Na czym polega etykieta żeglarska?

Rejs/fot. Fotolia
Czym jest etykieta żeglarska? Jak powinniśmy zachowywać się w porcie i na wodzie? Dlaczego kapitanowi należy się szacunek? Jak żeglarze dbają o środowisko i w jaki sposób powinni się odnosić do siebie nawzajem? Jak nie wypada się zachowywać na jachcie?
/ 24.08.2012 11:30
Rejs/fot. Fotolia

Kim są żeglarze?

Osoby uprawiające żeglarstwo są bardzo różnorodną grupą. Łączy ich wspólna pasja, miłość do pięknych jezior i przyrody oraz przyjemność czerpana z odrobiny ryzyka.

Różni ich jednak znacznie więcej, na przykład wiek, gdyż żeglarstwo uprawiają zarówno ludzie na emeryturze, jak i dzieci. Mają również odmienne zawody, różne wykształcenie, warunki materialne i styl życia. W związku z tym muszą istnieć zasady, które regulowałyby pewne normy postępowania tak różnorodnej pod każdym względem grupy osób. Takim zbiorem zasad jest właśnie etykieta żeglarska.

Z czego wywodzi się etykieta żeglarska?

Etykieta żeglarska, czy inaczej jachtowa, to zbiór zwyczajów i zasad obowiązujących zarówno na jachcie, jak i w porcie, a nawet w stosunkach pomiędzy żeglarzami. Wszystkie te przepisy zawarte są w Mazurskim Regulaminie Żeglarskim. Część zasad jest oczywista i wywodzi się ze zdrowego rozsądku i naszej moralności.

Należą do nich na przykład takie reguły jak obowiązek udzielenia pomocy tonącemu lub potrzebującemu, ostrzeganie innych jachtów o zagrożeniach na jeziorze, niestwarzanie sytuacji niebezpiecznych dla siebie i innych żeglujących.

Oprócz tych norm i zasad istnieją też inne zwyczaje dotyczące bezpiecznego i kulturalnego zachowania się w porcie i na wodzie.

Porządek na jachcie

Przede wszystkim należy dbać o wygląd żaglówki – zarówno w porcie, jak i na jeziorze. Łódka powinna być zawsze czysta, na pokładzie nie mogą znajdować się żadne luźne liny czy rzeczy osobiste załogi. Niedozwolone jest pływanie z suszącymi się na relingach ubraniami czy ręcznikami, nic też nie powinno zwisać z burt.

Czysty i dobrze wyglądający jacht świadczy nie tylko o wysokiej kulturze osobistej załogi, ale jest też o wiele bezpieczniejszy. Pływająca na schludnie wyglądającej żaglówce okazujemy również szacunek innym żeglującym.

Prawa i obowiązki kapitana

Kapitanowi należy się szacunek i bezwzględne posłuszeństwo. Załoga zobowiązana jest natychmiast wykonywać wszystkie jego polecenia. Nie powinniśmy kwestionować jego decyzji, ponieważ musimy pamiętać, że życie na jachcie nierozerwalnie wiąże się z hierarchizacją. Kapitan jest na czele, to on podejmuje decyzje i nawet jeżeli nie jesteśmy z nich w pełni zadowoleni, musimy uszanować jego pozycję, która wiąże się najczęściej z dużą wiedzą i doświadczeniem.

Miłym, ale niestety zanikającym zwyczajem, praktykowanym tylko przez starszych żeglarzy, jest zajmowanie przez kapitana honorowego miejsca przy stole. Kapitan powinien również pierwszy rozpoczynać posiłek, a reszta załogi może zacząć jeść dopiero gdy powie „smacznego”. Kapitan również pierwszy schodzi na ląd.

Zobacz też: Co zabrać w rejs?

Etykieta portowa

W porcie żeglarze powinni zachowywać się tak, aby nie zakłócać spokoju innym odpoczywającym. Nie należy wpływać do portu w niepełnym stroju lub kostiumach kąpielowych. Powinniśmy wyglądać czysto i schludnie. Gdy chcemy zacumować przy burcie innego jachtu, należy zapyta jego kapitana o pozwolenie. Bezwzględnie zabrania się też wchodzenia na pokład innego jachtu, nawet jeżeli wymaga tego sytuacja.

Etykieta na wodzie

W czasie żeglugi źle widziane jest używanie jednocześnie żagli i wioseł bądź silnika. Nie należy również pływać z odbijaczami na burtach, krzyczeć, przeklinać i głośno się zachowywać, gdyż może to przeszkadzać załogom innych jachtów. Zabronione jest też łamanie przepisów, takich jak zakaz pływania na żaglach w kanałach, na silniku w tak zwanych „strefach ciszy”, czy rzucanie kotwicy w portach.

Mile widziane jest natomiast pozdrawianie załóg innych jachtów skinieniem dłoni. W dobrym tonie nie jest natomiast krzyczenie „a hoj” do każdej przepływającej łodzi.

Żeglarze a środowisko naturalne

Bardzo istotną kwestią jest obowiązek ochrony środowiska naturalnego, którego stan w ostatnich latach znacznie się pogorszył. W związku z tym zabrania się śmiecenia zarówno na wodzie, jak i na lądzie. 

Należy też ograniczyć użycie chemicznych środków czyszczących i piorących. Trzeba wybierać takie, które są bezpieczne dla środowiska. Najlepiej byłoby, gdybyśmy myli naczynia w portach. Każdy z nich zaopatrzony jest w specjalnie do tego celu przeznaczone miejsca.

Jeżeli jednak musimy umyć naczynia w jeziorze, zróbmy to w misce i przy użyciu jak najmniejszej ilości środków chemicznych. Wybierzmy też płyn, który posiada jak najmniej szkodliwych substancji.

Brać żeglarska

Nie możemy zapominać, że wypoczynek na jachcie wiąże się z przebywaniem na małej powierzchni z grupą osób. Powinniśmy więc dbać o dobre wychowanie, aby nie peszyć innych żeglarzy. Pamiętajmy o utrzymywaniu porządku w swojej części jachtu, a także o podstawowych zasadach współżycia z innymi, czyli uczynności, koleżeństwie, tolerancji, wyrozumiałości, a także o pogodzie ducha i pozytywnym nastawieniu do świata i innych.

Żeglarze, którzy starają się wypracować takie przymioty, często zachowują się podobnie również w innych życiowych sytuacjach, dlatego o żeglarstwie często mówi się, że sprawdza się doskonale w funkcji wychowawczej.

Zobacz też: Jak bezpiecznie żeglować?

Redakcja poleca

REKLAMA