Na czym polega etykieta żeglarska?

Czym jest etykieta żeglarska? Jak powinniśmy zachowywać się w porcie i na wodzie? Dlaczego kapitanowi należy się szacunek? Jak żeglarze dbają o środowisko i w jaki sposób powinni się odnosić do siebie nawzajem? Jak nie wypada się zachowywać na jachcie?
Na czym polega etykieta żeglarska?

Kim są żeglarze?

Osoby uprawiające żeglarstwo są bardzo różnorodną grupą. Łączy ich wspólna pasja, miłość do pięknych jezior i przyrody oraz przyjemność czerpana z odrobiny ryzyka.

Różni ich jednak znacznie więcej, na przykład wiek, gdyż żeglarstwo uprawiają zarówno ludzie na emeryturze, jak i dzieci. Mają również odmienne zawody, różne wykształcenie, warunki materialne i styl życia. W związku z tym muszą istnieć zasady, które regulowałyby pewne normy postępowania tak różnorodnej pod każdym względem grupy osób. Takim zbiorem zasad jest właśnie etykieta żeglarska.

Z czego wywodzi się etykieta żeglarska?

Etykieta żeglarska, czy inaczej jachtowa, to zbiór zwyczajów i zasad obowiązujących zarówno na jachcie, jak i w porcie, a nawet w stosunkach pomiędzy żeglarzami. Wszystkie te przepisy zawarte są w Mazurskim Regulaminie Żeglarskim. Część zasad jest oczywista i wywodzi się ze zdrowego rozsądku i naszej moralności.

Należą do nich na przykład takie reguły jak obowiązek udzielenia pomocy tonącemu lub potrzebującemu, ostrzeganie innych jachtów o zagrożeniach na jeziorze, niestwarzanie sytuacji niebezpiecznych dla siebie i innych żeglujących.

Oprócz tych norm i zasad istnieją też inne zwyczaje dotyczące bezpiecznego i kulturalnego zachowania się w porcie i na wodzie.

Porządek na jachcie

Przede wszystkim należy dbać o wygląd żaglówki – zarówno w porcie, jak i na jeziorze. Łódka powinna być zawsze czysta, na pokładzie nie mogą znajdować się żadne luźne liny czy rzeczy osobiste załogi. Niedozwolone jest pływanie z suszącymi się na relingach ubraniami czy ręcznikami, nic też nie powinno zwisać z burt.

Czysty i dobrze wyglądający jacht świadczy nie tylko o wysokiej kulturze osobistej załogi, ale jest też o wiele bezpieczniejszy. Pływająca na schludnie wyglądającej żaglówce okazujemy również szacunek innym żeglującym.

Prawa i obowiązki kapitana

Kapitanowi należy się szacunek i bezwzględne posłuszeństwo. Załoga zobowiązana jest natychmiast wykonywać wszystkie jego polecenia. Nie powinniśmy kwestionować jego decyzji, ponieważ musimy pamiętać, że życie na jachcie nierozerwalnie wiąże się z hierarchizacją. Kapitan jest na czele, to on podejmuje decyzje i nawet jeżeli nie jesteśmy z nich w pełni zadowoleni, musimy uszanować jego pozycję, która wiąże się najczęściej z dużą wiedzą i doświadczeniem.

Miłym, ale niestety zanikającym zwyczajem, praktykowanym tylko przez starszych żeglarzy, jest zajmowanie przez kapitana honorowego miejsca przy stole. Kapitan powinien również pierwszy rozpoczynać posiłek, a reszta załogi może zacząć jeść dopiero gdy powie „smacznego”. Kapitan również pierwszy schodzi na ląd.

Zobacz też: Co zabrać w rejs?

Etykieta portowa

W porcie żeglarze powinni zachowywać się tak, aby nie zakłócać spokoju innym odpoczywającym. Nie należy wpływać do portu w niepełnym stroju lub kostiumach kąpielowych. Powinniśmy wyglądać czysto i schludnie. Gdy chcemy zacumować przy burcie innego jachtu, należy zapyta jego kapitana o pozwolenie. Bezwzględnie zabrania się też wchodzenia na pokład innego jachtu, nawet jeżeli wymaga tego sytuacja.

Etykieta na wodzie

W czasie żeglugi źle widziane jest używanie jednocześnie żagli i wioseł bądź silnika. Nie należy również pływać z odbijaczami na burtach, krzyczeć, przeklinać i głośno się zachowywać, gdyż może to przeszkadzać załogom innych jachtów. Zabronione jest też łamanie przepisów, takich jak zakaz pływania na żaglach w kanałach, na silniku w tak zwanych „strefach ciszy”, czy rzucanie kotwicy w portach.

Mile widziane jest natomiast pozdrawianie załóg innych jachtów skinieniem dłoni. W dobrym tonie nie jest natomiast krzyczenie „a hoj” do każdej przepływającej łodzi.

Żeglarze a środowisko naturalne

Bardzo istotną kwestią jest obowiązek ochrony środowiska naturalnego, którego stan w ostatnich latach znacznie się pogorszył. W związku z tym zabrania się śmiecenia zarówno na wodzie, jak i na lądzie. 

Należy też ograniczyć użycie chemicznych środków czyszczących i piorących. Trzeba wybierać takie, które są bezpieczne dla środowiska. Najlepiej byłoby, gdybyśmy myli naczynia w portach. Każdy z nich zaopatrzony jest w specjalnie do tego celu przeznaczone miejsca.

Jeżeli jednak musimy umyć naczynia w jeziorze, zróbmy to w misce i przy użyciu jak najmniejszej ilości środków chemicznych. Wybierzmy też płyn, który posiada jak najmniej szkodliwych substancji.

Brać żeglarska

Nie możemy zapominać, że wypoczynek na jachcie wiąże się z przebywaniem na małej powierzchni z grupą osób. Powinniśmy więc dbać o dobre wychowanie, aby nie peszyć innych żeglarzy. Pamiętajmy o utrzymywaniu porządku w swojej części jachtu, a także o podstawowych zasadach współżycia z innymi, czyli uczynności, koleżeństwie, tolerancji, wyrozumiałości, a także o pogodzie ducha i pozytywnym nastawieniu do świata i innych.

Żeglarze, którzy starają się wypracować takie przymioty, często zachowują się podobnie również w innych życiowych sytuacjach, dlatego o żeglarstwie często mówi się, że sprawdza się doskonale w funkcji wychowawczej.

Zobacz też: Jak bezpiecznie żeglować?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)