POLECAMY

Kolczyk na języku – poradnik

Obecnie kolczyk na języku już mało kogo szokuje, ale taka ozdoba jest wciąż popularna – zwłaszcza wśród pań. Na czym polega przekucie języka? Czy to boli? Jak należy dbać o higienę jamy ustnej z kolczykiem na języku? Jakie są pierwsze objawy po przekłuciu języka?
Kolczyk na języku – poradnik fot. fot. Fotolia

Kolczyk i język

Kolczyk to biżuteria noszona dla ozdoby najczęściej w uchu, ale można także przekuć brwi, brzuch, wargę, język, nos, jak również części intymne. Kolczyk może być zrobiony z tytanu, stali chirurgicznej, srebra lub złota. Noszą je zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Język to mięsień jamy ustnej, który ma za zadanie mieszać pokarm i przesuwać go, jak również służy człowiekowi do artykulacji mowy. Na dolnej części języka są umieszczone mięśnie zewnętrze, naczynia krwionośne oraz nerwy.

Czy to boli?

Przekłucie języka sprawia niemały ból, choć jest to sprawa indywidualna – niektórzy mogą odczuwać większy lub mniejszy dyskomfort.

Zobacz też: Cienie i blaski piercingu języka i twarzy

Kolczyk + język, czyli jak to się robi?

Język jest wyciągany za pomocą specjalnych szczypiec i przytrzymywany. W otwór w „szczypcach” wbija się igłę, wkłada się kolczyk i zakręca się dolną kulkę. I tyle. Przebicie języka i włożenie w niego kolczyka trwa naprawdę krótko – trochę ponad minutę, jeżeli wykona się zabieg profesjonalnie i nie pojawią się komplikacje.

Aby cieszyć się nową biżuterią w jamie ustnej i nie odczuwać bólu, trzeba jednak trochę poczekać. Przede wszystkim po przekłuciu języka należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej.

Gojenie się powstałej rany może trwać nawet kilka tygodni.

Higiena jamy ustnej

Najlepszym sposobem, aby nie dopuścić do zakażenia jamy ustnej, jest płukanie ust płynami antybakteryjnymi (szałwia, rumianek), które dodatkowo wspomagają gojenie. Można także wykorzystać sól fizjologiczną oraz niejodowaną sól morską.

Pamiętajmy, że płyny do płukania nie mogą być gorące ani zbyt mocne. Silne mieszanki mogą podrażniać ranę oraz język. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi powinny, przed użyciem soli, skonsultować się z lekarzem. Jeżeli sól okaże się niewskazana, wówczas należy używać do płukania jedynie chłodnej wody.

Jamę ustną należy płukać przez około 30 sekund po każdym posiłku i przed snem – codzienne nie więcej niż 4–5 razy na dobę. Czas płukania to dwa tygodnie lub dłużej – w zależności do tego, jak goi się rana.

Po zagojeniu rany należy pamiętać o myciu kolczyka miękką szczoteczką. Pozwoli to usunąć pozostałości jedzenia i osad z języka.

Zobacz też: Czy można zrobić kolczyk w paznokciu?

Objawy po przekłuciu

Obrzęk języka może trwać 3–5 dni. W tym czasie może się pojawić lekkie krwawienie, zasinienie i nadwrażliwość. Po kilku dniach obrzęk powinien się zmniejszać. Chociaż rana wokół kolczyka może szybko się zagoić, pamiętajmy, że tkanka wewnątrz długo pozostaje niestabilna. Nie należy zbyt wcześnie rezygnować z odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Dobrym sposobem na opuchliznę może być picie schłodzonych napoi – płynu antybakteryjnego wraz z rozpuszczonym lodem.

Kolczyk a zdrowie

Według badań kolczyki w języku noszone przez kilka lat mogą powodować opadnięcie dziąseł, co prowadzi do wnikania bakterii i stanów zapalnych.

Ponadto długie kolczyki, ocierając się o dziąsła, prowadzą do ich uszkodzenia, a krótkie, ze względu na to, że łatwiej umieścić je między zębami, skutkują kruszeniem i ułamywaniem się zębów.

Osoba, która zdecydowała się na ten zabieg, może mieć problemy z gryzieniem i połykaniem oraz mówieniem. Na początku zalecane jest spożywanie pokarmów o płynnej konsystencji, unikanie produktów ostrych, słodkich, kwaśnych, gorących i gazowanych. Jedzenie, które przykleja się do podniebienia (czekolada, cukierki, guma do żucia), mogą dodatkowo podrażnić miejsce przekłucia języka. Opuchlizna i problemy z jedzeniem oczywiście ustępują, ale mogą pojawić się inne – alergia na metal, przerost tkanki wokół języka.

W okresie gojenia nie należy bawić się kolczykiem, uprawiać seksu oralnego ani całować się „z języczkiem”.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/rok temu
Trzeba być niespełna rozumu, żeby kolczyk wsadzać do języka, głupie i prymitywne, powrót do czasów neandertalczyków.
/2 lata temu
Rozumiem, jak oszpecają się w ten sposób ludy prymitywne, zacofane, ale robiący to podobno "człowiek rozumny"???
/2 lata temu
organizm tzn cialo, mialam na mysli...
POKAŻ KOMENTARZE (9)