Kolczyk w nosie: jakie są rodzaje, jak o niego dbać i jakie są przeciwwskazania?

kolczyk w nosie - rodzaje, cena, nazwy, ile się goi, jak pielęgnować, przeciwwskazania fot. Adobe Stock, Kirsti D/peopleimages.com
Kolczyk w nosie od lat jest jedną z najpopularniejszych ozdób. Przykuwa wzrok i jest dobrym pomysłem na wyrażenie siebie. Też myślisz o takim piercingu? Zanim się zdecydujesz przeczytaj, jakie rodzaje kolczyków masz do wyboru, jak o niego dbać, jak przyspieszyć proces gojenia i jakie są przeciwwskazania.
/ 07.07.2023 08:29
kolczyk w nosie - rodzaje, cena, nazwy, ile się goi, jak pielęgnować, przeciwwskazania fot. Adobe Stock, Kirsti D/peopleimages.com

Kolczyk w nosie (piercing nosa) to popularna metoda ozdabiania ciała, która może być zarówno wyrazem osobistego stylu, jak i tradycji kulturowych. 

W niektórych rejonach Ameryki czy Afryki kolczyk w nosie wskazywał na pełnienie konkretnej funkcji oraz przynależność do danego plemienia. Starożytni Grecy, Rzymianie i Egipcjanie natomiast, pokazywali w ten sposób swój status społeczny.  

Spis treści:

  1. Jakie są rodzaje kolczyków do nosa?
  2. Jak się nazywają kolczyki w nosie?
  3. Jak zrobić kolczyk w nosie?
  4. Jak dbać o kolczyk w nosie? 
  5. Ile goi się kolczyk w nosie?
  6. Kolczyk w nosie – przeciwskazania i zagrożenia 
  7. Ile kosztuje kolczyk w nosie?
  8. Sztuczny kolczyk w nosie

Jakie są rodzaje kolczyków do nosa?

Istnieje wiele rodzajów kolczyków do nosa. Najpopularniejsze to: labret (z jednej strony zakończony płaską, okrągłą stopką, z drugiej wymienną nakrętką np. kuleczką, stożkiem, diamencikiem), sztanga (pręt z obu stron zakończony nakrętką), kółko, podkowa (niedomknięty, okrągły kolczyk) i haczyk  (wygodny i bezpieczny kolczyk z wygiętym pręcikiem). Wybór odpowiedniego rodzaju zależy od osobistych preferencji i stylu. Kolczyki do nosa mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak chirurgiczna stal nierdzewna, tytan, złoto lub srebro. 

Kolczyk tragus - wszystko, co warto wiedzieć o takim piercingu

Kolczyki do nosa - nazwy

  • Nostril – kolczyk w płatku nosa.
  • Double nostril –  umieszczany jest w obu nozdrzach.
  • Septum – kolczyk w przegrodzie nosa, zazwyczaj ma kształt pierścienia. 
  • High nostril – kolczyk osadzony jest wysoko w płatku nosa, przechodzi przez chrząstkę tuż pod kością nosową,
  • Bridge – kolczyk w górnej części nosa, przechodzi tylko przez skórę. 

Jak zrobić kolczyk w nosie?

Ze względu na ryzyko powikłań (czytaj w dalszej części artykułu) zdecydowanie odradza się wykonywanie zabiegu samodzielnie w domu. Piercing nosa powinien zostać wykonany w warunkach sterylnych, w profesjonalnym studio przez doświadczonego piercera

Warto zwrócić uwagę na rodzaj biżuterii zakładanej na świeżo przekłute miejsce. Powinna być wykonana z nieuczulającego materiału i mieć właściwe wymiary w stosunku do przekłutego miejsca. Dzięki temu proces gojenia przebiegnie bezproblemowo.

Kolczyk w sutku: ile się goi i jak o niego dbać?

kolczyk w nosie - rodzaje, cena, nazwy, ile się goi, jak pielęgnować, przeciwwskazaniafot. Kolczyk w nosie/ Adobe Stock, rawpixel.com

Jak dbać o kolczyk w nosie? 

W pierwszych dniach po przekłuciu, często pojawia się odczucie dyskomfortu, opuchlizna, ból i pieczenie, które powinny ustąpić w ciągu następnych kilku dni. Może wystąpić też sączenie się krwi, a niekiedy zdarzają się przypadki odrzucenia biżuterii przez organizm.

Pielęgnacja kolczyka w nosie po zabiegu:

  • nie dotykać przekłucia brudnymi rękami;
  • zadbać o odpowiednie czyszczenie – używać soli fizjologicznej 2-3 razy dziennie (np. przy użyciu patyczka higienicznego czy wacika) lub myć mydłem antybakteryjnym;
  • zebrać nadmiar substancji patyczkiem lub wacikiem;
  • poruszać codziennie kolczykiem, aby nie scaliły się z nim powstające strupki;
  • uważać podczas robienia makijażu, by nie pokryć przekłucia kosmetykami;
  • nie wymieniać kolczyka, zanim rana się nie zagoi;
  • ograniczyć, a najlepiej unikać spożywania kofeiny i alkoholu, a także niektórych leków (np. aspiryny);
  • unikać długich kąpieli;
  • podczas kataru należy wycierać nos miękką chusteczką;

Pamiętaj! Jeśli rana piecze i sączy się z niej żółta lub zielona wydzielina, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Kolczyk w języku: jak wygląda zabieg, czy jest bezpieczny i jakie są przeciwwskazania? Wszystko, co warto wiedzieć

Ile goi się kolczyk w nosie?

W zależności od rodzaju przekłucia rana potrzebuje określonego czasu, żeby się zagoić, np. standard nostril – od 4 do 6 tygodni, septum – od 1 do 3 miesięcy, bridge – do roku. Najszybciej goi się tradycyjne przekłucie, a najtrudniej – grzbiet nosa między oczami.

Kolczyk w nosie – przeciwskazania i zagrożenia 

Każde uszkodzenie skóry może wywołać infekcje, którym sprzyja wolne gojenie się rany. Piercing nosa wykonany w nieprofesjonalnych warunkach niesterylnym sprzętem przyczynia się do chorób takich jak żółtaczka, HIV, HPV czy tężec. Jeśli infekcja rozprzestrzeni się na chrząstkę, to spowoduje deformację wymagającą operacji chirurgicznej.

Kolczyk w języku - wszystko, co musisz wiedzieć przed piercingiem języka

Dlatego nie należy przekłuwać nosa na własną rękę, a także lepiej unikać przekłucia pistoletem, ponieważ rozrywa on skórę i zwiększa ryzyko narażenia na kontakt z bakteriami. Nieumiejętne przekłucie skóry może też prowadzić do uszkodzenia nerwu.

Przeciwwskazaniem do przekłucia nosa są problemy medyczne i skórne, a także ciąża. Niekiedy kolczyki wywołują alergie, którym towarzyszy zaczerwienienie, swędzenie i opuchlizna. Jeśli osoba zdecyduje się usunąć kolczyk, może pozostać blizna, zwłaszcza przy przekłuciu chrząstki nosa.

Ile kosztuje kolczyk w nosie?

Cena przekłucia jest uzależniona od wartości i materiału, z jakiego jest wykonany kolczyk. Droższe są ozdoby tytanowe i ze stali chirurgicznej, ale zdecydowanie warto w nie zainwestować, ponieważ zmniejszają ryzyko uczuleń. W salonie cena może wahać się w granicach 70-120 zł.

Sztuczny kolczyk w nosie

Jeśli nie chcesz decydować się na trwały piercing nosa, a masz ochotę na taką ozdobę, w sklepach dostępne są sztuczne kolczyki do nosa – bezpieczna alternatywa dla tradycyjnych ozdób. Możesz bawić się wielkością i formą, bo wybór jest naprawdę duży.  Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 17.06.2019


Czytaj także:
Helix – jak długo się goi i jak pielęgnować ucho po zabiegu?
Kolczyk w wardze - wszystko, co powinnaś wiedzieć przed przekłuciem

Redakcja poleca

REKLAMA