Żółciak siarkowy rośnie głównie na pniakach i wygląda bardzo ciekawie. Jest jadalny, ale nie zawsze. Zobacz, jak go przygotować

Żółciak siarkowy to grzyb jadalny, ale jednocześnie groźny dla drzewa, na którym się zagnieździ. Zaliczany jest do grona pasożytów. Występuje bardzo pospolicie, porastając pnie drzew. Można go zjeść, ale najpierw trzeba go odpowiednio obrobić, aby nie wystąpiły problemy żołądkowe czy nawet objawy zatrucia.
/ 06.09.2023 16:10

Żółciak siarkowy to ciekawy grzyb, który powszechnie jest spotykany w lasach. Choć uznaje się go za pasożyta, dla ludzi jest niegroźny (odpowiednio przygotowany). Warto go zbierać ze względu na niezwykłe walory smakowe. Jak wygląda i gdzie go szukać?

Spis treści:

  1. Żółciak siarkowy: jak wygląda?
  2. Żółciak siarkowy: występowanie
  3. Czy żółciak siarkowy jest jadalny?
  4. Z czym można pomylić żółciaka siarkowego?
  5. Żółciak siarkowy w kuchni: co z niego zrobić?

Żółciak siarkowy: jak wygląda?

Żółciak siarkowy (laetiporus sulphureus), nazywany też grzybem kurczakiem, charakteryzuje się intensywnie żółtą barwą i ciekawym, nieregularnym kształtem. Na pewno w dzieciństwie nazywałaś ten rodzaj grzyba "hubą" - to właśnie coś takiego.

Owocniki są początkowo miękkie jak gąbka, później stają się łykowate. Mają charakterystyczną siarkowo żółtą lub pomarańczową barwę. Na powierzchni są zamszowate, dość nierówne. Kapelusz jest płaski i cienki. Żółciak nie ma trzonka.

Brzeg żółciaka jest zaokrąglony, pofalowany, przeważnie jaśniejszy niż reszta owocnika. Miąższ owocnika miękki, sprężysty, soczysty, o biało kremowej lub jasno łososiowej barwie. Zapach co prawda ma niezbyt przyjemny - kwaskowaty i lekko siarkowy. W całości znika on jednak po obróbce termicznej i jest niewyczuwalny w potrawach. Hymenofor grzyba jest rurkowaty, z maleńkimi żółtymi porami, często pokryty kropelkami. 

żółciak siarkowy jak wygląda

fot. Żółciak siarkowy: wygląd/Adobe Stock, venemama

Żółciak siarkowy: występowanie

Żółciaki wyrastają najczęściej wśród zaniedbanej zieleni, na wierzbach, topolach, robiniach, ale atakują również stare dęby. Można je spotkać zwłaszcza wiosną: w lasach, parkach, ogrodach, lasach łęgowych, nad rzekami i zbiornikami wodnymi. Podczas grzybobrania warto patrzeć przed siebie i na boki, nie zawsze w dół. Grzyby te rosną na pniach i mogą piąć się naprawdę wysoko.

Owocniki żółciaka są jednoroczne. Wyrastają w postaci wachlarzy, dachówkowato, zwykle w skupieniach wielu osobników. Poszczególne sztuki dorastają do kilkudziesięciu cm szerokości. Pierwsze okazy pojawiają się zwykle w maju i czerwcu, ale występują także później, aż do września. Zależy to w dużej mierze od warunków pogodowych, w szczególności ilości opadów.

Czy żółciak siarkowy jest jadalny?

Żółciak siarkowy jest jadalny, ale nie można spożywać go na surowo. Wtedy może wywołać dolegliwości żołądkowe, a nawet ostre objawy zatrucia grzybami. Jeśli jednak obrobisz je termicznie, tracą wszystkie trujące właściwości i zmieniają się w pyszne grzyby leśne.

Pamiętaj, aby przed ugotowaniem czy usmażeniem dobrze je oczyścić z piasku i mchu. Możesz też lekko oskrobać tępym nożykiem kapelusz.

Z czym można pomylić żółciaka siarkowego?

Grzyb kurczak ma tak charakterystyczny wygląd, że niemal niemożliwe jest pomylenie go z innym okazem. Niedoświadczeni grzybiarze często omijają go, bo nie wygląda jak typowy jadalny grzyb (prawdziwek, podgrzybek, kania, etc.).

Jeśli nie masz pewności, możesz skorzystać z darmowej aplikacji do rozpoznawania grzybów, zanieść je do sanepidu albo skorzystać z grup w mediach społecznościowych, gdzie są prawdziwi hobbyści, którzy bez trudu rozpoznają niemal każdy gatunek grzybów.

żółciak siarkowy czy jadalny

fot. Żółciaka siarkowego trudno pomylić z innymi grzybami/Adobe Stock, James

Żółciak siarkowy w kuchni: co z niego zrobić?

To mało znany i rzadko zbierany grzyb, ale ma swoich zagorzałych amatorów. Jadalne są przede wszystkim młode owocniki. Starsze również są jadalne, ale dość twarde i łykowate, nawet po długim gotowaniu czy duszeniu.

Grzyb ten jest atrakcyjny w kuchni głównie dlatego, że jego smak przypomina kurczaka (stąd jego potoczna nazwa). Żółciaki można smażyć, dusić, marynować, przyrządzać z nich zupę a'la flaczki czy pasztet.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 31.05.2010.

Czytaj także:
Mało znane grzyby jadalne
Grzybek reishi to cudowny lek
Jak suszyć grzyby?

Redakcja poleca

REKLAMA