Kolczyk w języku: jak wygląda zabieg, czy jest bezpieczny i jakie są przeciwwskazania? Wszystko, co warto wiedzieć

kolczyk w języku fot. Adobe Stock, Artem Popov
Kolczyk w języku to dość popularny rodzaj piercingu. Kiedyś mocno kontrowersyjny, dziś już mało kogo szokuje. Jeśli zastanawiasz się nad przekłuciem, przeczytaj, jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu, jak wygląda, czy jest bolesny oraz jak dbać o kolczyk w języku, żeby uniknąć zakażenia.
/ 28.12.2022 07:47
kolczyk w języku fot. Adobe Stock, Artem Popov

Kolczyk w języku już mało kogo szokuje, ale temat wciąż wzbudza sporo kontrowersji, szczególnie wśród stomatologów. A z piercingiem jest (podobno) tak jak z tatuażami, jeśli zdecydujesz się na jeden, za chwilę będziesz chciała kolejny.

Dentyści biją na alarm - kolczyki w języku mogą niszczyć szkliwo zębów i powodować recesję dziąseł. Piercerzy za to przekonują, że prawidłowo założony kolczyk jest całkowicie bezpieczny. Co powinnaś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na kolczyk w języku?

Spis treści:

  1. Czy kolczyk w języku boli?
  2. Jak wygląda przekłucie języka?
  3. Przeciwwskazania do przekłucia języka 
  4. Higiena i gojenie po przekłuciu języka
  5. Jak długo trwa obrzęk po przekłuciu języka?
  6. Czy kolczyk w języku jest bezpieczny?
  7. Jak dbać o język po przekłuciu?
  8. Ile kosztuje przekłucie języka?

Czy kolczyk w języku boli?

Przekłucie języka nie jest bardzo bolesne, choć jest to sprawa indywidualna - niektórzy mogą odczuwać większy lub mniejszy dyskomfort. Najczęściej w skali od 1 do 10, ocenia się go na 2.

Kolczyk w języku - jak wygląda zabieg?

Język jest wyciągany za pomocą specjalnych szczypiec i przytrzymywany. W otwór w „szczypcach” wbija się igłę, wkłada się kolczyk i zakręca dolną kulkę. Przebicie języka i włożenie w niego kolczyka trwa naprawdę krótko - niecałe dwie minuty, jeżeli wykona się zabieg profesjonalnie i nie pojawią się komplikacje. 

Kolczyk w języku - przeciwwskazania do przekłucia 

Osoby leczone kwasem acetylosalicylowym muszą skonsultować piercing języka ze swoim lekarzem. Decyzję powinny także omówić osoby chorujące na zaburzenia krzepnięcia krwi.

Kolczyk w języku - higiena jamy ustnej i gojenie po zabiegu

Najlepszym sposobem, aby nie dopuścić do zakażenia jamy ustnej, jest płukanie ust płynami antybakteryjnymi (szałwia, rumianek), które dodatkowo wspomagają gojenie. Można także wykorzystać sól fizjologiczną oraz niejodowaną sól morską. 

Pamiętaj, że płyny do płukania nie mogą być zbyt gorące i mocne. Silne mieszanki mogą podrażniać ranę oraz język. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi powinny przed użyciem soli, skonsultować się z lekarzem. Jeżeli sól okaże się niewskazana, wówczas należy używać do płukania jedynie chłodnej wody.

Jak płukać jamę ustną po przekłuciu języka?

Jamę ustną należy płukać przez około 30 sekund po każdym posiłku i przed snem – codziennie, nie więcej niż 4–5 razy na dobę. Czas płukania to 2 tygodnie lub dłużej – w zależności od tego, jak goi się rana.

Po zagojeniu rany należy pamiętać o myciu kolczyka miękką szczoteczką. Pozwoli to usunąć pozostałości jedzenia i osad z języka.

Kolczyk w nosie – jakie są rodzaje, ile kosztuje i jak pielęgnować?

Jak długo trwa obrzęk po przekłuciu języka?

Obrzęk języka może trwać ok. 3–5 dni. W tym czasie może się pojawić lekkie krwawienie, zasinienie i nadwrażliwość. Po kilku dniach obrzęk powinien się zmniejszać. Chociaż rana wokół kolczyka w języku może szybko się zagoić, pamiętajmy, że tkanka wewnątrz długo pozostaje niestabilna. Nie należy zbyt wcześnie rezygnować z odpowiedniej higieny jamy ustnej. 

Czy kolczyk w języku jest bezpieczny?

Według badań, kolczyki w języku noszone przez kilka lat, mogą powodować opadnięcie dziąseł, co prowadzi do wnikania bakterii i stanów zapalnych. Długie kolczyki, ocierając się o dziąsła, prowadzą do ich uszkodzenia, a krótkie, ze względu na to, że łatwiej umieścić je między zębami, skutkują kruszeniem i łamaniem zębów. 

Piercerzy twierdzą, że prawidłowo założony kolczyk w języku o odpowiedniej wielkości, nie powinien powodować uszkodzenia zębów. Owszem, jeżeli bawimy się kolczykiem, albo jeśli jest on za duży, będzie obijał się o zęby i je uszkadzał. Taka ozdoba może powodować lub nasilać już istniejące problemy z osuwającymi się dziąsłami.

Z przekłuwaniem ciała wiąże się ryzyko zakażenia, problemy z gojeniem rany, a także infekcji wirusami i bakteriami przenoszonymi poprzez niewysterylizowane narzędzia do przekłuwania skóry. Jeśli w salonie nie jest przestrzegana rygorystyczna higiena, można się zarazić wirusem zapalenia wątroby typu B i wirusem zapalenia wątroby typu C, wirusem HIV czy gronkowcem.

Zapalenie wątroby – objawy i leczenie

kolczyk w języku
fot. Przekłuwanie języka/ Adobe Stock, Евгений Вершинин

Kolczyk w języku - zalecenia po przekłuciu 

Osoba, która zdecydowała się na ten zabieg, może mieć problemy z gryzieniem i połykaniem oraz mówieniem. Na początku zalecane jest spożywanie pokarmów o płynnej konsystencji, unikanie produktów ostrych, słodkich, kwaśnych, gorących i gazowanych. Jedzenie, które przykleja się do podniebienia (czekolada, cukierki, guma do żucia), mogą dodatkowo podrażnić miejsce przekłucia języka.

Opuchlizna i problemy z jedzeniem oczywiście ustępują, ale mogą pojawić się inne - alergia na metal, przerost tkanki wokół języka. W okresie gojenia nie należy bawić się kolczykiem, uprawiać seksu oralnego i namiętnie się całować. Powinno się również unikać palenia papierosów i picia alkoholu.

Ile kosztuje kolczyk w języku?

Cena waha się od 50 do 150 złotych za jeden kolczyk. Uzależniona jest od miasta oraz standardu salonu. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 09.12.2011 r.

Czytaj także:
Helix – jak długo się goi i jak pielęgnować ucho po zabiegu?
Kolczyk tragus - wszystko, co warto wiedzieć o takim piercingu

Redakcja poleca

REKLAMA