Multikino Złote Tarasy zaprasza fanów i wielbicieli kina japońskiego na Przegląd Filmów Anime. Przegląd odbędzie się w weekend 25 – 26 września. Podczas Przeglądu Filmów Anime zaprezentowanych zostanie 8 kultowych filmów z gatunku Anime.
Dzień 1 - sobota 25.09.2010
Do świata dziwnej piękności i tajemnicy, która czyha na widza w każdym kadrze filmów Anime w pierwszy dzień przeglądu wprowadzi nas film Vexille. Co może wydarzyć się, gdy Japonia zdecyduje się wystąpić z ONZ? Jakie mogą być skutki niebezpiecznych i superpartyjnych prac nad robotyzacją ludzkiego ciała? Jak może wyglądać japońska rzeczywistość w 2067? Na te wszystkie pytania odpowiada właśnie ta superprodukcja wyreżyserowana przez Fumihiko Sori.
Po dawce opowieści politycznej płynnie przejdziemy do tematyki wojennej. Appleseed to film opowiadający o zniszczonym wojną nuklearną świecie. Zdziesiątkowana ludzkość skupia się w mieście Olympus, którego twórcy dążą do stworzenia utopijnego, idealnego społeczeństwa.
Niestety, Olympus, jak każda utopia okazuje się po pewnym czasie nierealna… . "Appleseed" jest pierwszym dużym tytułem jaki na nasz runek trafił pod godłem "Anime Gate" - marką, której celem jest dystrybucja i promocja ciekawych, wartościowych filmów realizowanych w Kraju Kwitnącej Wiśni. Pozycja obowiązkowa dla fanów Anime.
Z kolei Millennium Actress to z pozoru klasyczna opowieść o niespełnionej miłości, desperackiej pogoni za czymś, czego nigdy nie można mieć. Równie klasyczna animacja wzmacnia poczucie obcowania z dobrze znanym produktem. Jednak Satoshi Kon – twórca tej animacji - szybko zaciera granice między tym co zwyczajne, a tym co niezwykłe. Zaciera granicę między tym, co realne i zmyślone. Iluzje, wspomnienia i sny uzyskują równorzędny status z rzeczywistością. To baśniowa przypowieść, pełna uczuć, wzruszeń i humoru. To epopeja przez japońską historię i
tradycję, a zarazem osobista biografia kobiety niezwykłej, choć jakże typowej w swych pragnieniach. Mistrzowska narracja i bajeczna historia tworzą niezwykłe dzieło, które zachwyci nie tylko fanów japońskiej animacji, ale wszystkich koneserów dobrego kina. Satoshi Kon to z całą pewnością twórca, z którego dziełami należy się zapoznać.
Na zakończenie pierwszego dnia przeglądu zaprezentujemy film mistrza Mamuro Ostii, który należy do kanonu japońskiej animacji. Ghost In the Shell 2: Innocence to wzorowe zbilansowanie kryminalnej intrygi z refleksjami filozoficznymi, teologicznymi i socjologicznymi. Batau to żyjący cyborg.
Całe jego ciało, nawet ręcę i nogi są zrobione przez ludzi. Jedynie kawałek jego mózgu oraz wspomnienia pewnej kobiety są ludzkie. W erze gdzie granica między ludźmi, a maszynami jest niejednoznaczna. Ludzie zapomnieli o fakcie, że są ludźmi. „Duch” mężczyzny mimo wszelkich przeciwności szuka resztek człowieczeństwa.
Dzień 2 - niedziela 26.09.2010
Drugi dzień przeglądu otwierać będzie Ruchomy zamek Hauru. Film reżyserii Hayao Miyazaki opowiadający o historii Sophie, która zostaje zamieniona przez demoniczną Czarownicę w starą kobietę. Zrozpaczona próbuje odzyskać swoje ciało i
wyrusza w magiczną podróż pełną niebezpieczeństw. W poszukiwaniu samej siebie Sophie trafia do dziwnego Ruchomego Zamku należącego do czarodzieja Hauru. Spotyka w nim demona ognia – Karushifa, który przedstawia jej propozycję. Jeśli Sophie uwolni go spod mocy Hauru, on w zamian przywróci jej młode ciało. Co stanie się z Sophie w Ruchomym Zamku? Czy wszystkie części magicznej układanki znajdą swoje miejsce? Odpowiedź na te wszystkie pytania poznacie oglądając kultowy „Ruchomy zamek Hauru”.
Anime cieszy się niesłabnącym gronem fanów. Opowieści z Ziemiomorza od samego początku wzbudzały olbrzymie emocje wśród fanów twórczości Le Guin – autorki książek
„Najdalszego brzegu” i „Terenu”, których „Opowieści z Ziemiogrodu” są luźną adaptacją. Bohaterem filmu jest Ged, Mag, który staje przed wyzwaniem znalezienia przyczyn tajemniczych wydarzeń dziejących się wokół. Wszyscy bowiem zachowują się w sposób niezrozumiale dziwny; Królestwo pogrąża się w chaosie, a do świata ludzi przenikają smoki, które dotąd nie miały tam dostępu. Ged wyrusza w podróż, która ma doprowadzić go do rozwiązania tych tajemniczych zdarzeń. Wyprawa ta przyniesie mu wiele przygód, ale i niebezpieczeństwo utraty mocy. Podczas projekcji entuzjaści Anime na pewno docenią wyobraźnię autora i po raz kolejny mistrzostwo artystów ze studia Ghibli - studia, które wyprodukowało najbardziej kultowe tytuły japońskiej anime.
Pozostając w klimacie kultowych tytułów płynących z Kraju Kwitnącej Wiśni widzowie będą mogli obejrzeć dwa kolejne filmy twórczości Hayao Miyazaki. Mój sąsiad Totoro to jeden z najpopularniejszych filmów w historii japońskiej kinematografii i zdaniem wielu najlepszy film w karierze twórcy. Historia dwóch dziewczynek: Satsuki i jej młodszej siostry Mei, które wraz z ojcem przeprowadzają się na wieś, aby być bliżej swojej chorej na gruźlicę matki. Dziewczynki szybko odkrywają, iż pobliski las zamieszkany jest przez magiczne stworzenia – tytułowe Totoro. Satsuki i Mei zaprzyjaźniają się z nimi i wspólnie przeżywają wiele przygód. Wzruszający film o przyjaźni, który trzeba zobaczyć!
Wizja przyszłości świata ukazywana jest na ekranie dość często. Katastrofy, kataklizmy, koniec świata mają przerażać, ostrzegać i zaskakiwać. No tak, ale czy to samo może stać się ze światem fantastyki, wyobraźni? Otóż produkcja Nausicaä z Doliny Wiatru ukazuje nam to w niezwykle ciekawy sposób. Ten film nie jest typową, krwawą anime, ani też typową bajką dla dzieci. Jest właśnie tym, czego oczekuje starszy widz - pełną akcji, ciekawych postaci i nieco przerażającą produkcją. Hayao Miyazaki nigdy nas nie zawodzi, sprawdziło się to też i w tym wypadku. Dał swojej wyobraźni pole do popisu, fundując sobie tym przepustkę do dalszej kariery scenarzysty i reżysera. Film związany tematycznie jest mocno z przyrodą i rozwojem świata. Tysiąc lat po "Siedmiu Dniach Ognia", czyli wojnie zakończonej wielkim ekologicznym kataklizmem, Ziemia porośnięta jest toksyczną dżunglą, pełną ogromnych owadów-mutantów. Oddychanie bez maski tlenowej grozi śmiercią w ciągu kilku minut. Jedną z ostatnich zamieszkałych przez ludzi oaz jest królestwo zwane Doliną Wiatru. Wieje tam "wiatr bogów", odpędzający trujące opary. Następczyni tronu, księżniczka Nausicaä, razem z mistrzem Yupą próbują zrozumieć mechanizmy, rządzące przyrodą i znaleźć sposób, który zapewni ludziom bezpieczeństwo. Delikatna równowaga zostaje zachwiana, gdy nieopodal rozbija się samolot przewożący potężną broń. Sąsiedzi Doliny Wiatru planują użyć jej, by zniszczyć owady i dżunglę, nieświadomi, że ściągną w ten sposób zgubę na resztę ludności. "Nausicaä z Doliny Wiatru" jest filmem godnym obejrzenia. Sporym zaskoczeniem jest samo zakończenie. Ten film ma w sobie jakiś czar, któremu widzowie ulegają bezwarunkowo, lecz aby to zrozumieć, trzeba po prostu go obejrzeć.
Powyższe filmy udowadniają, że anime to magia w czystej postaci, a każdy z filmów, oprócz walorów artystycznych, posiada niezwykłe wartości wychowawcze i płynie z nich życiowa nauka zarówno dla młodych, jak i dorosłych widzów. Przekonajcie się o tym sami i spędźcie wrześniowy weekend w Multikinie! Więcej informacji znajdziecie na stronie Multikina.