POLECAMY

Jak zrobić kolczyk w nosie?

Tradycyjnym miejscem przekłucia jest płatek nosa, ale kolczyk można też umieścić przegrodzie nosowej, w czubku lub nasadzie nosa czy w miejscu bliżej grzbietu nosa. Można przekłuć osobno dwa płatki nosa, a odważne osoby decydują się niekiedy na przekłucie obu nozdrzy jednym kolczykiem w płaszczyźnie poziomej.
Jak zrobić kolczyk w nosie?

Miejsca do przekłucia

Piercing jest dla niektórych popularną metodą ozdabiania ciała i sposobem na wyrażenie własnego indywidualizmu. Przekłucie nosa wymaga jednak ostrożności i dbania o higienę, żeby uniknąć zakażenia. Piercing powinna wykonać doświadczona osoba w warunkach sterylnych. Jak dbać o przekłute miejsce?

Tradycyjnym miejscem przekłucia jest płatek nosa (standard nostril), ale kolczyk można też umieścić przegrodzie nosowej (septum piercing), w czubku lub nasadzie nosa (bridge) czy w miejscu bliżej grzbietu nosa (high nostril piercing). Można przekłuć osobno dwa płatki nosa (double nostril), a odważne osoby decydują się niekiedy na przekłucie obu nozdrzy jednym kolczykiem w płaszczyźnie poziomej (połączenie nostril i septum piercing).

Ile kosztuje?

Cena przekłucia jest uzależniona od wartości i materiału, z jakiego jest wykonany kolczyk. Droższe są ozdoby tytanowe lub kolczyki ze stali chirurgicznej, ale warto w nie zainwestować, ponieważ zmniejszają ryzyko uczuleń. W salonie cena może wahać się w granicach 100-120 zł.

Przebieg zabiegu

Piercing powinien zostać wykonany w warunkach sterylnych, najlepiej w profesjonalnym salonie przez doświadczonego piercera wyposażonego w czyste jednorazowe rękawiczki i jednorazową wysterylizowaną igłę, umieszczoną po zabiegu w specjalnym do tego przeznaczonym pojemniku.

Warto zwrócić uwagę na rodzaj biżuterii zakładanej na świeżo przekłute miejsce. Powinna być wykonana z nieuczulającego materiału i mieć właściwe wymiary w stosunku do przekłutego miejsca. Dzięki temu proces gojenia przebiegnie bezproblemowo.

Zobacz też: Piercing, czyli wszystko o kolczykach

Jak dbać o przekłucie?

W pierwszych dniach po przekłuciu często pojawia się odczucie dyskomfortu, opuchlizna, ból i pieczenie, które powinny ustąpić w ciągu następnych kilku dni. Może wystąpić też sączenie się krwi, a niekiedy zdarzają się przypadki odrzucenia biżuterii przez organizm.

W zależności od rodzaju przekłucia rana potrzebuje określonego czasu, żeby się zagoić, np. standard nostril – od 4 do 6 tygodni, septum – od 1 do 3 miesięcy, bridge – do roku. Najszybciej goi się tradycyjne przekłucie, a najtrudniej – grzbiet nosa między oczami.

W celu zadbania o właściwą pielęgnację i higienę przekłutego miejsca, warto przestrzegać poniższych zasad:

  • nie dotykać przekłucia brudnymi rękami,
  • zadbać o odpowiednie czyszczenie – używać soli fizjologicznej 2-3 razy dziennie (np. przy użyciu patyczka higienicznego czy wacika) lub myć mydłem antybakteryjnym,
  • zebrać nadmiar substancji patyczkiem lub wacikiem,
  • poruszać codziennie kolczykiem, aby nie scaliły się z nim powstające strupki,
  • uważać podczas robienia makijażu, by nie pokryć przekłucia kosmetykami,
  • nie wymieniać kolczyka zanim rana się nie zagoi,
  • ograniczyć, a najlepiej unikać spożywania kofeiny i alkoholu, a także niektórych leków (np. aspiryny),
  • unikać kąpieli, gdyż skóra nie powinna rozmiękać,
  • podczas kataru należy wycierać nos miękką chusteczką.

Jeśli rana piecze i sączy się z niej żółta lub zielona wydzielina, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Zagrożenia i przeciwwskazania

Każde uszkodzenie skóry może wywołać infekcje, którym sprzyja wolne gojenie się rany. Piercing wykonany w nieprofesjonalnych warunkach niesterylnym sprzętem przyczynia się do chorób takich jak żółtaczka, HIV, HPV czy tężec. Jeśli infekcja rozprzestrzeni się na chrząstkę, to spowoduje deformację wymagającą operacji chirurgicznej.

Dlatego nie należy przekłuwać nosa na własną rękę, a także lepiej unikać przekłucia pistoletem, gdyż rozrywa on skórę i zwiększa ryzyko narażenia na kontakt z bakteriami i wydzielinami innych osób. Nieumiejętne przekłucie skóry może też prowadzić do uszkodzenia nerwu.

Przeciwwskazaniem do przekłucia nosa są problemy medyczne i skórne, a także ciąża u kobiet. Niekiedy kolczyki wywołują alergie, którym towarzyszy zaczerwienienie, swędzenie i opuchlizna. Jeśli osoba zdecyduje się usunąć kolczyk, może pozostać blizna, zwłaszcza przy przekłuciu chrząstki nosa.

Warto przy tym pamiętać, że piercing widocznych części ciała, np. twarzy, może być źle odebrany przez pracodawców i czasem skutkiem chęci wyrażenia własnej indywidualności jest utrata pracy lub problemy z jej znalezieniem.

Zobacz też: Czy piercing ekstremalny jest bezpieczny?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
zrubta sobie w k...sie i pipie
/6 lat temu
SOPKO
/6 lat temu
SOPKO