednak mimo masz obawy, czy bycie pracownikiem własnego męża to na pewno dobry wybór. Sprawdźmy wady i zalety takiego rozwiązania.

Jakie są plusy bycia pracownikiem męża?

  • Elastyczne godziny pracy.
Twój mąż na pewno będzie dbał o twój cenny czas. Doskonale wie, że są sytuacje, w których musisz po prostu opuścić kilka godzin w pracy z powodu np. wyjścia do szkoły dziecka czy załatwienie innej pilnej sprawy. 

  • Wyrozumiałość.
Kto jak nie mąż zna cię i wie, kiedy masz lepszy lub gorszy dzień. Jako szef będzie na pewno wiedział, kiedy nieco odpuścić, a kiedy jesteś w pełni sił i może wymagać więcej. Przecież doskonale wie, że oprócz pracy masz też rodzinę i chce, byś mogła aktywnie w niej uczestniczyć

  • Brak pośpiechu i nadgodzin.
Jeśli szefem jest twój mąż, możesz bez obaw powiedzieć mu, że masz np. za dużo obowiązków i że potrzebujesz zwolnić tempo pracy lub pewne projekty przesunąć w czasie. Nie chce chyba, żebyś z powodu pracy w jego firmie zaniedbywała dom i rodzinę.

  • Świadomość, że własna praca nie wspomaga obcego, tylko męża.
Czasami czujemy frustrację, że jako pracownicy w jakiejś firmie tak naprawdę nabijamy zyski szefowi. W twoim przypadku byłoby podobnie, ale szefem jest przecież mąż, więc twoja praca opłaca się znacznie bardziej. Efektywność twojej pracy przynosi firmie znaczne zyski, przez co w waszym domowym budżecie jest więcej pieniędzy.

Co sprawia, że nie warto pracować w firmie męża?

  • Zaburzone relacje w rodzinie.
Może się tak zdarzyć, że mąż zacznie ci szefować także w domu. To z kolei spowoduje, że wasze relacje będą mocno zaburzone. Nie możesz przecież załatwiać z mężem rodzinnych spraw, kiedy on komunikuje się z tobą z pozycji szefa.

  • Poczucie niższości.
Bycie szefem w firmie daje poczucie władzy. Dobrze mieć pewnego siebie i przedsiębiorczego męża, ale musisz być czujna. Nie pozwól, żeby mąż nagle zaczął traktować cię z góry, jeśli w pracy nie macie równorzędnych relacji, może się to przenieść do domu. Na pewno nie chcesz zacząć czuć się gorsza i mniej wartościowa niż mąż tylko dlatego, że on ma firmę, a ty jedynie jesteś jej pracownikiem. 

  • Ciągłe przebywanie razem z mężem.
Pracując razem z mężem, musisz mieć świadomość, że większość czasu będziecie spędzać razem. Oczywiście są małżeństwa, które funkcjonują w ten sposób i jest im dobrze, ale zasadniczo relacje są zdrowsze, jeżeli macie szansę stęsknić się za sobą i przebywać w innym gronie, a nie tylko ciągle razem. Wspólna praca grozi wzajemnym znużeniem się sobą i wpuszczeniem rutyny do związku.

  • Konflikty.
Praca z mężem może powodować liczne konflikty i napięcia. Bardzo trudno może być wam utrzymać służbowy, oficjalny ton i wszelkie rozmowy mogą być mało merytoryczne, za to bardzo emocjonalne. A tu już w grę może zacząć wchodzić manipulacja, granie na uczuciach, zamiast działania w imię interesu firmy.

  • Przenoszenie pracy do domu.
Trudno jest nam czasami nie przenosić spraw z pracy do domu, jeżeli coś nas mocno angażuje. Tym bardziej trudno jest pracującemu wspólnie małżeństwu. Mogą wtedy nawet nie zauważyć, jak szybko praca stanie się ich głównym tematem rozmów nawet w domu, kiedy to powinni budować relacje zacieśniające więzi z dziećmi i z sobą nawzajem.

  • Uwagi innych pracowników
Nieważne, jak bardzo będziesz się starała być dobrym pracownikiem, inni będą myśleć, że nic nie robisz i że jesteś w firmie w roli szpiega informującego szefa o wszelkich poczynaniach pracowników. Może czekać cię dużo pracy, żeby przekonać do siebie resztę załogi. 

Zobacz też: