Tragus — wszystko, co warto wiedzieć o takim piercingu fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Kolczyk tragus - wszystko, co warto wiedzieć o takim piercingu

Tragus to rodzaj piercingu, który w ostatnim czasie bardzo zyskuje na popularności. Nic dziwnego — mikro kolczyk w chrząstce wygląda subtelnie i intrygująco. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, warto wiedzieć, czy tragus boli oraz poznać wszystkie jego „za” i „przeciw”.
Małgorzata Machnicka / 10.03.2022 07:43
Tragus — wszystko, co warto wiedzieć o takim piercingu fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Tragus to kolczyk w chrząstce ucha. Wykonuje się go zazwyczaj centralnie na środku — w połowie długości, chociaż można umieścić kolczyk też nieco wyżej lub niżej, w zależności od budowy ucha i upodobań. Poza klasycznym tragusem istnieją jeszcze dwa: vertical tragus (pionowe przekłucie skrawka ucha) i anti-tragus (przekłucie chrząstki, która znajduje się tuż nad płatkiem ucha).

Spis treści:

  1. Kolczyk w uchu tragus - jak wygląda zabieg?
  2. Kolczyk w uchu tragus - jaki wybrać?
  3. Czy kolczyk tragus boli? Ile trwa gojenie?
  4. Jak pielęgnować ucho po zabiegu?
  5. Tragus czy helix?
  6. Kolczyk do ucha tragus - cena

Kolczyk w uchu tragus - jak wygląda zabieg?

Jeśli rozważasz ten rodzaj piercingu, polecamy wybrać się do doświadczonego piercera, który oceni budowę ucha i doradzi najlepsze umiejscowienie. Ze względu na różną budowę ucha nie wszystkie opcje będą możliwe. Po wybraniu miejsca, piercer zaznacza je markerem, specjalną igłą przekłuwa ucho i szybko wkłada kolczyk. Sam zabieg trwa bardzo krótko.

Tragusa nie powinno się wykonywać pistoletem, który „rozrywa”, a nie przekłuwa delikatną tkankę. Rana przez to jest większa i gorzej się goi. 

Kolczyk w uchu tragus - jaki wybrać?

Decydując się na tragus, masz do wyboru kilka rodzajów kolczyków: labret (klasyczny), barbell (sztanga) i bananabell (banan). Najlepiej, jeśli będą wykonane ze stali chirurgicznej, tytanu lub złota. Srebrne kolczyki ze względu na dużą zawartość niklu, mogą barwić skórę na czarno i uczulać. W czasie gojenia nie powinno się wyjmować kolczyka założonego przez piercera.

Czy kolczyk tragus boli? Ile trwa gojenie?

Tragus, podobnie jak helix, goi się ok. 2-3 miesiące i dość rzadko zdarzają się powikłania po zabiegu. Ból plasowany jest w skali 10-stopniowej na poziomie 5, więc można uznać, że jest dosyć bolesny. Jest to jednak sprawa indywidualna i zależy od twojego progu bólu.

Tragus czy boli
fot. Adobe Stock, ErdalIslak

Jak pielęgnować ucho po zabiegu?

Pielęgnacja polega na oczyszczaniu ranki z zalegających wydzielin 2-3 razy dziennie. Najlepiej robić to nanosrebrem koloidalnym. Piercerzy nie polecają dezynfekcji wodą utlenioną ani Octeniseptem, ponieważ działają wysuszająco.

Należy też chronić go przed urazami mechanicznymi oraz zanieczyszczeniami. Nie powinno się dotykać kolczyka i się nim bawić. W miarę możliwości unikać kontaktu z wodą oraz na czas gojenia nie korzystać ze słuchawek.

Tragus czy helix?

Wszystko zależy od upodobań i jaki efekt chcesz uzyskać. Przypomnijmy, że helix to przebicie chrząstki przy krawędzi małżowiny usznej. Tragus wygląda bardziej oryginalnie i intrygująco, ale to helix cieszy się większą popularnością. Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę nie tylko kwestie estetyczne, ale również funkcjonalność. W przeciwieństwie do tragusa, helix nie sprawia nam żadnego dyskomfortu i sam zabieg jest mniej bolesny.

Kolczyk do ucha tragus - cena

Cena za przekłucie zależy od miasta i renomy salonu. Zazwyczaj zaczyna się od 70zł.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 20.07.2019

Czytaj także:
Kolczyk w języku - wszystko co powinnaś wiedzieć
Co powinnaś wiedzieć, przed zrobieniem kolczyka w wardze?