Zatykanie się uszu
Zatykanie się uszu, głównie podczas startu i lądowania, zdarza się chyba wszystkim pasażerom samolotów. Jest to spowodowane gwałtownymi zmianami ciśnienia w kabinie.
Aby złagodzić te dolegliwości, poleca się:
• Często przełykać ślinę;
• Żuć gumę;
• Sprowokować ziewanie;
• Zatkać nos i próbować wydmuchać przez niego powietrze.
Ból i zatykanie się uszu jest szczególnie uciążliwe, jeśli dodatkowo cierpimy na katar. W takim wypadku dobrze jest na czas lotu skorzystać z kropli do nosa.
Zobacz też: Zdrowie w podróży
Choroba lokomocyjna
Choroba lokomocyjna, choć daje się we znaki głównie małym dzieciom, przy silniejszych turbulencjach może pojawić się także u dorosłych.
Jej przyczyną są sprzeczne sygnały otrzymywane przez mózg od narządów zmysłów – oczu i błędnika. Aby jej zapobiec, wybieraj w samolocie miejsce za skrzydłem i tuż przy oknie.
Możesz też włączyć maksymalny nawiew powietrza i opuścić lekko oparcie fotela, tak aby znaleźć się w pozycji półleżącej. Osoby szczególnie wrażliwe powinny zażyć przed podróżą jeden z dostępnych bez recepty leków na chorobę lokomocyjną.
Suche powietrze w samolocie
Wilgotność powietrza w samolocie jest bardzo niska – wynosi jedynie 10 – 20%. Może to spowodować uczucie suchości w gardle i w nosie, a także pieczenie oczu.
Aby zapobiec tym objawom, podczas lotu powinno się spożywać duże ilości płynów. Idealnym napojem jest niegazowana woda mineralna lub rozcieńczone soki owocowe.
Zrezygnować należy natomiast z kawy i napojów alkoholowych, gdyż mają one działanie odwadniające.
Zobacz też: Niezbędnik podróżnika
Jet lag, czyli zmęczenie wywołane zmianą strefy czasowej
Jet lag jest spowodowane zaburzeniem dobowego rytmu człowieka. Docierając na miejsce czujemy się zmęczeni i senni, pomimo że jest dopiero południe.
Aby temu zapobiec, można spróbować wyspać się w samolocie. Odradza się jednak zażywanie tabletek nasennych, gdyż mogą one jeszcze bardziej rozregulować organizm.
Po przylocie staraj się dostosować do pory dnia panującej w danym miejscu. Zjedz posiłki w godzinach przyjętych w danym kraju, w dzień staraj się przebywać na powietrzu, a spać połóż się dopiero wieczorem. W ten sposób organizm szybciej przyzwyczai się do nowego rytmu dnia.
Zakrzepica żył głębokich, czyli zespół klasy ekonomicznej
Zakrzepica żył głębokich polega na tworzeniu się skrzepów krwi w żyłach kończyn dolnych. Podczas długiego lotu, kiedy nogi utrzymywane są cały czas w jednej pozycji, przepływ krwi jest w nich wolniejszy i może dojść do powstania zakrzepów.
Aby temu zapobiec, należy tak często jak to możliwe ruszać nogami (np. wykonywać krążenia stóp itp.). Warto też czasem wstać z fotela i przespacerować się wzdłuż samolotu.
Pomocne jest także picie dużych ilości wody mineralnej, gdyż powoduje to rozrzedzenie krwi, co zapobiega powstawaniu skrzepów.