POLECAMY

Czym charakteryzował się styl lat 60-tych w modzie?

Na pewno każda z Was kojarzy styl hipisowski, srebrzyste kombinezony zespołu ABBA, sztuczne rzęsy. To właśnie część wyznaczników stylu lat 60-tych, który powraca do łask nie tylko w tym sezonie. Co jeszcze charakteryzuje modowy klimat lat 60-tych?
Czym charakteryzował się styl lat 60-tych w modzie?

Mary Quant

Lata 60-te to niezapomniany styl Audrey Hepburn i Brigitte Bardot wypromowany przez najsłynniejszą w tamtym okresie projektantkę Mary Quant. Dziś nie wyobrażamy sobie naszych szaf bez minispódniczek czy szortów. Prekursorem tego stylu była właśnie Mary, wszystkie słynne londyńskie butiki promowały jej projekty. Ubrania z lat 60-tych powracają teraz niemal w świetle jupiterów. Nie są dowodem na brak pomysłów projektantów, a raczej potwierdzeniem, że ubrania z tamtej dekady są wygodne i ponadczasowe.

Zobacz: Trendy 2011/2012

Styl Mod

Całe dziesięciolecie nie jest spójnie pod względem stylu w modzie. Początek lat 60-tych to kontynuacja trendów obecnych w poprzedniej dekadzie. Nazwa Mod pochodzi od subkultury młodzieżowej z Wielkiej Brytanii, to właśnie ona wyznaczała trendy w modzie na początku lat 60-tych. Jedną z wielu cech wyróżniających styl przedstawicieli Mod były jaskrawe kolory.

Zobacz: Najmodniejsze tendencje

Dziewczyny z pewnością miały w swojej szafie sukienki w kształcie litery A, sportowe marynarki i płaszcze przeciwdeszczowe. Dopełnieniem garderoby były małe kolczyki, sztuczne rzęsy i charakterystyczne kreski na dolnej powiece. Dodatkowo kultowym wówczas zestawieniem były damskie garnitury - marynarka z wąskimi klapami i zwężane w nogawkach spodnie. Wybiegiem do prezentowania tego misz-maszu była londyńska ulica - Carnaby Street.

Hipisi

Zaraz po stylu Mod do mody wkroczył styl hipisów, który królował nieprzerwanie aż do 1965 roku. Damskie spódnice zaczęto stopniowo skracać, co doprowadziło do narodzin w roku 1965 kultowej minispódniczki. Był to prawdziwy przełom, bo kobiety zaczęły "bezwstydnie" pokazywać kolana!

Elementem wyróżniającym Hipisów były kolorowe ubrania, najczęściej z motywami kwiatowymi, do tego koniecznie spodnie dzwony, okulary lenonki oraz etniczne koszule. Były to stroje proste i niedrogie, poprzez ubranie Hipisi wyrażali siebie. Sprzeciwiali się uniformizacji.

Końcówka lat 60-tych

Rok 1969 i początek lat 70-tych to narodziny skinów, którzy zaczęli manifestować swoją odrębność poprzez krótko ostrzyżone włosy i charakterystyczne buty Martensy.

Obecnie znów w sklepach królują minispódniczki, tuniki, geometryczne sukienki, czy pudełkowe żakiety. Jeśli więc chcecie być modne w tym sezonie, możecie postawić na ubrania stylizowane na retro lub wzory w takim stylu, albo zakupić chociaż kultowe lenonki.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/4 lata temu
Mnie z latami 60tymi kojarzą się grochy :) ale to pewnie trochę później było...?
/4 lata temu
sporo na ten temat można znaleźć http://modafon.pl/1009-moda-lata-60-a.html