Kolczyki w sutkach/fot. Fotolia

Kolczyk w sutku – czy to bezpieczne?

Myślisz, że moda na kolczyki w sutkach trwa zaledwie od kilkudziesięciu lat? Nic bardziej mylnego. Już w XVI wieku kobiety zakładały takie ozdoby, a jeszcze wcześniej robili to wojownicy. Ile obecnie kosztuje piercing sutka? Dlaczego zabieg jest bardziej niebezpieczny u kobiet niż u mężczyzn?
/ 11.06.2018 11:24
Kolczyki w sutkach/fot. Fotolia

Piercing sutka można wykonać zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny. W przypadku panów zabieg nie jest aż tak ryzykowny. Stosuje się także odmienną technikę umieszczenia ozdoby. Przekłucie jest znacznie głębsze niż w przypadku kobiecych piersi.

Warto pamiętać, że piercing sutka to zabieg bardzo bolesny, bowiem mamy do czynienia z miejscem wrażliwym.

Dla urody?

Niektóre kobiety uważają, że dzięki kolczykowi w sutku ich piersi staną się znacznie atrakcyjniejsze. Dzięki temu poniekąd zostaną zatuszowane inne niedoskonałości, jak chociażby wklęsłe brodawki.

Lekarze alarmują jednak, by postępować rozważnie i najpierw skonsultować swoje plany ze specjalistą, który oceni z medycznego punktu widzenia, czy nasz pomysł nie zagraża zdrowiu. Okazuje się bowiem, że kolczyk w brodawce nie spowoduje, że nie będzie ona już wklęsła, „wyciągnięta”. Co gorsze może spowodować uszkodzenie brodawki.

Nie kolczykuj sutków, gdy…

Jedną z przeszkód w wykonaniu kolczyka w sutku może być ciąża. W niektórych salonach piercingu odmawia się paniom, które oczekują potomstwa. Wiąże się to z ryzykiem uszkodzenia przewodów mlecznych, co może uniemożliwić naturalne karmienie. Poza tym takich zabiegów nie można przeprowadzać u pań z implantami.

Z takiej ozdoby powinny też zrezygnować osoby, które przechodzą przez chemioterapię, zażywają lekarstwa (np. kortykosteroidy), z wadami zastawek serca, skłonnościami do gorączki reumatycznej. Innym, bardzo poważnym przeciwwskazaniem, są infekcje skóry. Osoby, u których występują one często, powinny raczej definitywnie zrezygnować z przekłucia ciała. Należy pamiętać, że taka ingerencja może zakończyć się poważnymi powikłaniami. Najczęściej dochodzi właśnie do infekcji, zakażeń skóry. W przypadku piercingu brodawek może dojść do ich infekcji.

Powikłania. Co ci grozi?

Utrata czucia w sutku, uszkodzone kanały mleczne, alergia – to najczęstsze skutki piercingu piersi. W skrajnych, ale rzadkich, przypadkach może ponoć dojść nawet do rozszczepienia sutka, jeżeli kolczyk umieszczony jest nieumiejętnie przez amatora. Poza tym w wyniku nieodpowiednio przeprowadzonego zabiegu mogą pojawić się nieestetyczne blizny. Jeżeli mimo wszystko marzysz o kolczyku, wypróbuj kolczyki antyalergiczne.

Czy kolczyk w penisie zwiększa doznania seksualne?

Pielęgnacja. Na co uważać w pierwszych miesiącach po założeniu kolczyka?

4-6 miesięcy – tyle właśnie wynosi okres gojenia się ran po wykonaniu piercingu sutka. W tym czasie konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Przede wszystkim należy przemywać ranę codziennie, a nawet 2-3 razy każdego dnia. Poza tym trzeba zrezygnować z wizyt w solarium i z opalania, wizyt na basenie i w saunie. Trzeba uważać, by w jakikolwiek sposób nie podrażnić rany (np. nie zahaczyć kolczyka ubraniem, chociażby wełnianym swetrem).

Ile to kosztuje?

Cena piercingu sutka uzależniona jest od rodzaju kolczyka i materiału, z którego został on wykonany. Przykładowo ozdoba zrobiona z bioflexu kosztować będzie ok. 100 zł. Tyle samo zapłacimy za kolczyk stalowy. Nieco droższe są te wykonane z tytanu. Ich koszt wynosi ok. 120 zł.

Piercing sutków warto wykonać nie u kosmetyczki, ale w renomowanym salonie piercingu. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia infekcji i innego rodzaju powikłań.

Czy mogę karmić, gdy mam kolczyk w sutku?

Zazwyczaj kobiety, które dowiadują się, że oczekują potomstwa, decydują się na wyjęcie kolczyka z sutka. Są jednak i takie, które postanawiają karmić swoje pociechy z ozdobą w brodawce. Lekarze proponują jednak usunięcie kolczyka na okres karmienia. 

Kolczyk w łechtaczce - sposób na orgazm?