kolczyk w wardze fot. Adobe Stock

Kolczyk w wardze - jak wygląda, czy boli i ile kosztuje

Zastanawiasz się czy to dobra opcja dla ciebie ale nie wiesz jak wygląda zabieg i czy zniesiesz ból? Odpowiadamy na wszystkie pytania!
/ 20.07.2019 10:03
kolczyk w wardze fot. Adobe Stock

Dla jednych element upiększający i wyróżniający z tłumu, dla innych oszpecający ciało. Kolczyk w wardze, bo o nim tu mówimy, ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć, zanim zafundujesz sobie lip piercing. 

Spis treści:

 1. Rodzaje kolczyków
 2. Jak wygląda zabieg?
 3. Czy to boli?
 4. Pielęgnacja po zabiegu
 5. Cena
 6. Czy to bezpieczne?

Rodzaje kolczyków w wardze

Wymieniamy tylko niektóre z nich. Pamiętaj, że niemal każde miejsce, wymaga innego rodzaju biżuterii. 

 • ten typowy, umieszczony w górnej wardze, ale nie pośrodku to madonna lub inaczej monroe
 • dwa symetryczne kolczyki po bokach górnej wargi to angel bites
 • dwa symetryczne kolczyki po bokach dolnej wargi to snake bites
 • kolczyki w górnej i dolnej wardze po tej samej stronie, jeden nad drugim to devil bites
 • dwa kolczyki w wardze tuż obok siebie to spider bites
 • kolczyk pośrodku górnej wargi, w tzw. rynience nosowej to medusa
 • bardzo nisko umiejscowione przekłucie dolnej wargi, tuż nad brodą to lowbret

Kolczyk w wardze - jak to się robi?

Piercer najpierw wykonuje miejscowe znieczulenie, następnie chwyta wargę specjalnymi kleszczami i po uprzednim sprawdzeniu czy miejsce, w którym ma być umieszczony kolczyk, jest odpowiednie, przebija je igłą iniekcyjną lub wenflonem i przekłada kolczyk.

Przed wykonaniem zabiegu w renomowanych salonach kosmetycznych trzeba wypełnić ankietę, w której podstawowym pytaniem jest „czy byłeś szczepiony przeciw żółtaczce?”. Zabieg przekłucia trwa jedynie kilka sekund, pielęgnacja natomiast – w zasadzie całe życie.

Kolczyk w wardze - czy to boli?

Najczęściej robiony jest pod znieczuleniem, teoretycznie więc nie powinien boleć. Większość osób odczuwa jedynie delikatne ukłucie. Jednak jak wiadomo wszystko w największym stopniu zależy od tego, jak dana osoba jest nastawiona psychicznie do zabiegu oraz jaką ma odporność na ból - niektórzy mówią nawet o strasznym bólu. Jednak jeżeli znieczulenie zostało wykonane poprawnie, a zabieg przebiegł bez problemów – raczej nie powinno się go odczuć.

Oczywiście po wykonaniu zabiegu przez kilka dni warga jest opuchnięta, a ból z tym związany może być uciążliwy przy wykonywaniu codziennych czynności, takich jak np. jedzenie czy mówienie. Jeżeli jednak odpowiednio dba się o higienę, opuchlizna schodzi szybko, a rana łatwo się goi.

Pielęgnacja tuż po zabiegu

Aby po zrobieniu kolczyka w wardze nie mieć problemów zdrowotnych, należy przede wszystkim pamiętać o tym, by zabieg wykonać w renomowanym salonie kosmetycznym, w sterylnych warunkach i przez osobę, która naprawdę się na tym zna. Jeżeli zapytamy piercera o to, jak odpowiednio dbać o wargę po zabiegu, na pewno udzieli on nam cennych wskazówek. Lepiej nie ryzykować i nie wykonywać tego typu zabiegów samodzielnie.

Odpowiednia pielęgnacja jest szczególnie ważna przez pierwsze tygodnie po piercingu – dopóki rana nie jest jeszcze zagojona, a opuchlizna jeszcze nie zeszła. Ważne jest, aby po każdym posiłku przynajmniej płukać jamę ustną płynem oraz za każdym razem przemywać miejsce przekłucia solą fizjologiczną. W przeciwnym wypadku okres gojenia może się przedłużyć, może również wystąpić infekcja.

Kolczyk w wardze - cena

Koszt wykonania takiego zabiegu waha się w granicy od 70 do 120 zł. Pamiętajmy jednak, aby przed zrobieniem kolczyka w wardze zebrać jak najwięcej informacji o salonie, w którym chcemy wykonać zabieg.

Oczywiście wiele osób wykonuje takie zabiegi w domu. Nie posiadają one jednak odpowiednich kwalifikacji, a warunki przekłucia nie są tak sterylne, jak w salonie kosmetycznym. Należy w takim razie zastanowić się, czy taka oszczędność pieniędzy opłaci nam się w przyszłości…

Kolczyk w wardze - czy to bezpieczne?

Do niepożądanych efektów, które mogą wystąpić po nieprawidłowo wykonanym zabiegu, należą m.in.:

 • krwotok w przypadku przebicia dużego naczynia krwionośnego;
 • infekcja – jeżeli warunki przy wykonywaniu zabiegu nie były sterylne lub po zabiegu rana nie była odpowiednio pielęgnowana;
 • paraliż twarzy – jeżeli trafi się na nerw.

Kolejnym zagrożeniem jest to, że kolczyk może się wyrwać np. podczas snu. Jeżeli natomiast zabieg taki wykona się w zbyt młodym wieku (przed 16. rokiem życia), może nastąpić:

 • migracja – przesunięcie kolczyka;
 • przerost blizn;
 • wrośnięcie kolczyka w ciało – wtedy potrzeba jest już  interwencja chirurga.

W takim razie jeszcze raz warto powtórzyć, że zabieg powinien być wykonany w salonie przez osobę, która posiada odpowiednie kwalifikacje - to zmiesza ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów.

Czytaj także:
Kolczyk w zębie - nowy trend?
Tunele w uszach - jak je zrobić?