Olejek arganowy jest jednym z najdroższych i najbardziej cenionych olejów na świecie. Jest produkowany z owoców arganii żelaznej i nazywany „płynnym złotem Maroka”. Do wyprodukowania 1 litra olejku tłoczonego na zimno potrzeba ok. 30-35 kg owoców.
W skrócie:
Właściwości olejku arganowego
Olejek arganowy jest znany mieszkańcom Maroka od ponad tysiąca lat. Jest niezwykle bogaty w niezbędne kwasy tłuszczowe oraz witaminę E, dlatego jego działanie obejmuje każdą dziedzinę pielęgnacji – od walki z suchością i szorstkością, po blizny, zmarszczki, a nawet paradoksalnie przetłuszczanie.
Wyróżnia się 2 rodzaje olejku arganowego - spożywczy i kosmetyczny. Ten pierwszy wytwarza się z prażonych nasion drzewa arganowego. Zazwyczaj ma ciemnozłoty kolory i oryginalny orzechowy smak. Olejek stosowany w kosmetyce jest produkowany z nieprażonych nasion i jest zazwyczaj dużo jaśniejszy.
Olejek potrafi także dobrze działać też od środka. Przyjmowany go doustnie obniża poziom szkodliwego cholesterolu, poprawia krążenie i wzmacnia system odpornościowy.
-
zwalcza wolne rodniki,
-
działa przeciwzapalnie,
-
nawilża i regeneruje skórę,
-
spłyca i wygładza zmarszczki,
-
łagodzi podrażnienia po opalaniu,
-
zmniejsza widoczność blizn,
-
łagodzi objawy trądziku,
-
poprawia wygląd włosów i paznokci.
Zastosowanie olejku arganowego
Olejek arganowy znakomicie likwiduje problem suchości, szorstkości i łuszczenia - do tego stopnia, że bywa polecany również osobom ze schorzeniami takimi jak łuszczyca czy egzema.
Zawarty w nim stygmasterol, tirukallol i witamina E regenerują naskórek, wzmacniają komórki i zapobiegają pojawianiu się bruzd. Dodatkowo, marokański olejek ma właściwości przeciwzapalne i chroniące skórę po opalaniu.
Olejek arganowy na włosy
Wreszcie, olejek arganowy to najlepszy przyjaciel zadbanych, błyszczących włosów. Marokańskie kobiety wcierają go w całe pasma jak odżywkę. Olejek arganowy na włosy zapobiega rozdwajaniu końcówek, poprawia ich żywotność i stan oraz pozytywnie wpływa na skórę głowy.
Olejek arganowy na twarz
Olejek doskonale sprawdzi się jako samodzielne serum. Wcieraj olejek opuszkami palców, zataczając maleńkie kółeczka. Jeśli nie lubisz olejkowych konsystencji, dodaj kilka kropel „płynnego złota" do kremu. Olejek arganowy doskonale sprawdza się przy metodzie OCM, czyli olejowej metodzie oczyszczania skóry twarzy.
Olejek arganowy na paznokcie
Olejek arganowy świetnie radzi sobie z łamliwymi paznokciami i suchymi skórkami. Masuj nim płytki i skórki codziennie wieczorem. Pierwsze efekty zauważysz już po dwóch tygodniach stosowania.
Olejek arganowy do ciała
Podobno nic tak nie działa na suchą skórę, jak olejek arganowy. Dodaj kilka kropel do ulubionego balsamu i stosuj codziennie wieczorem. Możesz również przygotować peeling cukrowy na jego bazie.
Olejek arganowy - cena
Jak już wspomniałyśmy, olejek arganowy nie należy do najtańszych. Półlitrowe opakowanie kosztuje około 60 złotych.
Olejek arganowy możesz kupić w zielarniach, aptekach, niektórych drogeriach i sklepach internetowych. Na opakowaniu powinien mieć informację, że jest na zimnotłoczony, nierafinowany i w 100% organiczny.
Jak powstaje olejek arganowy?
Ciekawostką jest, że w Maroko drzewkami arganowymi żywią się wszystkożerne kozy i one są współproducentami cudotwórczego kosmetyku. Jako, że orzech bardzo trudno otworzyć, przedsiębiorczy tubylcy zbierają już przetworzony w… kozich odchodach. Przetrawiona skorupka daje się łatwo pokonać. To oczywiście tradycyjna forma rolnictwa, którą stopniowo wyparło bardziej przemysłowe podejście.
Olej tłoczony jest na zimno, aby zachować wszystkie cenne właściwości orzechów i wtedy cechuje się nieprzyjemnym, kozim zapachem. Niektórzy producenci stawiają więc na tłoczenie z uprażonych orzeszków, które znacznie poprawia walory aromatyczne, ale też niszczy część aktywnych substancji.