Czeska Lipa
Pierwszym ciekawym miejscem, jakie warto odwiedzić będąc w Czechach jest Czeska Lipa. Miasto leży w Północnych Czechach, w województwie Libereckim w odległości 74 kilometrów od stolicy Czech, Pragi. Będąc w Czeskiej Lipie warto odwiedzić centrum miasta ze świetnie zachowaną zabudową historyczną. Warto również pospacerować po ogromnym, jednym z największych w Czechach, liczącym przeszło 7 hektarów Parku Miejskim.
Czeska Lipa obfituje również w zabytki i atrakcje architektoniczne. Jednym z przykładów bez wątpienia jest kościół Wywyższenia św. Krzyża. Ta gotycka budowla jednonawowa z pięciobocznym przedsionkiem i dachem namiotowym została wzniesiona w 1385 roku. Ołtarz w tym kościele pochodzi z roku 1697. Kolejną atrakcją jest bardzo ciekawy kościół św. Marii Magdaleny. Powstał on w XIII wieku, został przebudowany w 1872 roku natomiast obecny wygląd zawdzięcza odnowieniu, które przeprowadzono w 1958 roku.
Sprawdź również: Polskie porty morskie – czy warto je odwiedzić?
Czeskolipsko oferuje również bogatą turystykę pieszą oraz rowerową. Teren Czeskich Lip oraz okolice pokryte są gęstą siecią dobrze oznakowanych szlaków turystycznych, które wiodą w najciekawsze miejsca. Rowerzyści z pewnością ucieszą się z faktu, że trasy rowerowe natomiast wiodą głównie po drogach o znikomym ruchu, drogach leśnych i polnych. Całości dopełnia duża liczba obiektów rekreacyjnych, które gwarantują świetne warunki noclegowo-gastronomiczne. Udany weekend gwarantowany!
Czeski Cieszyn – idealne miejsce na kilkugodzinną wycieczkę
Jeśli chcemy poznać nieco kulturę Czech, a nie mamy czasu na to, aby zapuszczać się w głąb kraju, już na granicy polsko-czeskiej możemy zaznać klimatu czeskiego miasteczka. W mieście żyje około 25 tysięcy mieszkańców. Jest to jedno z najważniejszych przejść granicznych między Polską a Czechami. Jeśli odwiedzimy Cieszyn, nie możemy pominąć rynku, który powstał pod koniec XV wieku. Do dnia dzisiejszego został zachowany tradycyjny układ przestrzenny rynku. Warto również odwiedzić zespół budynków z XVIII i XIX wieku przy ulicy Przykopa. Miejsce to zwane jest Cieszyńską Wenecją. Przez koryto Młynówki przebiegają mostki tworząc niespotykaną nigdzie indziej atmosferę.
Warto zobaczyć: Trójmiejskie Mariny i romantyczne latarnie morskie – co warto zobaczyć?
Warto również odwiedzić malownicze miasteczko Fulnek, położone na jednej z gałęzi słynnego Bursztynowego Szlaku. W mieście tym znajdziemy pomnik J.A. Komerskiego, czeskiego pedagoga, reformatora i myśliciela protestanckiego. Najcenniejszym i jednocześnie największym zabytkiem miasta jest kościół najświętszej Trójcy. Warto również zwrócić uwagę na odnowiony kościół św. Józefa oraz ciekawą kaplicę św. Rocha. Kościół św. Józefa służy dziś jako miejsce koncertów, wystaw, przedstawień teatralnych etc.
Wybierając się do Czech z pewnością nie zmarnujemy wolnego weekendu lub chociażby dnia. Mnóstwo zabytków, przyjemna atmosfera zapewni nam miłe wspomnienia.