Kalendarium grzybiarza

Czy istnieje kalendarium grzybiarza? Oczywiście! Kalendarz występowania grzybów pozwoli nam zaplanować udane grzybobranie. Z kalendarium grzybiarza dowiemy się jakie gatunki grzybów mamy szansę spotkać o danej porze roku.
/ 07.06.2010 13:52

kalendarium grzybiarza

fot. Fotolia

Grzyby rosną latem, jesienią i zimą

Grzyby rosną cały rok. Zimą także możemy spotkać wiele ich gatunków w tym kilka jadalnych. Jednak powszechnie uważa się, że sezonem grzybowym jest okres letnio-jesienny. Tymczasem na grzyby można wybrać się także w cieplejsze dni grudnia czy stycznia. Podczas odwilży owocuje płomiennica zimowa, uszak bzowy czy boczniak ostrygowaty.

Zobacz także: Ochrona grzybów w Europie

Atlas grzybów źródłem informacji dla grzybiarza

Dane na temat występowania danego gatunku znajdziemy w każdym atlasie grzybów przy opisie danego gatunku. Nie trzymajmy się jednak tych danych bardzo sztywno - w ubiegłym roku we wschodniej Polsce, z powodu suszy pierwsze kurki zaczęły się pojawiać, i to sporadycznie, dopiero na początku lipca. W tym roku zbierałam je już pod koniec maja, czego zasługą była duża ilość ciepłych opadów deszczu.

Kalendarium grzybiarza zależy od rejonu kraju

Różne gatunki grzybów, szczególnie jadalnych i najchętniej zbieranych, owocują obficie w czasie lata i jesieni. Ich pora występowania może się jednak różnić w zależności od rejonu kraju. Ogromny wpływ na to ma oczywiście pogoda - ilość opadów, dni słonecznych i ciepłych. Popularne jadalniaki wcześniej pojawiają się np. na Ponidziu niż Podlasiu. Za to w podlaskich lasach zwykle można je zbierać do późnej jesieni kiedy na terenach podgórskich spada się już pierwszy śnieg.

Zmienność występowania grzybów

Każdy rok jest inny, zmienia się także czas występowania poszczególnych gatunków należy więc pamiętać o tym, że informacje w kalendarzu powstały na podstawie obserwacji pojaw czyli tzw. wysypu grzybów w różnych latach i lasach całego kraju, ale są orientacyjne i mogą być odmienne w każdym sezonie. Warto jednak zajrzeć do tych danych np. przed wyjazdem na działkę czy urlop - dowiemy się czy jest chociaż szansa na pełny kosz.

Zobacz: KALENDARZ WYSTĘPOWANIA GRZYBÓW