Tragus fot. Adobe Stock

Tragus - czy boli, ile kosztuje, jak go pielęgnować

Tragus to jedna z metod przekłuwania uszu. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz ten rodzaj piercingu.
Małgorzata Machnicka / 20.07.2019 10:43
Tragus fot. Adobe Stock

Tragus to przekłucie skrawka ucha (tej małej odstającej chrząstki od strony twarzy). Wykonuje się je zazwyczaj centralnie na środku - w połowie długości, chociaż można go umieścić też nieco wyżej lub niżej (w zależności od upodobań). Poza klasycznym tragusem istnieją jeszcze dwa: vertical tragus (pionowe przekłucie skrawka ucha) i anti-tragus (przekłucie chrząstki, która znajduje się tuż nad płatkiem ucha).

Jak wygląda zabieg?

Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj piercingu, polecamy wybrać się do dobrego, doświadczonego piercera. Najpierw wybierasz dokładną lokalizację kolczyka, później piercer zaznacza miejsce markerem - samo przekłucie trwa chwilkę, tak samo jak założenie kolczyka.

Tragusa nie powinno się wykonywać pistoletem, który "rozrywa" a nie przekłuwa delikatną tkankę. Rana przez to jest większa i gorzej się goi. Profesjonalny piercer zawsze wykonuje to bardzo ostrą, sterylną igłą. 

Jaki kolczyk wybrać?

Jeśli zdecydujesz się na tragus, masz do wyboru kilka rodzajów kolczyków: labret (klasyczny), barbell (sztanga) i bananabell (banan). Najlepiej, jeśli będą wykonane ze stali chirurgicznej, tytanu lub złota. Nie poleca się kolczyków ze srebra, bo zawierają dużo niklu (może barwić na czarno i uczulać). W czasie gojenia nie powinno się wyjmować kolczyka założonego przez piercera. 

Ile trwa gojenie? 

Tragus, podobnie jak helix, goi się mniej więcej 3-4 miesiące. Rzadko zdarza się, żeby tragus migrował - jest to ryzyko większości przekłuć i zależy od indywidualnych preferencji organizmu. Ból plasowany jest w skali 10 stopniowej na poziomie 5, więc można uznać, że jest dość bolesny.

Tragus jak wygląda zabieg
fot. Adobe Stock

Jak pielęgnować przekłucie?

Pielęgnacja polega na oczyszczaniu ranki z zalegających wydzielin 2-3 razy dziennie. Najlepiej robić to nano srebrem koloidalnym (piercerzy nie polecają wody utlenionej ani octaniseptu, bo działają wysuszająco).

Należy też chronić go przed urazami mechanicznymi oraz zanieczyszczeniami. Nie powinno się dotykać kolczyka, a już na pewno nie wolno się nim bawić. Najlepiej nie moczyć. Nie należy przykładać słuchawki telefonu do przekłutego ucha.

Tragus czy helix?

Sprawa jest dyskusyjna i zależy wyłącznie od tego, co się komu podoba. Przypomnijmy, że helix to przebicie chrząstki przy krawędzi małżowiny usznej. Tragus wygląda bardziej zadziornie i awangardowo, ale helix jest o wiele bardziej popularny.

Tragus - cena

Cena za pojedynczy kolczyk zaczyna się od 80 złotych w górę, wszystko zależy od renomy salonu i przede wszystkim miasta/rejonu, w którym będziecie go wykonywać.

Czytaj także:
Co powinnaś wiedzieć, przed zrobieniem kolczyka w wardze?
Kolczyk w zębie - czy to nowy trend?