Ogólne zasady pielęgnacji
- Pamiętaj aby przestrzegać ogólnej higieny, tzn. czysta bielizna i ubranie, nie dotykanie brudnymi palcami, brak przyzwolenia na dotykanie przez innych.
- Miejsce przekłucia przemywaj 3 razy dziennie preparatem odkażającym.
- Do pielęgnacji możesz też używać soli fizjologicznej. Polej nią miejsce przekłucia, odczekaj aż wydzielina rozmoczy się, następnie usuń ją gazikiem jałowym lub patyczkiem higienicznym do czyszczenia uszu.
- Aby zapewnić szybsze gojenie, mocz dwa razy dziennie przekłucie w roztworze soli morskiej. Sól morską możesz zakupić w sklepach z naturalnymi kosmetykami, zdrową żywnością oraz marketach. Miej na uwadze, aby nie była to sól morska rafinowana i żeby nie zawierała zbędnych dodatków, jak np. aromaty, barwniki.
- Unikaj stosowania spirytusu salicylowego i wody utlenionej. Utrudniają one proces gojenia.
- Co kilka dni sprawdzaj czy nakrętki nie poluzowały się. Nie baw się swoim nowym kolczykiem, gdyż utrudni to proces gojenia.
- Unikaj ubrań, które uciskają miejsce przekłucia.
- Unikaj spożywania alkoholu oraz innych używek podnoszących ciśnienie krwi, oraz leków rozrzedzających krew (np. popularna Aspiryna).
- Unikaj kąpieli w basenach, jeziorach i morzach, zaś kąpiel w wannie zastąp prysznicem. W przypadku niemożności zaprzestania powyższych przyjemności, zastosuj nieprzepuszczający wody plaster.
- W przypadku zauważenia nieprawidłowego gojenia rany lub ewentualnych powikłań należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem dermatologiem.
Polecamy: Zmień skórę - zrób sobie peeling!
Zalecenia specjalne:
Łuk brwiowy
- Sztyftu lub kolczyka nie należy zbyt wcześnie wyciągać ponieważ wytworzone w obrębie łuku brwiowego otwory maja tendencję do szybkiego zarastania.
Nos
- Podobnie jak łuk brwiowy, nos ma tendencję do szybkiego zarastania, więc nie należy zbyt wcześnie wyciągać kolczyka
- W przypadku pojawienia się kataru używaj tylko i wyłącznie jednorazowych chusteczek higienicznych. Nie przyciskaj ich jednak zbyt mocno do nosa gdyż możesz spowodować naderwanie świeżo przekłutego miejsca
Język
- Aż do całkowitego wygojenia należy unikać kontaktu miejsc przekłutych z potencjalnymi źródłami infekcji np. z obcymi wydzielinami lub płynami ustrojowymi.
- Konieczne jest płukanie jamy ustnej płynami antyseptycznymi lub ziołami (np. szałwia, rumianek). Płukanie jamy ustnej konieczne jest po każdym posiłku.
- W przypadku powstania obrzęków w obrębie jamy ustnej należy ssać kostkę lodu (np. przygotowaną z naparu szałwii, herbaty rumiankowej). Znaczny obrzęk języka utrzymuje się od 3 do 5 dni. Po upływie 2 tygodni można wymienić sztyft na krótszy.
- Na okres 2 tygodni zrezygnuj z palenia papierosów.
Przeczytaj również: Jak usunąć tatuaż?