Kolczyk w języku fot. Adobe Stock

Kolczyk w języku - wszystko co musisz wiedzieć przed piercingiem języka

Kolczyk w języku już mało kogo szokuje, ale temat wciąż wzbudza sporo kontrowersji, szczególnie wśród stomatologów. Czy to na pewno bezpieczne?
/ 11.07.2019 13:47
Kolczyk w języku fot. Adobe Stock

Z piercingiem jest podobno tak jak z tatuażami, jeśli zdecydujesz się na jeden, za chwilę będziesz chciała kolejny. I wcale nie mamy tu na myśli tradycyjnych kolczyków - ostatnio, coraz większą popularnością cieszą się kolczyki w języku. Dentyści jednak biją na alarm - mogą niszczyć szkliwo zębów i powodować recesję dziąseł. Piercerzy za to przekonują, że prawidłowo założony kolczyk jest całkowicie bezpieczny. Co powinnaś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na kolczyk w języku?

Spis treści:

  1. Czy to boli?
  2. Higiena jamy ustnej po zabiegu
  3. Jak wygląda zabieg?
  4. Objawy po zabiegu
  5. Czy to jest bezpieczne?
  6. Cena zabiegu

Kolczyk w języku - czy to boli?

Przekłucie języka sprawia niemały ból, choć jest to sprawa indywidualna - niektórzy mogą odczuwać większy lub mniejszy dyskomfort. Najczęściej w skali do 10, ocenia się go na 2.

Jak to się robi?

Język jest wyciągany za pomocą specjalnych szczypiec i przytrzymywany. W otwór w „szczypcach” wbija się igłę, wkłada się kolczyk i zakręca się dolną kulkę. I tyle. Przebicie języka i włożenie w niego kolczyka trwa naprawdę krótko - trochę ponad minutę, jeżeli wykona się zabieg profesjonalnie i nie pojawią się komplikacje. 

Osoby leczone kwasem acetylosalicylowym muszą skonsultować piercing języka ze swoim lekarzem. Decyzję powinny także omówić osoby chorujące na zaburzenia krzepnięcia krwi.

Higiena jamy ustnej po zabiegu

Najlepszym sposobem, aby nie dopuścić do zakażenia jamy ustnej, jest płukanie ust płynami antybakteryjnymi (szałwia, rumianek), które dodatkowo wspomagają gojenie. Można także wykorzystać sól fizjologiczną oraz niejodowaną sól morską. Pamiętaj, że płyny do płukania nie mogą być gorące ani zbyt mocne. Silne mieszanki mogą podrażniać ranę oraz język. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi powinny, przed użyciem soli, skonsultować się z lekarzem. Jeżeli sól okaże się niewskazana, wówczas należy używać do płukania jedynie chłodnej wody.

Jak płukać jamę ustną?

Jamę ustną należy płukać przez około 30 sekund po każdym posiłku i przed snem – codzienne nie więcej niż 4–5 razy na dobę. Czas płukania to dwa tygodnie lub dłużej – w zależności do tego, jak goi się rana.

Po zagojeniu rany należy pamiętać o myciu kolczyka miękką szczoteczką. Pozwoli to usunąć pozostałości jedzenia i osad z języka.

Warto zaopatrzyć się w nową szczoteczkę do zębów - stara to siedlisko bakterii!

Objawy po przekłuciu języka

Obrzęk języka może trwać 3–5 dni. W tym czasie może się pojawić lekkie krwawienie, zasinienie i nadwrażliwość. Po kilku dniach obrzęk powinien się zmniejszać. Chociaż rana wokół kolczyka może szybko się zagoić, pamiętajmy, że tkanka wewnątrz długo pozostaje niestabilna. Nie należy zbyt wcześnie rezygnować z odpowiedniej higieny jamy ustnej. 

Kolczyk w języku - czy to bezpieczne?

Według badań kolczyki w języku noszone przez kilka lat mogą powodować opadnięcie dziąseł, co prowadzi do wnikania bakterii i stanów zapalnych. Długie kolczyki, ocierając się o dziąsła, prowadzą do ich uszkodzenia, a krótkie, ze względu na to, że łatwiej umieścić je między zębami, skutkują kruszeniem i ułamywaniem się zębów

Piercerzy przekonują, że prawidłowo założony kolczyk, o odpowiedniej wielkości nie powinien powodować uszkodzenia zębów. Owszem, jeżeli bawimy się kolczykiem, albo jeśli jest on za duży będzie obijał się o zęby i je uszkadzał. Taka ozdoba może powodować lub nasilać już istniejące problemy z osuwającymi się dziąsłami.
 
Z przekłuwaniem ciała wiąże się ryzyko zakażenia, problemy z gojeniem rany, a także infekcji wirusami i bakteriami przenoszonymi poprzez niewysterylizowane narzędzia do przekłuwania skóry. Jeśli w salonie nie jest przestrzegana rygorystyczna higiena, można się zarazić wirusem zapalenia wątroby typu B i wirusem zapalenia wątroby typu C, wirusem HIV czy gronkowcem.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Guess what I ate for lunch today... No, not quinoa. I just managed to swallow that tongue bar and I didn't feel a thing! I should practice not just mindful eating, but mindful chewing, probably haha... #winnerforlife ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #piercing #piercings #piercing2me #piercingworks #tonguepiercing #nosering #piercingideas #piercingjewelry #piercinginspiration #piercinglover #piercingofinstagram#piercingart #piercinglife #piercingofinsta #addictionpiercing #pierced #bodypiercing #bodymodification #piercingoftheday #piercerlife #tongue #tonguepiercing#piercingtongue #bodyjewellery #piercingjewellery

A post shared by ◢◤ J U L L ◢◤ (@iamahighwaystar) on

Co tuż po zabiegu?

Osoba, która zdecydowała się na ten zabieg, może mieć problemy z gryzieniem i połykaniem oraz mówieniem. Na początku zalecane jest spożywanie pokarmów o płynnej konsystencji, unikanie produktów ostrych, słodkich, kwaśnych, gorących i gazowanych. Jedzenie, które przykleja się do podniebienia (czekolada, cukierki, guma do żucia), mogą dodatkowo podrażnić miejsce przekłucia języka.

Opuchlizna i problemy z jedzeniem oczywiście ustępują, ale mogą pojawić się inne - alergia na metal, przerost tkanki wokół języka. W okresie gojenia nie należy bawić się kolczykiem, uprawiać seksu oralnego ani całować się „z języczkiem”. Powinno się również unikać palenia papierosów i picia alkoholu.

Kolczyk w języku - cena

Cena waha się od 50 do 150 złotych za jeden kolczyk, wszystko oczywiście zależy od miasta i standardu salonu. 

Czytaj także:
Znudziły ci się tradycyjne kolczyki w uszach? Spróbuj piercing helix!
Co warto wiedzieć zanim zdecydujesz się na piercing?